המשבר בטבע: הפגנות וחסימות כבישים ברחבי הארץ, השביתה הסתיימה

עובדי החברה מחו באשדוד, בנתניה ובירושלים. נחסמה הכניסה למשרד רה"מ והכניסה מגשר המיתרים לירושלים. הסתיימה השביתה הכללית של ההסתדרות ברחבי הארץ

מאות עובדי טבע הפגינו הבוקר (ראשון) במחאה על הפיטורים הצפויים בחברה, זאת בהמשך לשביתה הכללית במשק שעליה הכריזה ההסתדרות, בשל המשבר. העובדים מחו מול מפעלי החברה בנתניה, אשדוד וירושלים, וחסמו כבישים לסירוגין.

בירושלים צעדו כמה מאות מוחים למשרד ראש הממשלה, וחסמו את הכניסה למתחם. "אנחנו מחכים לישיבת ממשלה, לא נצא מפה עד שנקבל פתרון למפעל שלנו", אמר יו"ר ועד העובדים במפעל בירושלים, איציק בן סימון. קבוצה נוספת של מפגינים חסמה לזמן קצר את הכניסה לירושלים מתחת לגשר המיתרים, כשמשפחות העובדים וילדיהם משתתפים גם הם בחסימות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

100 אלף פונו, אלפי מבנים נשרפו: השריפה בקליפורניה משתוללת

משבר הלואו קוסט: החברות שהפחיתו את יוקר המחייה מתקשות לשרוד

קינג יאסין: ההייטקיסט מהגליל שהפך למלך הסרטונים של יוטיוב

המפגינים ברחבי הארץ נשאו שלטים שונים, בהם: "אין לי טבע אחרת", "ביבי וכחלון אל תשכחו את טבע", "אין תרופה לחוסר רגישות", "חורבן התעשיה הישראלית", "לא טבע אלא טבח", "נילחם על הבית".

הפגנת עובדי טבע באזור התעשייה באשדוד
הפגנת עובדי טבע באזור התעשייה באשדוד( ללא קרדיט)
 
 הפגנת עובדי טבע בכפר סבא
הפגנת עובדי טבע בכפר סבא( חדשות עשר)
 
 שלט להפגנה של עובדי טבע
שלט להפגנה של עובדי טבע(ללא קרדיט)
 
 שביתה בטבע
שביתה בטבע( חדשות עשר)
 
 

הפגנת עובדי טבע בכפר סבא( חדשות עשר)

הפעולות מגיעות כמחאה על תכנית ההתייעלות הנרחבת של חברת "טבע", שלפיה לפחות 1,700 עובדים יפוטרו כחלק ממהלך כלל עולמי של החברה לצמצום רבע מכוח האדם שלה - 14 אלף עובדים. בחברה הבהירו כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019.

שר האוצר משה כחלון, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר הכלכלה אלי כהן ייפגשו מחר עם נציגי הוועדים והעובדים של חברת טבע. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למשבר בפתח ישיבת הממשלה, ואמר כי יפגש השבוע עם מנכ"ל טבע, קאר שולף, ביחד עם כחלון ושר הכלכלה. "היעד הראשון שלנו הוא למזער פגיעה בעובדים, השני הוא לעשות ככל שניתן כדי למנוע סגירה בירושלים, והשלישי להבטיח שטבע תישאר בישראל", אמר, "נשתמש באמצעים השונים כדי להשיג את היעדים הללו".

 

"ההתנהלות של כחלון ונתניהו במשבר טבע היא כמו של אדם שמתחיל להתכונן לרעידת אדמה רק אחרי שהתרחשה. מעט מדי, מאוחר מדי. ככה לא מנהלים מדינה", תקף יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי בטוויטר, "ממשלה בראשותי תגבש - מראש, כך צריך - תוכנית לכל תרחיש בו פירמות שנהנו מהטבות מס בהיקפים של מיליארדים יעדיפו את הפתרון הקל של פיטורים המוניים. ככה לא מנהלים מדינה". 

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הגיע למחאה הנערכת מול מפעלי החברה בעיר. "רגעים קשים לעובדי טבע, לי באופן אישי מאוד קשה", אמר, "אני באופן אישי וכל הנהלת העיר נלווה אתכם עד פתרון המשבר". הוא הוסיף כי שוחח עם ראש הממשלה, שר הכלכלה ויו"ר ההסתדרות כדי למצוא פתרון למשבר. "נעשה כל מה שאנחנו יכולים, בתיאום עם הממשלה ובשיחות עם ההנהלה, כדי שלא ייסגרו המפעלים בירושלים", אמר, "מבטיח לעשות כל מה שאני יכול".

במקביל נערכה שביתה כללית של ההסתדרות במשק, שהסתיימה כמתוכנן בשעה 12:00. בנמל התעופה בן גוריון בוטלו שלוש טיסות ומועדן של עשרות נוספות השתנה. גם משרדי הממשלה והרשויות הלאומיות בכל רחבי הארץ לא פעלו, כמו גם משרדי העיריות הגדולות, תל אביב ירושלים וחיפה. בתי החולים הממשלתיים שבתו ופעלו במתכונת שבת וקופות החולים שבתו.

נוסף לכך, שבתו האוניברסיטאות, כל סניפי הבנקים והדואר ברחבי המדינה. גם חברות הביטוח הגדולות לא עבדו וכן הסניפים ושירות הלקוחות של בזק וחברות הסלולר. עם זאת, כמתוכנן, רכבת ישראל וחברות האוטובוסים פעלו כרגיל ולא שבתו.

 הכניסה למשרדי חרבת טבע נעולה במנעול ושרשרת
 

הכניסה למשרדי חרבת טבע נעולה במנעול ושרשרת (ללא קרדיט)

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס אתמול באירוע שבתרבות בקריית אונו לקריסתה של טבע ואמר שמדובר באירוע עצוב וקשה, "אלפי עובדים מאבדים את מקום עבודתם בגלל כשל ניהולי מובהק". עוד אמר: "איפה הייתה המדינה? במשך חודשים כולם יודעים שזה הולך לקרות, איפה היה שר האוצר? איפה היה ראש הממשלה?". הוא השווה בין מקרה לטבע למכירת "מובילאיי": "כשמכרו את מובילאיי, שר האוצר וראש הממשלה מיהרו לברך אותם ולהצטלם איתם, אבל עכשיו כשאלפי משפחות מאבדות את מקור הפרנסה שלהן הם בורחים."

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח ביום חמישי עם יושב ראש ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בסוגיית הפיטורים בחברת טבע. נתניהו אמר לניסנקורן כי יפעל למזער את הפגיעה בעובדים ולמנוע את סגירת המפעל בירושלים. עוד הוא הוסיף כי בכוונתו להיפגש בתחילת השבוע הבא עם מנכ״ל חברת טבע, קאר שולץ, על מנת לטפל בנושא.

שר האוצר משה כחלון הגיב  להודעת הפיטורים ואמר כי ייפגש עם מנכ"ל טבע, קאר שולץ, בשבוע הבא בעת ביקורו בארץ. "כואב את כאבם של של כל עובדת ועובד. נעשה את כל הנדרש בכדי לצמצם את היקף הפיטורים בישראל. עוד אמר כחלון כי הוא "מצפה מהחברה שהייתה במשך עשרות שנים סמל ישראלי להצלחה בינלאומית לפעול ביתר שאת בכדי למזער את הפגיעה בעובדים בישראל. ממשלת ישראל תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת לסייע לכל עובד שימצא את עצמו מחוץ לשוק התעסוקה".