סמוטריץ', המכרז וקק"ל: האם הח"כ פעל בניגוד עניינים?

חשיפה: חבר הכנסת מהבית היהודי העניק בזמן כהונתו בכנסת שירותים משפטיים למועצת קדומים בהליך מול הקרן, ולאחר מכן עמד בראש מתנגדי הקואליציה לחקיקת המיסוי נגד הארגון

  • פורסם ב:
  • 18/12/2017 23:14
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/12/2017 23:17
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

לפני כחודשיים הגיעה לשיאה המתיחות בין הקרן הקיימת לישראל לממשלה על רקע הדרישה שהארגון יעביר מיליארדי שקלים לטובת צרכים לאומיים. סירובה של קק"ל להעביר את הכספים הביאה לקידום הצעת חוק שתכריח את הארגון להקצות תקציבים קבועים בכל שנה או להחיל עליו חובת תשלומי מסים.

מי שהוביל את המאבק נגד החוק מתוך הקואליציה היה חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שמלבד פעילות בוועדות הכנסת גם פנה במכתבים אל ראש הממשלה ובכירים נוספים במטרה למנוע את קידום החוק. בדיון בוועדת הכספים של הכנסת אמר לאחרונה סמוטריץ' כי "קק"ל לא שייכת למדינה, זה גוף עצמאי – חברה ששייכת לעם היהודי".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: הרגעים האחרונים בחייו של שי שירזי - לפני שחוסל

כביש הערבה: בן 14 נהרג בהתהפכות רכב, בת 40 פונתה במסוק

נתניהו הודיע: החרם על מפלגת הימין הקיצוני האוסטרית יימשך

ח"כ בצלאל סמוטריץ'
 

ח"כ בצלאל סמוטריץ'( חדשות עשר)

 

סמוטריץ', מלבד היותו נבחר ציבור, הוא משפטן בהשכלתו ועורך דין בהכשרתו המקצועית. הערב (שני), נחשף בחדשות עשר כי בחודש מארס השנה, כמה חודשים לפני פרוץ משבר קק"ל, אימת סמוטריץ' תצהירים של ראשי מועצת קדומים, בה הוא גר, בהתנדבות.

במסגרת השרות שהעניק סמוטריץ', השיבה מועצת קדומים לקול קורא המציע תקצוב לטובת פיתוח, סלילת שבילי הליכה ואופניים לרווחת התושבים. הגוף שההכרעה בסוגיה עמדה לפתחו היה קק"ל. פעילותו של סמוטריץ', על אף שהייתה התנדבותית, עמדה בכפיפה לכך שהוא מכהן במקביל כחבר כנסת, וכן תוך הבנה שהוא מעניק שרותי עריכת דין למועצה שמתנהלת מול קק"ל, גוף שאולי יזדקק לעזרתו של חבר הכנסת בעתיד – כפי שלכאורה אכן קרה.

 משרדי קרן קיימת לישראל
 

משרדי קרן קיימת לישראל( חדשות עשר)

 

עורך הדין אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, חזה מראש את ניגודי העניינים האפשריים בפעילות המשפטית של חברי הכנסת שהם גם עורכי דין במקצועם. בתחילת הכהונה של הכנסת הנוכחית קבע ינון כי חברי הכנסת רשאים לשמור על חבורתם בלשכת עורכי הדין, אבל אסר על עיסוק פעיל במקצוע. במכתב לחברי הכנסת כתב ינון: "מובן כי אין בהיתר להמשך החברות בלשכה כדי להתיר עיסוק כלשהו במקצוע עריכת הדין". מסתמן כי חוות דעתו של ינון עומדת בניגוד מוחלט לפעילותו של סמוטריץ'.

חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני), יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת, אמרה בתגובה לחשיפת חדשות עשר כי "אין גבול לעבריינות - שיא חדש של ביזוי תפקידו בכנסת והפרת אמונם של הציבור". שפיר הודיעה כי תפנה לוועדת האתיקה של הכנסת וגם ללשכת עורכי הדין בדרישה לשלול את רישיון עריכת הדין של ח"כ סמוטריץ'.

 אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת
 

אסר על ח"כים לעסוק בעריכת דין. אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת חדשות עשר

 

מהכנסת בנמסר בתגובה: "לא נעשתה כל פנייה בנושא לייעוץ המשפטי לכנסת או לוועדת האתיקה והעניין, אם אירע, אינו מוכר בכנסת. עמדתו העקרונית של היועץ המשפטי לכנסת כבר פורטה בעבר".

תגובת ח"כ בצלאל סמוטריץ': "חוק חסינות חברי הכנסת זכויותיהם וחובותיהם קובע מפורשות כי אין כל מניעה מצדו של חבר כנסת לשמש כעו"ד בהתנדבות ובתנאי שאין מדובר בייצוג בהליך שהמדינה צד לו. בהתאם להוראות חוק מפורשות אלה ח"כ סמוטריץ' מאמת תצהירים בהתנדבות לכל מי שנדרש לכך. כך הוא פעל לפני שנבחר לכנסת וכך הוא ממשיך גם מאז. יודגש, ח"כ סמוטריץ' אינו מעניק שירותי ייעוץ ואינו מייצג בהליכים אלא רק מאמת חתימות על תצהירים, פעולה פשוטה שכל אחד מהצופים שלכם נדרש לעשות מעת לעת ומודע לכמה כאב ראש וכסף מיותר כרוך בה וכמה טוב ונוח שיש עו"ד שמוכן לעשות את זה כשירות לציבור. קשה לחשוב על ניגוד עניינים בשל פעולה שבוצעה חצי שנה לפני שעניינה של קק"ל בכלל הגיע לכנסת. כאמור, ח"כ סמוטריץ' אינו צד בהליך המכרזי ואינו קשור אליו. אין הוא יודע מה כתוב בבקשה ומה עלה בגורלה. הוא בסך הכל אימת את חתימות מורשי החתימה על התצהיר הנלווה לבקשה - פעולה טכנית לחלוטין שנועדה לחסוך זמן וטרחה למורשי החתימה מטעם המועצה, כאמור בסעיף הבא. מועצה מקומית קדומים היא מועצה קטנה שאין לה לשכה משפטית משלה. היא מקבלת שירותים משפטיים ממשרד שמושבו במרכז תל אביב - יותר משעה נסיעה לכל כיוון. כדי לחסוך את נסיעת מורשי החתימה לתל אביב בשביל כל חתימה מאמת ח"כ סמוטריץ' את החתימות בהתנדבות מלאה מאז שקיבל את רישיון עריכת הדין שלו וכך בכוונתו לעשות גם בהמשך".