מרק סבג, סמנכ"ל טבע, נואם במטה החברה בפתח תקווה, ללא קרדיט

קריסת "טבע": תיעוד - העובדים זועמים על סמנכ"ל משאבי האנוש

"לא ראיתי עדיין אחריות אישית מצד חברי ההנהלה שאישרו עסקאות כושלות", הטיח אחד העובדים במארק סבג בישיבה. אחרת תהתה למה הבכירים קיבלו כסף בזמן שהעובדים מפוטרים

סמנכ"ל משאבי האנוש בענקית התרופות הישראלית, מארק סבג, נותר לעתים חסר מענה מול טענות העובדים בישיבה שנערכה אתמול (חמישי). "בלי פעולות משמעותיות במהלך 2018, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב של פשיטת רגל. קשה להאמין, אבל זאת הסיטואציה, וכל ההחלטות שאנחנו מקבלים היום, זה בגלל שהגענו לסיטואציה שפשוט אין ברירה אחרת", אמר סבג.

העובדים, מצדם, לא שמרו על שתיקה. "לא ראיתי עדיין אחריות אישית מצד חברי ההנהלה ומצד חברי הדירקטוריון שאישרו את העסקאות הכושלות של 'אקטוויס' ו'רימסה'. אותו דירקטוריון שאישר את העסקאות האלה, זה אותו הדירקטוריון שאישר בהינף יד הרס של 14 אלף עובדים ברחבי העולם. הדירקטוריון הוא אותו דירקטוריון, התגמולים של חברי הדירקטוריון על כל הישיבות הם אותם תגמולים", אמר אחד העובדים כשאחרים אומרים ברקע שהוא צודק. עובדת נוספת הקשתה עוד יותר וביקשה הסברים על סכומי הכסף והתנאים שבכירי טבע שכבר פרשו ממשיכים לקבל בזמן שאלפים נשלחים הביתה. "זה פשוט נראה לנו חוצפה שאין כדוגמתה", היא קובעת.

לכתבות נוספות בנושא >>

מי האחראים למחדלים שישלחו הביתה את עובדי טבע?

השביתה בראשון: התחבורה הציבורית והחינוך המיוחד יפעלו כרגיל

רה"מ לניסנקורן: "אפעל למנוע את סגירת מפעלי טבע בירושלים"

 עובדי טבע מפגינים בקרית שמונה במחאה על הפיטורים
 

עובדי טבע מפגינים בקרית שמונה במחאה על הפיטורים( גלעד שושן)

 

ההסתדרות הודיעה כי רכבת ישראל וחברות התחבורה הציבורית, כמו גם מוסדות החינוך המיוחד, יפעלו כרגיל במהלך השביתה הכללית שהוכרזה בעקבות הפיטורים בחברת טבע. בהודעה נטען כי התחבורה הציבורית תוחרג על מנת שלא לפגוע בחיילי צה"ל. על אף ההחרגות, השביתה צפויה לעצור את הפעילות במרבית הגופים במשק. "שביתת ההזדהות להצלת התעשייה בישראל היא אמירה נחרצת בעד ערכי הערבות ההדדית, בעד כחול-לבן, בעד להפסיק לראות את העובדים כשקופים", מסר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. בתוך כך, יו"ר ועד עובדי מפעל "טבע טבליות", איציק בר סימון אומר כי "עובדי החברה יסגרו את ירושלים ביום ראשון".

הגופים שישבתו הם: נמלי הים, נתב"ג (בין 08:00 ל-12:00), קופות החולים ובתי החולים הממשלתיים יעבדו במתכונת חירום, הבורסה, הבנקים, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, מוקדי השירות של חברות הסלולר, הביטוח והאשראי, מעונות היום של ויצ"ו ונעמ"ת, רשתות בתי הספר של אורט ועמל, חלק מתחנות הדלק של סונול ודלק, כל המוסדות להשכלה גבוהה.

 מפעלי חברת התרופות טבע
 

מפעלי חברת התרופות טבע רויטרס

 

אתמול הודיעה החברה רשמית כי בישראל יפוטרו לפחות 1,700 עובדים. בתגובה חסמו מאות מפגינים כביש ובהעירו צמיגים בשערי מפעל "טבע" שבפארק "הר החוצבים" בירושלים. תחילה הבהירו בחברה כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019.

כאמור, יישום התוכנית יביא לצמצום מצבת העובדים בישראל בכ-1,200 משרות בשנת 2018, מתוכם כ-560 עובדי מטה, 320 עובדי אתר טבע-ירושלים, 185 עובדי מחקר ופיתוח והשאר ביחידות טבע השונות. בנוסף, עד סוף שנת 2019, עם סגירת הפעילות של מפעלי הייצור בירושלים, יסיימו את עבודתם כ-500 עובדים נוספים. זמן קצר לפני כן, החברה העבירה הודעה לבורסה שבה הכריזה על פיטורים של 25% מעובדי החברה ברחבי העולם, כ-14 אלף אנשים. מרבית המשרות שיקוצצו הן בארצות הברית, כך על פי הודעת החברה, שהוסיפה כי כל הבונוסים והדיבידנדים (חלוקת רווחים לבעלי המניות) ל-2017 יעצרו. הם טענו כי מהלך ההתייעלות יביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף שנת 2019, וכי אתרי מחקר ופיתוח יימכרו או ייסגרו.

 הפגנת עובדי טבע בירושלים
 

הפגנת עובדי טבע בירושלים ללא קרדיט

 

במכתב ששלח מנכ"ל החברה, קאר שולץ, לראש הממשלה בנימין נתניהו, נכתב כי הוא מבקש "להתנצל בכנות ובאופן אישי בשם הנהלת טבע הקודמת על המצב עימו מתמודדת החברה כיום. אנו, הדירקטוריון והנהלת החברה, מבקשים להבטיח לך כי לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות, אין לנו ברירה אחרת – אנחנו חייבים להציל את טבע - וכך נעשה. עוד הוסיף שולץ במכתבו כי הוא "מחויב לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל, ובכלל זה את לשכתי. אני עושה זאת כחלק ממחויבותי לישראל ומתוך ביטחון מרבי בפוטנציאל להצלחתנו כאן בטווח הארוך".

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח אמש בטלפון עם יושב ראש ההסתדרות, בסוגיית הפיטורים בחברת טבע. נתניהו אמר לניסנקורן כי יפעל למזער את הפגיעה בעובדים ולמנוע את סגירת המפעל בירושלים. עוד הוא הוסיף כי בכוונתו להיפגש בתחילת השבוע הבא עם מנכ״ל חברת טבע, קאר שולץ, על מנת לטפל בנושא.

 

שר האוצר משה כחלון הגיב לראשונה להודעת הפיטורים אתמול ואמר כי ייפגש עם מנכ"ל טבע, קאר שולץ, בשבוע הבא בעת ביקורו בארץ. "כואב את כאבם של של כל עובדת ועובד. נעשה את כל הנדרש בכדי לצמצם את היקף הפיטורים בישראל. עוד אמר כחלון כי הוא "מצפה מהחברה שהייתה במשך עשרות שנים סמל ישראלי להצלחה בינלאומית לפעול ביתר שאת בכדי למזער את הפגיעה בעובדים בישראל. ממשלת ישראל תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת לסייע לכל עובד שימצא את עצמו מחוץ לשוק התעסוקה".