הפלסטינית שהכתה חייל נעצרה ביחד עם אמה

התקרית בנבי סאלח: כוחות הצבא הגיעו לביתה של עהד תמימי ועצרו אותה ואת אמה . צה"ל: "ניתן היה לעצור את הפלסטיניות בשטח". אביה: "התנגדותה תימשך" • צפו בתיעוד המעצר

לוחמות מג"ב מפלוגת רמאללה עצרו לפנות בוקר (שלישי) את עהד תמימי, בת 16 מנבי סאלח, שתועדה מכה חיילי צה"ל. בנוסף החרימו כוחות הצבא חמישה טלפונים ניידים , מצלמות, כרטיסי סים ומחשבים ניידים מהבית. מקורות פלסטיניים טוענים כי עשרה ג'יפים צבאיים נכנסו לכפר וביצעו את המעצר ללא התנגדות. 

בסרטון מתוך המעצר שומעים את אחד החיילים מורה לחייל אחר להחרים מבית המשפחה מחשבים וטבלטים. בנוסף אומר מבצע המעצר שהוא לא רוצה להפעיל כוח מיותר. אמה של תמימי נעצרה גם היא. 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

יהודים ומוסלמים: מחאה נגד זמר איראני ששר טקסטים אנטישמיים

התחזית: מעונן עם סיכוי לגשם, אבל גם חם מהרגיל

היום השלישי להפגנות: ממשיכים לחפש פתרונות למשבר טבע

אביה של תמימי אמר לחשדות עשר: "הגיעו לכאן המון חיילים וחיילות באמצע הלילה, לקחו מחשבים, לקחו לכולנו את הפלאפונים ועצרו אותה. הימצאות החיילים כאן היא התגרות, היא עשתה מה שעשתה בתגובה לירי גומי של החיילים. הכיבוש לא חוקי וההתנגדות תימשך". כשנשאל אם אחרי שישחררו אותה היא שוב תכה חיילים ענה: "כן, כל עוד חיילים יבואו לפה זו הבחירה שלה".

בסרטון שפורסם אתמול מאירועי יום הזעם ביום שישי האחרון בכפר הסמוך לרמאללה, נראו מספר צעירות פלסטיניות כשהן דוחפות, בועטות ואף מכות באגרופים שני חיילי צה"ל. השניים, קצין וחייל מגדוד רותם של גבעתי, נראים בתיעוד כשהם שומרים על קור רוח ולא מגיבים. הנערות השתתפו בהפרת סדר במהלכה יידו פלסטינים אבנים לעבר כוחות צה"ל.

במהלך הפרת הסדר, נכנסו מספר פלסטינים לתוך בית סמוך והמשיכו לזרוק אבנים מתוכו לעבר החיילים בהסכמת המשפחה. הכוח הוציא את מפרי הסדר מתוך הבית ונשארו לעמוד בפתחו על מנת למנוע כניסה נוספת. בהמשך, יצאו מספר פלסטיניות לכיוון החיילים.

לפי תחקיר ראשוני שקיים מפקד הגדוד מפקד הפלוגה הגיע בעצמו סמוך לבית על מנת למנוע ממפרי סדר נוספים להיכנס אליו. מהתחקיר עלה כי מפקד הכוח פעל באופן מקצועי בכך שלא נגרר לאלימות אך היה ניתן לעצור את הפלסטיניות בשטח, מכיוון שהופעלה על ידן אלימות פיזית והן בשל העובדה כי ניסו להפריע לחיילים לבצע את משימתם.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי "אני מחזק את הלוחמים שלנו שנהגו באיפוק והפגינו שליטה עצמית בסיטואציה בלתי אפשרית. ארוע שמספק לנו מבט אובייקטיבי ולא פוליטי על מה עוברים ילדינו ועד כמה היפרדות מהפלסטינים היא אינטרס של עם ישראל".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) אמר בתגובה כי "התמונות מנבי סאלח מרתיחות את הדם. הלב יוצא אל שני הלוחמים מגדוד 'רותם', שמצאו את עצמם בסיטואציה קשה שכזו: כשהשכל והערכים אומרים להתאפק, גם כשהכוח נמצא בידך ואתה ניצב מול אלימות משפילה. כל מי שהיה אי פעם במצב דומה, יודע שהם בחרו בדרך הנכונה. אני הייתי, ואני תומך בהם ובמפקדיהם תמיכה מוחלטת".

עוד הוסיף כי "הרמטכ"ל נוהג לומר, שמחצית מהחיילים שמבצעים פעילות ביום נתון בצה"ל עושים את זה תחת פיקודו של מפקד אוגדת איו"ש. ככה זה נראה עבורם. אלה הדילמות שלהם, זה המצב שאין בו נצחון. ובשביל זה, כמו בשביל הרבה סיבות טובות אחרות, צריך להיפרד מהפלסטינים".