"אנליסט": חברות האשראי חוגגות על חשבון הקניות שלנו באינטרנט

בכל רכישה במטבע זר מרוויחות שלושת חברות האשראי עמלת המרה שמכניסה להן מאות מיליונים בשנה: "החברות גילו מקור רווח אדיר ואנחנו משלמים כי אנחנו לקוחות שבויים"

מט"ח של עמלות: כל מי שעושה קניות באינטרנט מכיר את השורה התחתונה בחיוב החודשי – העסקאות במטבע זר. חדי העין גם מבחינים שחברת האשראי גובה עמלת המרה של עד 3% על כל רכישה.

לא מדובר רק בקניות באיביי או אמזון, גם ברכישת כרטיסי טיסה או משיכת מזומן בחו"ל מרוויחה אחת משלוש חברות האשראי בישראל עמלה שמנה. בעשור האחרון עלה מספר הרכישות מחו"ל פי 2.5, ב-2016 כבר הרוויחו שלו חברות האשראי יחד 269 מיליון שקלים מעמלות ההמרה.

בדיקת העמלה שמציעה כל חברה מגלה הבדלים קטנים יחסית. "החברות גילו מקור רווח אדיר ואנחנו משלמים כי אנחנו לקוחות שבויים", מסביר יוסי פרנק, מומחה לשוק מטבע החוץ. מי שיחפש עמלה נוחות יותר בכרטיס המתחרה שמונפק בדואר ישראל ימצא שם עמלות אחרות. כמו כן, תואר גם מקרה שבו חברת האשראי גבתה עמלה גם על ביטול עסקה.

 כרטיסי אשראי (אילוסטרציה)
 

כרטיסי אשראי (אילוסטרציה)( GettyImages/אימג'בנק)

 

תגובת בנק הפועלים: "עלויות הטיפול במט"ח גבוהות משמעותית מבשקלים, מעצם מורכבות הזמנתו, ולכן אין להשוות בין הקטגוריות. בעת ביצוע הפקדה או משיכה נגבית עמלת הפרשי שער, אך אנו מעניקים פטור מעמלת חליפין במכשירי הבנקט, בסניפים ובנתב"ג"

תגובת בנק לאומי: "עלויות התפעול של עלויות במט"ח גבוהות יותר ממקבילותיהן בשקלים. חשוב לציין שמשיכת מט"ח בכספומטים של "לאומי", שהיא אחת הפעולות הנפוצות כיום בתחום המט"ח, הינה במחירי ההמרה הזולים ביותר בעבור לקוחות כלל הבנקים, ואף אינה כרוכה בעמלת חליפין.

תגובת בנק ישראל: עלות הפעולות בכרטיסי אשראי בחו"ל אינה חריגה בהשוואה לעולם. לפני כשנתיים קבע הפיקוח על הבנקים מנגנון חדש לחישוב העמלה, המבוסס על השער היציג ומספק ללקוחות בסיס השוואה פשוט. הפיקוח מעודד צרכנות נבונה אך אינו מתערב בגובה העמלות, למעט במקרים שבהם ללקוח לא קיימת חלופה צרכנית ראויה. המקרה כאן אינו כזה.

תגובת "לאומי קארד": מדובר בתקלה טכנית. אנו מתנצלים על אי הנוחות ונדאג לזכות את הלקוח בהקדם בגין חיוב עמלת המרה.