קריאות למו"מ מול קוריאה הצפונית: "הסנקציות הגיעו לקו האדום"

סגן שר החוץ הרוסי אמר כי רוסיה לא תחתום על סנקציות נוספות. השליח האמריקני קרא לשיחות ישירות בין הצדדים. טראמפ ופוטין שוחחו הלילה וסיכמו על המשך המגעים

המתיחות בחצי האי הקוריאני: סגן שר החוץ הרוסי, איגור מורגולוב, אמר היום (שישי) כי "הלחץ על קוריאה הצפונית מגיע לקו האדום", וכי עוד סנקציות יובילו לחניקה כלכלית של המדינה. לכן רוסיה לא מוכנה לחתום על סנקציות נוספות, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

במקביל אמר השליח האמריקני למשא ומתן עם קוריאה הצפונית כי ארצות הברית צריכה להתחיל בשיחות דיפלומטיות ישירות עם פיונגיאנג, לצד המשך הסנקציות. "המדיניות שלנו מבוססת על לחץ לצד דיפלומטיה", אמר ג'וזף יאן. לפני שלושה ימים הציע שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, להתחיל בשיחות בין הצדדים ללא תנאים מומקדמים, אך הבית הלבן הבהיר כי לא יתחילו שיחות עד שקוריאה "תשפר את התנהגותה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

התחזית: היום ייתכן טפטוף, סוף השבוע אידאלי לטיולים

דרור אלפרון הוא בן משפחת הפשע שנעצר בחשד לגביית דמי חסות

מה יעלה בגורלו של המסתערב שפניו נחשפו ברמאללה?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ שוחח עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ואמר לו כי הוא מעוניין בעזרתה של רוסיה בפיתרון הסוגיה הצפון קוריאנית. זמן קצר לאחר מכן, שר החוץ האמריקני רקס טילרסון דיבר בדיון בנוגע לקוריאה הצפונית במועצת הביטחון של האו"ן ואמר כי "על קוריאה הצפונית להפסיק את התנהגותה המאיימת, לפני שיוכלו להתחיל שיחות של משא ומתן". עוד הוא הוסיף כי "מלבד הצעד הזה, אין לנו תנאים מוקדמים לשיחות, וגם לא נקבל כאלו במידה ויוצגו".

השגריר הצפון קוריאני לאו"ם נשא דברים גם הוא במהלך הדיון במועצת הביטחון ואמר כי ארה"ב "מבוהלת מהכוח העצום שלנו כמדינה גרעינית".

ייתכן שהצהרות האמריקנים והרוסים קשורים לידיעה כי מנהיגי המדינות, הנשיאים דונלד טראמפ וולדימיר פוטין, שוחחו הלילה בטלפון וסיכמו על המשך המגעים בנוגע למצב בקוריאה הצפונית. הם שוחחו על שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, תוך שאיפה להביא לפתרון המצב הנפיץ בחצי האי, כך נמסר מהבית הלבן. מהקרמלין נמסר כי שני המנהיגים דנו גם על היחסים בין וושינגטון ומוסקבה.

 ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט
 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ (רויטרס)

 

בתוך כך הודיע משרד החוץ היפני כי הוקפאו נכסים של 19 חברות על מנת להגביר את הלחץ על הצפון קוריאנים, להחזרת אזרחי המדינה שנחטפו בשנות ה-70 וה-80 וכן בשל פרויקט הגרעין והטילים של פיונגיאנג. אותן חברות כבר ספגו סנקציות מארה"ב ומתעסקות בכספים, פחם, מינרלים, תחבורה, משלוחים ושליחת עובדים צפון קוריאנים לעבודות מחוץ למדינתם, כך בהודעת היפנים. 

במועצת הביטחון של האו"ם נערך הערב דיון במצב בקוריאה הצפונית. סגן שר החוץ הרוסי הודיע כי מדינתו לא תגרש עובדים צפון קוריאנים באופן מיידי, בהתאם להחלטת האו"ם. הוא הוסיף כי רוסיה תמלא בהדרגה אחרי דרישת האו"ם.

(עדכון ראשון: 10:36)