האסון בהר הרצל: שניים מהאחראים הורשעו בגרימת מוות ברשלנות

מהנדס המבנים ויועץ הבטיחות בטקס הדלקת המשואות לפני 5 שנים, הורשעו בגרימת מותה ברשלנות של סגן הילה בצלאלי, שנהרגה כתוצאה מקריסת עמוד תאורה במהלך החזרות לאירוע

אורן ורשבסקי ויצחק צוקר, מהנדס המבנים ויועץ הבטיחות בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל לפני 5 שנים, שבמהלך החזרות אליו קרס מבנה שהחזיק את עמוד התאורה וגרם למותה של הקצינה הילה בצלאלי ופצע קשה חיילים רבים – הורשעו היום (שני) בגרימת מוות ברשלנות.

שבעה חיילים נפצעו באסון בו נהרגה סגן בצלאלי. אמה של בצלאלי, עובדת בכירה בהר הרצל, נכחה במקום בזמן האסון. כששמעה את רעש קריסת העמודים, הגיעה לרחבה וראתה כיצד קובעים את מותה של בתה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הטיול בקוסרא: אחד הפלסטינים הואשם בניסיון לגרימת מוות

המאבק נמשך: עובדי טבע חסמו צירים בי-ם; מחר יושבתו אתרי החברה

טבריה: חשד להצתת 2 מכוניות השייכות למועמד לראשות העירייה

 קריסת הבמה של טקס יום העצמאות בהר הרצל
 

קריסת הבמה של טקס יום העצמאות בהר הרצל סוכנות הידיעות "חדשות 24"

 

על מהנדס המבנה ורשבסקי נכתב בהכרעת הדין: "כל מהנדס 'מן היישוב' היה מכיר בסיכון לקריסתו. על רקע זה בולטת בחומרתה התנהלותו של ורשבסקי אשר נמנע, לאורך תקופה לא קצרה, מלהתריע כי לא קיבל את הנתונים להם נדרש וכי לא ביצע את עבודת התכנון לה התחייב. לצד הימנעותו זו, התנהל ורשבסקי כלפי חוץ כאילו הכול כשורה, ושידר "עסקים כרגיל" – עד ליום האסון, שבו באופן מקרי שוחח עם צוקר אודות העדרו של תכנון".

לגבי צוקר נכתב בהכרעת הדין כי הוא "הבין היטב את משמעות הקמת המבנה ללא תכנית הנדסית", אך צוין גם כי משום שורשבסקי שידר לו "עסקים כרגיל" - דרגת האחריות של יועץ הבטיחות נמוכה מזו של המהנדס.

לפני שנה נחתם הסדר טיעון בעניינם של בכירי חברת "עיצוב במה", שהייתה אחראית להקמת המבנה שקרס בהר הרצל. במסגרת ההסדר, זוכה מנכ"ל החברה, דורון לביא, והנאשמים אלעד לביא, סמנכ"ל התפעול, ותומר ליאונידזה, מנהל התפעול, הודו בעבירות של גרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות. הם הורשעו בעבירות ונידונו ל-7-6 חודשי מאסר בפועל ותשלום פיצויים כספיים.

אורן ורשבסקי ועורכי דינו אורון שוורץ, יוגב נרקיס ורותם ניר, הביעו אכזבה מהכרעת הדין ומבקשים כעת ללמוד אותה לפרטיה: "נבקש לשלוח פעם נוספת תנחומינו למשפחת בצלאלי ואיחולי החלמה לפצועים. מכל מקום, מר ורשבסקי סבור כי נוכח טענותיו בדבר מידורו ממוקד קבלת ההחלטות ההנדסיות, הוא סובר כי אין מנוס מלהמשיך ולנהל את הקרב על חפותו".

עו״ד דניאל מור ועו״ד טל מושקוביץ מפרקליטות מחוז ירושלים הגיבו להרשעה: ״בית המשפט קיבל היום את עמדת הפרקליטות. נזכיר כי שני בכירים מחברת "עיצוב במה" כבר הורשעו בעבר ודינם נגזר לעונשי מאסר ותשלום פיצויים למשפחת החיילת שנהרגה באסון ולחיילים שנפצעו. בנוסף הרשיע בית המשפט את החברה שהפיקה את טקס הדלקת המשואות בהר הרצל בגין גרימת מוות ברשלנות וגרימת חבלה רשלנות״.