לקראת הדיון באו"ם: בקשה מהודו להבהיר עמדתה על הכרזת טראמפ

שגרירי מדינות ערב ביקשו מהמדינה להכריז על עמדתה בנוגע להכרה בי-ם בירת ישראל, לאחר שנמנעה לעשות כן. מועצת הביטחון צפויה לדון בהצעה המצרית לביטול תוקף ההכרזה

לקראת הדיון במועצת הביטחון של האו"ם, בו ידונו בהצעה המצרית לביטול תוקף ההכרה של ירושלים בירת ישראל, 12 שגרירי מדינות ערב בהודו ביקשו היום (שני) מהודו להבהיר את עמדתה לגבי ההכרז של הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ. זאת לאחר שהמדינה נמנעה עד כה מתגובה רשמית בנושא.

מדינות רבות סביב העולם מתחו ביקורת על ההחלטה של טראמפ, אך הודו נשארה בינתיים ניטרלית. עם זאת, במדינות ערב ראו את חוסר התגובה כצעד אנטי-פלסטיני.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח: אובמה סיכל תוכנית נגד חזבאללה - בגלל הסכם הגרעין

רצח ואונס הדיפלומטית הבריטית בבירות: המשטרה עצרה חשוד

קריסת טבע: חסימות כבישים באשדוד ובי-ם; עובדים מתבצרים במפעל

יש לציין כי תחת שלטונו של ראש הממשלה, נרנדרה מודי, הודו הידקה את יחסיה את ישראל וחיזקה את מערכת היחסים הביטחונית בין המדינות. 

 נרנדרה מודי, ראש ממשלת הודו, עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בביקורו בישראל
 

נרנדרה מודי, ראש ממשלת הודו, עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בביקורו בישראל( רויטרס)

 

כאמור, מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להצביע בשעות אחר הצהריים על הצעה משותפת של מצרים והפלסטינים נגד החלטת טראמפ. מטרתם לבודד את הנשיא שצפוי להטיל וטו. בהמשך יפנו ככל הנראה הפלסטינים לעצרת הכללית של האו"ם, שם לא יכול נשיא ארה"ב להטיל וטו.

בתוך כך, העיתון "אל חייאת", הרואה אור בלונדון, דיווח היום מפי בכיר פלסטיני כי ההנהגה הפלסטינית, שתקיים היום בערב פגישה ברמאללה, תקבל מספר החלטות חשובות במישורים המדיניים והדיפלומטיים וכן צעדים מעשיים בשטח בתגובה להכרזת טראמפ.גורמים פלסטינים העריכו כי סביר שבפגישה יוחלט שהרשות לא תהיה מחויבת עוד לאף אחד מההסכמים עם ישראל ובכלל זה הסכם אוסלו. 

בכיר פלסטיני, המקורב לראש הרשות הפלסטינית, אמר כי אבו מאזן ינסה במהלך הפגישה לתרגם את הדרישות והצעדים עליהם דיבר בנאומו האחרון באיסטנבול לכדי החלטות. 

מועצת הביטחון של האו"ם
 

מועצת הביטחון של האו"ם( רויטרס)

 

בנאומו בוועידת המדינות האסלאמיות באיסטנבול בשבוע שעבר אמר ראש הרשות כי נדרשים צעדים מדיניים וכלכליים כנגד ישראל. עבאס ביקש בנאומו ממדינות העולם לחזור בהן בהכרה בישראל כל עוד היא מפירה את כללי החוק הבינלאומי. עוד אמר עבאס בנאומו כי הפלסטינים יגישו מספר הצעות החלטה למועצת הביטחון ולכל מוסדות האו"ם במטרה להביא לביטול החלטת ארה"ב. אבו מאזן אף אמר כי הרשות הפלסטינית תפנה בשבוע הבא למועצת הביטחון על מנת להשיג חברות מלאה.

אתמול פורסם כי יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, החל בקידום מהלך בו ישראל תקדם בבתי מחוקקים ברחבי העולם החלטות וחקיקה להכרה בירושלים בירת ישראל. אדלשטיין שיגר מכתב לראשי פרלמנט ברחבי העולם בכדי שיקדמו חוקים בנושא. יו"ר הכנסת שוחח בשבוע שעבר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והציע לו לפעול באמצעות הכנסת - נתניהו נתן למהלך אור ירוק.

 

אדלשטיין כתב כי ירושלים היא הבירה היחידה שהייתה לישראל מאז הקמתה ומעמדה זה קבוע בחקיקה. הוא הוסיף כי העיר היא מקום מושבה של הממשלה ומשכנם של רוב המוסדות הלאומיים ומוקד העשייה הדיפלומטית במדינה. לשון המכתב: "בהצהרה של הנשיא טראמפ יש משום הזדמנות לפתוח פרק חדש ביחסה של הקהילה הבינ"ל לעיר המיוחדת הזאת. אני מפציר בך, כיו"ר הפרלמנט של מדינתך, לפעול בתחום פעילותך להכרה באמת ההיסטורית. אבקש ממך לתמוך בהכרה בירושלים כבירתה של ישראל על ידי מדינתך ועל ידי הקהילה הבינ"ל״.

במקביל, יו"ר הכנסת שלח מכתב לשלושים חברי כנסת שעומדים בראש קבוצות הידידות עם בתי פרלמנט ברחבי העולם וביקש שיפעלו ככל יכולתכם מול מקביליהם במטרה להוסיף עוד מדינות שיכירו רשמית בירושלים בירת ישראל.

בכירים במשרד החוץ אמרו לחדשות עשר שהמאמץ שווה, אך מודים שסיכויי ההצלחה למהלך אינם גבוהים.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין
 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין( חדשות עשר)