מחבל דקר לוחם מג"ב ונורה - נבדק אם נשא חגורת נפץ על גופו

פיגוע דקירה בסמוך לרמאללה, השוטר נפצע קל ופונה לטיפול רפואי. נבדק אם המחבל נשא עליו חגורת דמה. בגדה ובהר הבית התעמתו פלסטינים עם חיילים

בווידאו: הפגנה בירושלים

לוחם מג"ב נפצע היום (שישי) קל בפיגוע דקירה בכיכר איו"ש, בסמוך לרמאללה. הוא פונה לבית החולים הדסה הר הצופים שבירושלים, לאחר שהמחבל דקר אותו בכתף. 

המחבל נורה על ידי לוחמים שהיו במקום, כפי שניתן לראות בתיעוד שהגיע לידי חדשות עשר. לאחר שבתמונה שהופצה ניתן לראות מתקן כלשהו מורכב על גופו, במג"ב אישרו כי הוא אכן נשא חגורת נפץ, אך נבדק כעת אם מדובר בחגורת דמה. הוא נפצע מירי השוטרים ופונה מהמקום על ידי הסהר האדום הפלסטיני.

עוד נבדק החשד כי המחבל נטמע בסביבה במסווה של עיתונאי, רץ לעבר הכוח והחל לדקור לוחם מג"ב בפלג גופו העליון. על פי תחקיר ראשוני במג"ב, המחבל דקר את הלוחם ונורה בידי חבריו לכוח. מפקד הפלוגה התקרב למחבל ומבחין במה שזיהה כחגורת נפץ. הוא ירה בו פעמים נוספות כדי שלא יפעיל את החגורה. המ"פ, שחשש מהפעלה מרחוק של החגורה, פקד על הלוחמים להתרחק מהמחבל עד שיבוא חבלן ויבדוק את החגורה. הסהר האדום הגיע למקום ופינה את המחבל לרמאללה. לכן עדיין לא ברור האם חגורה אמיתית או לא.

מחבל שדקר לוחם מג"ב בכיכר איו"ש
 

המחבל שדקר לוחם מג"ב בכיכר איו"ש (ללא קרדיט)

 

שני ישראלים נפצעו מוקדם יותר מאבנים שיודו לעברם ביציאה מהכפר חיזמא שמצפון לירושלים, אחד מהם פונה לטיפול בבית החולים הדסה הר הצופים. לוחם מג"ב נפצע קל בהפרת סדר בקלקיליה.

עימותים התפתחו בגדה ובהר הבית בין כוחות צה"ל לפלסטינים, שיצאו להפגין נגד הכרת ארצות הברית בירושלים בירת ישראל. בשבעה מוקדים ביהודה ושומרון יידו המפגינים אבנים לעבר חיילי צה"ל, לא היו נפגעים נוספים. בשכם,

שבה נערכה עצרת לציון 30 שנה לייסוד ארגון חמאס, הפגינו כ-2,500 פלסטינים, במעבר קלנדיה ובהר הבית 400, לאחר שכ-30 אלף הגיעו להתפלל במתחם. 

ברצועת עזה הפגינו כ-3,500 פלסטינים בתשעה מוקדים לאורך הרצועה. המפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל. משרד הבריאות העזתי הודיע כי ישנם 31 פצועים בעימותים בגבול הרצועה, ו-2 מתוכם במצב קריטי. הפלטסינים דיווחו  על הרוג פלסטיני ברצועה, יאסר נאגי סוכר בן 22, תושב שג׳אעיה. בצה"ל מאשרים שאכן בוצע ירי ובודקים הדיווחים מהרצועה.

בנצרת הפגינו כ-300 איש נגד הכרת ארצות הברית וכוונת הנשיא דונלד טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. בהפגנה השתתפה חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) וראש העיר עלי סלאם, המפגינים נשאו שלט עם הכיתוב "אל-קודס בירת פלסטין".

בתיעוד מהעימות בהר הבית נראה שוטר מג"ב מכה מפגינה פלסטינית, לאחר שזו סטרה לו:

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס למתיחות בדרום הארץ ב"פורום עיר דוד" של לשכת רואי החשבון. הוא טען כי אירועים שלא קשורים לישראל הביאו לירי מעזה בשבוע האחרון, בהם המלחמות והמאבקים במדינות המזרח התיכון וסכסוכים פנים פלסטיניים. "המזרח התיכון הוא כמו הר געש, כל רגע יכול להתפרץ לכיוון אחר, האש והעשן יכולים לפגוע בכולם בדרך", אמר.

הוא הוסיף כי במערכת הביטחון עושים הכל כדי לא להיכנס להרפתקה מיותרת. "אנחנו יודעים מה לעשות, איך ובעיקר מתי, עם ישראל יכול לסמוך על מערכת הביטחון", אמר ליברמן. הוא טען גם כי לחמאס יש מוטיבציה להפסיק את העימות, משום שהוא מפחד לאבד את התמיכה העממית ברצועת עזה ובשל הפרשי הכוחות בין צה"ל לארגון.

אתמול קראו בארגונים השונים בחברה הפלסטינית לצאת לרחובות אחרי תפילות יום השישי. הג'יהאד האסלאמי קרא באמצעות ערוץ הטלוויזיה המזוהה עימו לקיים יום זעם עממי ונרחב. בג'יהאד קראו גם להסלים את "האינתיפאדה" מול כוחות צה"ל בנקודות החיכוך. בסוף השבוע שעבר התקיימו הפרות סדר ועימותים בעשרות מוקדים בשטחי עזה והגדה. מאות פלסטינים נפצעו בעימותים עם כוחות צה"ל.

 עצרת לציון 30 שנה להקמת חמאס ברצועת עזה
 

עצרת לציון 30 שנה להקמת חמאס ברצועת עזה טוויטר

 

יו"ר הלשכה המדינית של חמאסאסמאעיל הנייה, נאם אתמול בעצרת לציון 30 שנה להקמת הארגון שהתקיימה בעזה ושילהב את קהל ההמונים עם הקריאה "לירושלים הולכים מליוני שהידים". "להפוך כל יום שישי ליום למען ירושלים", קרא מול קהל של יותר מ-100 אלף תומכים, "כל האומה צריכה לצאת עד אשר תיפול ההחלטה הזו, "הדור הזה - הפלסטיני, הערבי והמוסלמי, לא ירשום על עצמו שניתן להעביר את החלטת טראמפ".

מתאם פעולות הממשלה בשטחיםהאלוף מרדכי התבטא אמש בחריפות נגד חמאס, בריאיון שנתן לרשת BBC בערבית. "שמעתי עכשיו את דבריו של אסמאעיל הנייה, שהוא ראש ארגון הטרור", אמר מרדכי, "מה הביאה חמאס אחרי שלושים שנה?! רעב, עוני, הרס ומלחמה!. במהלך שלוש השנים האחרונות, יותר ממאה וחמישים מיליון דולר הושקעו ע"י חמאס במנהרות. למה הם לא השקיעו בבתי חולים, בבתי ספר?!".

בווידאו: עימותים עם כוחות הביטחון בחאן יונס