הלווייתו של מאזן פוקהא, בכיר חמאס, ללא קרדיט

הקבינט נגד בג"ץ: "לא יוחזרו גופות מחבלים - נבקש דיון נוסף"

לאחר החלטת בית המשפט העליון כי לממשלה אין סמכות להחזיק גופות מחבלים, שרי הקבינט הבהירו שהעקרונות המפורטים בדעת הרוב של השופטים אינם מקובלים עליהם

  • פורסם ב:
  • 18/12/2017 11:43
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/12/2017 16:57
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בווידאו: בג"ץ גופות המחבלים - חקיקה בנושא כנראה תביא לסוף הפרשה

לאחר קביעת בג"ץ כי לממשלה אין סמכות להחזיק גופות מחבלים, הקבינט המדיני-ביטחוני קיבל היום (שני) את המלצת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לבקש דיון נוסף בבג"ץ בנושא, זאת בתום דיון שהתקיים הבוקר.

שרי הקבינט הבהירו שגופות המחבלים לא יוחזרו ושהעקרונות המפורטים בדעת הרוב של השופטים אינם מקובלים. עוד הוסיפו כי הליכי חקיקה לא יקודמו בשלב זה, עד לקבלת תשובה מבית המשפט לקיום דיון נוסף.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: בן 35 פורץ לרכב בכפר סבא - ונתפס על חם

אישום: תושב בת ים בן 50 אנס תיירת

נהג מונית נעצר בחשד לרצח ואונס הדיפלומטית הבריטית בביירות

 הלווייתו של מאזן פוקהא, בכיר חמאס
 

הלווייתו של מאזן פוקהא, בכיר חמאס( ללא קרדיט)

 

בשבוע שעבר קבעו, כאמור, שופטי בג"ץ ברוב דעות של שניים נגד אחד כי לממשלה אין סמכות להחזיק גופות מחבלים ונתנו להם חצי שנה לחוקק חוק חדש בנושא, ולא כלל הגופות יוחזרו למשפחותיהן. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "מדובר בהחלטה בעייתית מאוד של בג״ץ. אסור לתת לחמאס מתנות חינם. אכנס את שרי הקבינט והיועמ״ש ביום ראשון לדיון מיוחד כדי למצוא פתרונות מעשיים וחוקיים, להמשך הפעלת הלחץ על החמאס".

שר המודיעין ישראל כץ קרא לקדם חקיקת בזק בכנסת שתאפשר להחזיק בגופות מחבלי חמאס עד להחזרת גופות חללי צה״ל המוחזקות בידם. "מדובר בנושא משמעותי המצריך חקיקת בזק, אנו חייבים את זה למשפחות החללים ולחיילי צה״ל", אמר.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הוסיף כי "כיו"ר כנסת אני חושב שהגיע הזמן שכל המפלגות הציוניות באופוזיציה ובקואלציה, שילדיהם משרתים בצה"ל, יתאחדו ויובילו חקיקה שתאפשר להחזיק בגופות מחבלים לצרכי מיקוח ובדרישה להחזרת השבויים והנעדרים שלנו, וגם בנסיבות מצדיקות אחרות. במסגרת תפקידי אעשה את הכל, שהחקיקה הזאת תעבור מהר ותאפשר לצה"ל לפעול בתנאים הלא פשוטים שהוא פועל בהם כיום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה( רויטרס)

 

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד הגיבו לפסיקה ואמרו כי יקדמו חקיקה שתפאשר החזקת הגופות. "בג״ץ שגה בקביעתו שאוסרת על מדינת ישראל להחזיק בגופות מחבלים. אנו במלחמה נגד ארגוני טרור רצחניים, ולא ניתן להילחם בהם עם ידיים קשורות. על כן באופן מיידי נוביל חקיקת חוק שיאפשר החזקת גופות, ונדאג שגופות המחבלים לא תועברנה למשפחותיהם, ללא שחרור בנינו הדר גולדין, אורון שאול והאזרחים שבידי חמאס".

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה כי בשבוע הבא תפיץ תיקון לחוק המאבק בטרור שמאפשר החזקת גופות מחבלים לצורכי מו"מ. "ממשלת ישראל לא תחזיר גופות מחבלים כל עוד גופות חיילינו נמצאות בידי האויב", אמרה שקד.

ממשרד הביטחון נמסר כי לנוכח הפסיקה, הנחה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לפעול ללא דיחוי לחקיקתו של חוק, שיאפשר החזקה בגופות מחבלים לצרכי משא ומתן להשבתם של שבויים ונעדרים.

משפחת גולדין הגיבה להחלטת הקבינט שלא לקדם הצעת חוק שתאפשר לישראל להחזיק בגופות מחבלים: "החלטה אומללה, מדיניות נתניהו חלשה ורופסת".

ח"כ יאיר לפיד התייחס היום (שני) להחלטה: "החלטת הקבינט בעניין החזקת גופות המחבלים היא שילוב של פחדנות ערכית וחוסר אחריות מבצעית. במקום להפיל בכל פעם מחדש את התיק על בג"ץ, שהממשלה פשוט תעשה את העבודה שלה ותלך לחקיקה. אם הם ילכו לחקיקה אחראית בנושא, אנחנו נתמוך בה".