בג"ץ גופות המחבלים: חקיקה בנושא כנראה תביא לסוף הפרשה

הביקורת שהוטחה בשופטים בעקבות ההחלטה שהממשלה לא יכולה להחזיק בגופות מחבלים הייתה מתונה יחסית. הסיבה: בג"ץ לא יבטל חקיקה ברגע שזו תעבור • פרשנות

  • פורסם ב:
  • 14/12/2017 20:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/12/2017 21:01
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

ביקורת רבה נשמעה היום (חמישי) מצד שרי הממשלה וחברי הכנסת של הקואליציה על פסיקת שופטי בג"ץ כי הממשלה אינה יכולה להחזיק בגופות מחבלים, לאור העובדה כי לא קיים כל הסדר חוקי בנושא.

יחד עם זאת, הביקורת לרוב לא הייתה מתלהמת. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינה את הפסיקה בעייתית מאוד ו"מתנה לחמאס" ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין קרא לכל חברי הכנסת להתאחד יחד סביב חקיקה בנושא. הטון המתון באופן יחסי נובע מהעובדה שהכל מבינים כי גם אם השופטים דנצינגר, קרא והנדל (שהיה בדעת מיעוט), חייבו את הממשלה לפעול לקראת חקיקה, הם ככל הנראה לא יתערבו בחקיקה ברגע שזו תועבר ו-וודאי שלא יבטלו אותה.

שופטי בג"ץ קבעו כי לממשלה יש  שישה חודשים לחוקק חוק שיקבע מה המסגרת של אחזקת גופות מחבלים. נכון להיום לא קיים שום חוק בעניין זה, אפילו כזה שיסדיר את הצורך באחזקת גופות לצורך ניהול משא ומתן עבור החזרת חיילים שבויים או גופותיהם. אם הממשלה תיכשל לעשות זאת, קבעו השופטים, הגופות המחבלים יחזרו למשפחותיהם.

 בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו( צילום מסך)

 

כפי שניתן היה להתרשם משלל ההתבטאויות במערכת הפוליטית, לצד הביקורת, התגובה הבולטת ביותר היא הקריאה לחקיקה מיידית בנושא. שר המודיעין, ישראל כץ, קרא לקדם חקיקת בזק בכנסת שתאפשר להחזיק בגופות מחבלי חמאס עד להחזרת גופות חללי צה״ל המוחזקות בידם: "מדובר בנושא משמעותי המצריך חקיקת בזק, אנו חייבים את זה למשפחות החללים ולחיילי צה״ל".

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד אמרו באופן דומה כי יקדמו חקיקה שתפאשר החזקת הגופות. "בג״ץ שגה בקביעתו שאוסרת על מדינת ישראל להחזיק בגופות מחבלים. אנו במלחמה נגד ארגוני טרור רצחניים, ולא ניתן להילחם בהם עם ידיים קשורות. על כן באופן מיידי נוביל חקיקת חוק שיאפשר החזקת גופות, ונדאג שגופות המחבלים לא תועברנה למשפחותיהם, ללא שחרור בנינו הדר גולדין, אורון שאול והאזרחים שבידי חמאס".

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה כי בשבוע הבא תפיץ תיקון לחוק המאבק בטרור שמאפשר החזקת גופות מחבלים לצורכי מו"מ: "ממשלת ישראל לא תחזיר גופות מחבלים כל עוד גופות חיילינו נמצאות בידי האויב".

ממשרד הביטחון נמסר כי לנוכח הפסיקה, הנחה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לפעול ללא דיחוי לחקיקתו של חוק, שיאפשר החזקה בגופות מחבלים לצרכי משא ומתן להשבתם של שבויים ונעדרים.

הלווית פעיל חמאס בג'ינין
 

הלווית פעיל חמאס בג'ינין(רויטרס )

 

שר גלעד ארדן כתב גם הוא תגובה בטוויטר: "עצוב מאוד שפעם אחר פעם בג״ץ מקבל טענות מופרכות של מחבלים ומשפחותיהם על פני טיעוני נפגעי טרור. ההחלטה הזו, כמו ההחלטה למסור את גופות המחבלים מאום אל פאחם, מקשה על כוחות הבטחון לייצר הרתעה ולהיאבק בהסתה. עלינו להסדיר את סמכות החזקת הגופות בחקיקת בזק".

אבירם שאול, אחיו של אורון שאול, שגופתו מוחזקת על ידי חמאס, התייחס אף הוא לנושא החקיקה: "אנחנו מצפים שכנסת ישראל תפעל בהקדם האפשרי בהתאם להנחיית בג״ץ, ותחוקק חוק שיאפשר לשמור בידינו את כל קלפי המיקוח. אל למדינת ישראל לחלק מתנות לאויב כשאורון, לוחם גולני שנשלח להגן על אזרחי ישראל, מוחזק בשבי החמאס למעלה משלוש שנים וחצי. אנחנו מקווים שחברי הכנסת ישימו לנגד עיניהם את מאבקנו העיקש והכואב להחזרתו של אורון".