הערכה: טבע תצמצם מס' המפוטרים, הממשלה תקצה מענק נוסף

משבר "טבע" מגיע לידי הפוליטיקאים שצריכים להחליט כיצד לפעול. בתוך כך, נציגי העובדים ייפגשו עם שרי האוצר, העבודה והכלכלה. מחר צפויות אספות עובדים במפעלים

משבר "טבע": לאחר יום של שביתה כללית במשק והפגנות וחסימות כבישים ברחבי המדינה, מתכוננים העובדים לשלב הבא במאבקם נגד הפיטורים.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, יגיע הבוקר (שני) עם יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן לפגישה עם המתבצרים במפעל "טבע טבליות ירושלים". השניים ייפגשו עם יו"ר ועד העובדים איציק בן סימון, העובדים המתבצרים ועם מנהל המפעל. לאחר מכן תיערך פגישה במשרד האוצר עם שר האוצר, משה כחלון, שר הכלכלה, אלי כהן ושאר יושבי הראש של ארגוני העובדים ב"טבע". נוסף על כך, לאורך היום צפויות אספות עובדים במפעלי "טבע" השונים ברחבי הארץ. במפעל "טבע" בכפר סבא תיעצר העבודה בשעה 12:00. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מינה צוות מיוחד בראשותו, כולל שר האוצר כחלון, שידון בדרכים לפתרון המשבר. אם נתניהו נחוש להציל דווקא את השכירים בירושלים, הוא ייאלץ כנראה להציע עוד מענק ל"טבע" כדי שתשמר את מפעליה בבירה. בינתיים מתרחבת הדרישה שכל סיוע עתידי לחברה המדשדשת יותנה במפורש בהתחייבות להעסקה מינימלית של עובדים בכל אתר שאליו זורם כסף ציבורי.

לכתבות נוספות בנושא >>

לאחר השביתה וההפגנות: עובדי טבע מתבצרים במפעל בירושלים

"הילדים ראו אותי בוכה": הזוג הנשוי שיפוטר בעקבות משבר "טבע"

גבאי על משבר "טבע": "כולם ידעו שזה יקרה - איפה היה רה"מ?"

 הפגנת עובדי טבע בכפר סבא
 

הפגנת עובדי טבע בכפר סבא( חדשות עשר)

 

שר האוצר כחלון מתלבט בנוגע לסוגייה. מצד אחד, כואב לו לראות את התמונות של מפוטרי "טבע". מצד שני, הוא רחוק מהיוזמות לבטל רטרואקטיבית את הטבות המס שניתנו לחברה. גם נתניהו היה מעורפל מאוד כשדיבר על שימוש בכל הכלים שעומדים לרשות הממשלה. ההערכה היא שהנהלת החברה עצמה השאירה בידה סוג של מרווח למשא ומתן כדי שתוכל לכווץ בסופו של דבר את מספרי המפוטרים. אולי להקל את רוע הגזרה בירושלים ובפריפריה הרחוקה. לרדת לסדר גודל של 1,500 עובדים, דבר שגם יאפשר לפוליטיקאים להציג סוג של הישג.

במבט לעתיד צריך לשאול האם תפקידה של המדיניות הכלכלית הוא להגן על מקומות עבודה כמו "טבע", להגיע לעסקאות עם החברה הזו או להגן על המפוטרים עצמם. בטווח הארוך יותר, הכשרה מקצועית, דמי אבטלה לתקופות ממושכות יותר ורשת ביטחון נרחבת יכולים להתברר כאמצעי יעיל להתמודדות עם המפעלים שיקרסו בהמשך.

הפגנת עובדי טבע באזור התעשייה באשדוד
 

הפגנת עובדי טבע באזור התעשייה באשדוד ללא קרדיט

 

כאמור, מוקדם יותר היום מאות עובדי טבע הפגינו במחאה על הפיטורים הצפויים בחברה, זאת בהמשך לשביתה הכללית במשק שעליה הכריזה ההסתדרות, בשל המשבר. העובדים מחו מול מפעלי החברה בנתניה, אשדוד וירושלים, וחסמו כבישים לסירוגין. בירושלים צעדו כמה מאות מוחים למשרד ראש הממשלה, וחסמו את הכניסה למתחם. "אנחנו מחכים לישיבת ממשלה, לא נצא מפה עד שנקבל פתרון למפעל שלנו", אמר יו"ר ועד העובדים במפעל בירושלים, בן סימון. קבוצה נוספת של מפגינים חסמה לזמן קצר את הכניסה לירושלים מתחת לגשר המיתרים, כשמשפחות העובדים וילדיהם משתתפים גם הם בחסימות. המפגינים ברחבי הארץ נשאו שלטים שונים, בהם: "אין לי טבע אחרת", "ביבי וכחלון אל תשכחו את טבע", "אין תרופה לחוסר רגישות", "חורבן התעשיה הישראלית", "לא טבע אלא טבח", "נילחם על הבית".

הפעולות מגיעות כמחאה על תכנית ההתייעלות הנרחבת של חברת "טבע", שלפיה לפחות 1,700 עובדים יפוטרו כחלק ממהלך כלל עולמי של החברה לצמצום רבע מכוח האדם שלה - 14 אלף עובדים. בחברה הבהירו כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019.