מועצת הביטחון של האו"ם, רויטרס

ארה"ב הטילה וטו: ההחלטה במועצת הביטחון נגד ההכרה בי-ם נדחתה

המדינות החברות הצביעו על הצעת החלטה מצרית לפיה כל החלטה בנוגע לסטטוס של ירושלים אינה קבילה מבחינה משפטית. השגרירה היילי הודיעה: "לא נחזור על הטעות מהחלטה 2234"

  • פורסם ב:
  • 18/12/2017 16:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/12/2017 11:32
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

מועצת הביטחון של האומות המאוחדות דנה הערב (שני) בהצעת החלטה שהגישו מצרים והפלסטינים שמשמעותה היא שכל החלטה בנוגע לסטטוס של ירושלים היא אינה קבילה מבחינה משפטית. 14 מדינות הצביעו בעד ההחלטה אולם ארה"ב הטילה וטו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב להצבעה: "תודה לשגרירה היילי. בחנוכה דיברת כמו מכבית אמיתית. הדלקת את נר האמת וגירשת את החושך. אחד הביס רבים. האמת הביסה את השקר. תודה לנשיא טראמפ. תודה לשגרירה היילי".

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, אמרה בדיון המקדים כי ארה"ב תטיל וטו על ההצבעה, "שלא כמו בהחלטה 2234 נגד ההתנחלויות שעברה בימי אובמה". "לבושתו של האו"ם המקום הזה היה עוין לדמוקרטיה הוותיקה ביותר במזרח התיכון", אמרה.

ההצעה המצרית הגיעה בתגובה להכרתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ירושלים - בירת ישראל. על מנת שההחלטה תתקבל, היא צריכה את אישורן של תשע חברות מועצה ושארה"ב, צרפת, בריטניה, רוסיה או סין לא יטילו עליה וטו. מטרת המצרים היא לבודד את הנשיא שצפוי להטיל וטו. בהמשך יפנו ככל הנראה הפלסטינים לעצרת הכללית של האו"ם, שם לא יכול נשיא ארה"ב להטיל וטו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המאבק נמשך: עובדי טבע חסמו צירים בי-ם; מחר יושבתו אתרי החברה

טראמפ יכריז: ישראל אינה הגורם לבעיות במזרח התיכון

טבריה: חשד להצתת 2 מכוניות השייכות למועמד לראשות העירייה

מנהיגי 28 המדינות החברות באיחוד האירופי אימצו ביום חמישי שעבר בישיבה בבריסל החלטה מרוככת בנושא הכרזת ירושלים של נשיא ארה"ב. נשיא מועצת האיחוד האירופי, דונלד טוסק, צייץ את נוסח ההחלטה בחשבון הטוויטר שלו. "מנהיגי האיחוד האירופי מדגישים כי הם מחוייבים בצורה מוצקה לפתרון שתי המדינות ובהקשר הזה עמדת האיחוד האירופי בנושא ירושלים נותרה ללא שינוי", כתב טוסק. עמדתם היא, כזכור, שירושלים צריכה להיות בירתן המשותפת של שתי המדינות - ישראל ופלסטין.

 דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב
 

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב( רויטרס)

 

אתמול פורסם כי יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, החל בקידום מהלך בו ישראל תקדם בבתי מחוקקים ברחבי העולם החלטות וחקיקה להכרה בירושלים בירת ישראל. אדלשטיין שיגר מכתב לראשי פרלמנט ברחבי העולם בכדי שיקדמו חוקים בנושא. יו"ר הכנסת שוחח בשבוע שעבר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והציע לו לפעול באמצעות הכנסת - נתניהו נתן למהלך אור ירוק.

אדלשטיין כתב כי ירושלים היא הבירה היחידה שהייתה לישראל מאז הקמתה ומעמדה זה קבוע בחקיקה. הוא הוסיף כי העיר היא מקום מושבה של הממשלה ומשכנם של רוב המוסדות הלאומיים ומוקד העשייה הדיפלומטית במדינה. לשון המכתב: "בהצהרה של הנשיא טראמפ יש משום הזדמנות לפתוח פרק חדש ביחסה של הקהילה הבינ"ל לעיר המיוחדת הזאת. אני מפציר בך, כיו"ר הפרלמנט של מדינתך, לפעול בתחום פעילותך להכרה באמת ההיסטורית. אבקש ממך לתמוך בהכרה בירושלים כבירתה של ישראל על ידי מדינתך ועל ידי הקהילה הבינ"ל״.

במקביל, יו"ר הכנסת שלח מכתב לשלושים חברי כנסת שעומדים בראש קבוצות הידידות עם בתי פרלמנט ברחבי העולם וביקש שיפעלו ככל יכולתכם מול מקביליהם במטרה להוסיף עוד מדינות שיכירו רשמית בירושלים בירת ישראל.

בכירים במשרד החוץ אמרו לחדשות עשר שהמאמץ שווה, אך מודים שסיכויי ההצלחה למהלך אינם גבוהים.