למרות שפחות פלסטינים מפגינים - ההקצנה באלימות עולה

מבחינה מספרית היו פחות משתתפים בהפגנות ובעימותים עם כוחות הביטחון בשטחים ובעזה, אך ניתן לראות כי המפגינים אלימים יותר ורמת התעוזה שלהם גבוהה • פרשנות

למרות שמבחינה מספרית במהומות ובהפגנות בשטחים ובעזה אתמול (שישי) היו פחות משתפפים משבוע שעבר, בגדה ניתן לראות מגמת הקצנה באלימות.

למפגינים ולאלו הלוקחים חלק בעימותים עם כוחות הביטחון יש יותר תעוזה. הם מנסים כל העת לבצע פיגועים כמו המחבל שביצע את פיגוע הדקירה מוקדם יותר היום, ששם על גופו חגורת נפץ, כשהוא יודע שהוא יסיים את הפיגוע במותו. על כן, החשש במערכת הביטחון הוא מחקיינים שינסו לעשות מעלה דומה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מערת קשת: גבר בן 77 נפל למותו

הישראלי שזכה באליפות העולם בגלישה לנכים - נגד כל הסיכויים

דיווח פלסטיני: 3 הרוגים ומאות פצועים בעימותים בעזה ובגדה

 הפגנות ברצועת עזה לאחר הכרזת טראמפ על הכרה בירושלים בירת ישראל
 

הפגנות ברצועת עזה לאחר הכרזת טראמפ על הכרה בירושלים בירת ישראל( טוויטר)

 

מוקדם יותר, הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי שלושה בני אדם נהרגו בעימותים מול כוחות צה"ל. לפי הדיווחים, אחד  מהם הוא אדם קטוע רגליים אשר נפצע בעבר בעימותים מול צה"ל. העימותים התפתחו בגדה, ברצועת עזה ובהר הבית בין כוחות צה"ל לפלסטינים, שיצאו להפגין נגד הכרת ארצות הברית בירושלים בירת ישראל. נוסף להרוגים, דווח כי למעלה מ-560 פלסטינים נפצעו במהלך העימותים.

ברצועת עזה הפגינו כ-3,500 פלסטינים בתשעה מוקדים לאורך הרצועה. המפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל.  בשבעה מוקדים ביהודה ושומרון יידו המפגינים אבנים לעבר חיילי צה"ל, לא היו נפגעים נוספים. בשכם, שבה נערכה עצרת לציון 30 שנה לייסוד ארגון חמאס, הפגינו כ-2,500 פלסטינים, במעבר קלנדיה ובהר הבית 400, לאחר שכ-30 אלף הגיעו להתפלל במתחם. 

 

בתוך כך, בפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בשטחים בערבית, נכתב כי רקטה שנורתה לפני זמן קצר מעזה לעבר ישראל פגעה בבית מגורים בבית חאנון. "פעם נוספת שאירגוני הטרור משגרים רקטות לעבר תושבי עזה עצמם. רק לפני שבוע נהרסה כיתת לימוד בבית ספר ציבורי בבית חאנון, והערב במקרה מצער נוסף, ביתה של משפחת מצרי מבית חאנון נפגע קשה כתוצאה מרקטה ששיגרו פעילי טרור מעזה. גורמי הטרור בעזה מוכיחים בצורה חד משמעית את מה שאנחנו חוזרים ואומרים: הם מחריבים את עתיד תושבי עזה במו ידיהם", נכתב עוד.

על פי הערכות, הרקטה נפלה על בית הקשור למשפחתו של מושיר אל מסרי, דובר חמאס בעזה.

 הפגנת מחאה בג'נין בעקבות הכרזת טראמפ
 

הפגנת מחאה בג'נין בעקבות הכרזת טראמפ( ללא קרדיט)

 

בתוך כך, מחבל דקר היום לוחם משמר הגבול ופצע אותו בינוני בפיגוע בכיכר איו"ש שבסמוך לרמאללה. הלוחם פונה לבית החולים הדסה הר הצופים ולאחר מכן הועבר לשערי צדק, שם הוא מטופל במצב יציב ביחידת הטראומה כשהוא סובל משני פצעי דקירה בפלג גופו העליון. המחבל נורה על ידי לוחמים שהיו במקום. לאחר שבתמונה שהופצה ניתן לראות מתקן כלשהו מורכב על גופו, במג"ב אישרו כי הוא אכן נשא חגורת נפץ, אך נבדק כעת אם מדובר בחגורת דמה. הוא נפצע מירי השוטרים ופונה מהמקום על ידי הסהר האדום הפלסטיני. בתקשורת הפלסטינית דווח כי המחבל מת.

עוד נבדק החשד כי המחבל נטמע בסביבה במסווה של עיתונאי, רץ לעבר הכוח והחל לדקור לוחם מג"ב בפלג גופו העליון. על פי תחקיר ראשוני במג"ב, המחבל דקר את הלוחם ונורה בידי חבריו לכוח. מפקד הפלוגה התקרב למחבל ומבחין במה שזיהה כחגורת נפץ. הוא ירה בו פעמים נוספות כדי שלא יפעיל את החגורה. המ"פ, שחשש מהפעלה מרחוק של החגורה, פקד על הלוחמים להתרחק מהמחבל עד שיבוא חבלן ויבדוק את החגורה. הסהר האדום הגיע למקום ופינה את המחבל לרמאללה. לכן עדיין לא ברור האם חגורה אמיתית או לא.

 סכין מהפיגוע בו נדקר לוחם מג"ב
סכין מהפיגוע בו נדקר לוחם מג"ב(ללא קרדיט )
 
מחבל שדקר לוחם מג"ב בכיכר איו"ש
מחבל שדקר לוחם מג"ב בכיכר איו"ש(ללא קרדיט)
 
 חגורת נפץ מהפיגוע בו נדקר לוחם מג"ב
חגורת נפץ מהפיגוע בו נדקר לוחם מג"ב( ללא קרדיט)