צה"ל הודיע: נבדוק את נסיבות מותו של המפגין קטוע הרגליים

בתקשורת הפלסטינית נטען כי הנכה נהרג מירי צלפים של צה"ל, בהפרת סדר על גדר הגבול בעזה בשישי. דובר צה"ל הודה כי בוצע ירי לעבר מסיתים מרכזיים במהומות בימים האחרונים

  • פורסם ב:
  • 17/12/2017 11:37
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/12/2017 23:11
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בווידאו: סיכום המהומות והעימותים ביום שישי

צה"ל הודיע היום (ראשון) כי יבדוק את נסבות מותו של מפגין פלסטיני קטוע רגליים שנהרג במהלך מהומות בסמוך לגדר המערכת בעזה ביום שישי.

הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי שלושה בני אדם נהרגו בעימותים מול כוחות צה"ל, בהם הפלסטיני הנכה שנורה על ידי צלף צה"ל. עוד דווח כי רגליו של ההרוג נקטעו במהלך מבצע עופרת יצוקה. בהודעת צה"ל הובהר כי הכוחות ביצעו ירי צלפים לעבר מסיתים מרכזיים בתגובה לנסיונות לפגיעה בחיילים ובגדר, או בניסיון לחצייתה.

"הפרות הסדר המתקימות מזה מספר ימים, כללו זריקת אבנים, הבערת צמיגים והשלכת מטענים מאולתרים לעבר כוחות צה״ל, וכן ניסיונות רבים להריסת גדר המערכת וחצייתה", נמסר מצה"ל, "הכוחות השיבו בירי גז מדמיע ובמספר מקרים ביצעו ירי צלפים לעבר מסיתים מרכזיים".

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הגיב למקרה בחשבו הטוויטר שלו: "יורה לו צלף ישראלי ישירות לראש של נכה קטוע רגליים. הצלף כנראה פעל בהתאם לקוד האתי של אסא כשר ואיווט ליברמן, אבל התקשורת שמתעלמת וה'שמאל' שיוצא עכשיו לרחובות ועוצם עיניים - לפי איזה קוד אתי הם פועלים?".

קריקטורה שמפארת את המפגין קטוע הרגליים שנהרג מירי צה"ל בעזה
 

קריקטורה שמפארת את המפגין קטוע הרגליים שנהרג מירי צה"ל בעזה (טוויטר)

 

העימותים ביום שישי התפתחו בגדה, ברצועת עזה ובהר הבית בין כוחות צה"ל לפלסטינים, שיצאו להפגין נגד הכרת ארצות הברית בירושלים בירת ישראל. בכיכר איו"ש שבסמוך לרמאללה מחבל דקר לוחם מ"גב ופצע אותו בינוני, הוא נורה על ידי לוחמים נוספים לאחר שעל גופו אותר מתקן הנראה כמו מטען נפץ, ופונה ע"י הסהר האדום הפלסטיני. נוסף להרוגים, דווח כי למעלה מ-560 פלסטינים נפצעו במהלך העימותים.

ברצועת עזה הפגינו כ-3,500 פלסטינים בתשעה מוקדים לאורך הרצועה. המפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל.  בשבעה מוקדים ביהודה ושומרון יידו המפגינים אבנים לעבר חיילי צה"ל, שני חיילי מג"ב נפצעו קל. בשכם, שבה נערכה עצרת לציון 30 שנה לייסוד ארגון חמאס, הפגינו כ-2,500 פלסטינים, במעבר קלנדיה ובהר הבית 400, לאחר שכ-30 אלף הגיעו להתפלל במתחם.

באותו יום גם נורתה רקטה מעזה לעבר ישראל, בפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בשטחים בערבית, נכתב כי הרקטה פגעה בבית מגורים בבית חאנון. "פעם נוספת שארגוני הטרור משגרים רקטות לעבר תושבי עזה עצמם. רק לפני שבוע נהרסה כיתת לימוד בבית ספר ציבורי בבית חאנון, והערב במקרה מצער נוסף, ביתה של משפחת מצרי מבית חאנון נפגע קשה כתוצאה מרקטה ששיגרו פעילי טרור מעזה". על פי הערכות, הרקטה נפלה על בית הקשור למשפחתו של מושיר אל מסרי, דובר חמאס בעזה.

החשש במערכת הביטחון הוא כי היום המהומות יתחדשו בירושלים ובשטחים. אמנם מבחינה מספרית במהומות ובהפגנות של אתמול השתתפו פחות אנשים מאשר בשבוע שעבר, אך בגדה ניתן היה לראות מגמת הקצנה באלימות. למפגינים ולמפרי הסדר יש יותר תעוזה, כפי שנראה בפיגוע הדקירה שהתרחש אתמול וזה שהתרחש השבוע בתחנה המרכזית של ירושלים. קיים חשש מחקיינים שינסו לשחזר את ה"הישגים" האלו ולבצע פיגועים דומים.