הקצין שאחראי על השמדת מנהרות הטרור רומז: "ישנן נוספות"

מפקד החטיבה הדרומית בצה"ל נפגש עם תושבי קיבוץ נירים כדי לדבר איתם בפעם הראשונה אחרי השמדת מנהרת חמאס לא רחוק מביתם - וניסה להרגיע: "המנהרה לא היוותה איום"

בלעדי: אלוף משנה קובי הלר מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, שאחראי על השמדת מנהרות הטרור, התייצב שלשום (שלישי) בקיבוץ נירים כדי לדבר עם התושבים בפעם הראשונה אחרי השמדת מנהרת חמאס לא רחוק מביתם – וניסה להרגיעם. "המנהרה שהייתה כאן באזור קיבוץ נירים אנחנו אוחזים אותה כבר תקופה מאוד ארוכה היא מנהרה של חמאס ולא של הג'יהאד האסלאמי גם המנהרה הזאתי. היא לא היוותה שום איום על תושבי קיבוץ נירים", אמר להם.

עם זאת, רמז כי לא מדובר במנהרה האחרונה. "כשהצד השני רואה שהנכס האסטרטגי שלו, שהוא תת הקרקע ההתקפי נשמט אחד אחרי השני, מנהרה אחת אחרי השנייה הדבר הזה הוא אירוע מאוד משמעותי. הן לא המנהרות האחרונות שנביא".

הקצין הבכיר ביותר בגזרה הדרומית התייחס גם להשמדת המנהרה של הג'יאהד האיסלאמי ולחיסולם של כמה מבכירי הארגון. "היה ברור שאם יש מחבלים שחוצים את הגדר אמנם מתחת לאדמה אבל חופרים מנהרות בשטחנו, אז הדבר הזה הוא הפרה בוטה של הריבונות של מדינת ישראל וכשאנחנו טיפלנו במנהרה אז היו שם מספר פעילים", אמר.

מאז נודע לתושבים על המנהרה השנייה שאותרה בשטח ישראל בחודש האחרון, בצירוף התגברות ירי הרקטות לעבר היישובים, עלה מפלס החרדה מהסלמה. הלר, שעמד מולם, נתן תמונת מצב על המתרחש ברצועה וההשלכות על התושבים. "הדינמיקה שיש כרגע היא כדור שלג שאנחנו מנסים לעצור אותו, יש אנשים בצד השני שהם לא רציונליים כמוני וכמוך. זה לא מעניין אותם ויש להם הזדמנות לעשות פה ברדעק וחמאס טיפה מעלים עין . אנחנו מקווים שזה יירגע והעסק יחזור לשגרה".

אלוף משנה קובי הלר
 

אלוף משנה קובי הלר( חדשות עשר)

 

במערכת הביטחון רוצים לשמור על השקט לאורך הגבול עד להשלמת המכשול, ויודעים שעבור התושבים מדובר בתקופה ארוכה ומתוחה. "המכשול הזה מביא בשורה גדולה בתקופה האחרונה ובזכותו גם מצאנו ונמצא מנהרות נוספות בחודשים הקרובים. הדבר הזה יביא בשורה בעוד כשנתיים ועד אז תהיה תקופת ביניים שבה המכשול הולך לחתוך את כל המנהרות שקיימות אם קיימות בעוטף".

בימים שאחרי צוק איתן תושבי העוטף חשו חוסר אמון כלפי המערכת הצבאית אבל בשנתיים האחרונות נוצר קשר חם בין המפקדים בשטח לתושבים, והלר הפך להיות כמעט בן בית ביישובים לאורך הגדר. "אני מתחייב בשקיפות מלאה בהערכת המצב. כשהיא תשתנה תדעו" .

יש לציין כי לאחר הירי אמש, השקט במהלך היום נשמר, וההערכות הן שחמאס עושה כל מה שהוא יכול כדי למנוע שיגורים נוספים. הסיבה שהוא לא מצליח בשבועות האחרונים זה ככל הנראה עקב ריבוי של ארגונים סוררים ברצועה.

במערכת הביטחון מעריכים עדיין כי פני חמאס אינם להסלמה רחבה, אולם ארגון הטרור ששולט ברצועה ביצע בימים האחרונים קידום מוכנות מבצעית מבחינתו מחשש שישראל תיזום מלחמה. בישראל מזהים ברצועה אווירה של הסלמה הולכת ומתפתחת והחשש הוא שעימות יתפרץ בשל אי הבנה מול ישראל על רקע המתיחות.

 ירי רקטות מעזה לעבר ישראל
 

חמאס מנסה לרסן את הירי. ירי רקטות מעזה לעבר ישראל רויטרס

 

עוד מבחינים בישראל כי חמאס מנסה לרסן את הירי, אך לא עושה מספיק כדי למנוע אותו וממקד את הציבור בקריאה להפגנות גדר וקריאה להסלמה בגדה. בכך חמאס מנסה ליישם מדיניות של מקלות וגזרים כלפי הציבור והסוררים שיורים לעבר ישראל. עוד מעריכים בישראל כי גם אם יוחלט על רגיעה מוחלטת ברצועה, עדיין יהיה בימים הקרובים "מרחק בלימה" שיתבטא בשיגורים בודדים נוספים.

את מרבית הרקטות בשבוע האחרון ירו ארגונים סוררים, בהם "צבא פתח", פלג שהתפצל מהרשות ואינו סר לאבו מאזן או לחמאס. לגבי חלק מהרקטות, בעיקר התקניות שנורו לשדרות בערב שבת, החשד הוא שארגון הג'יהאד האיסלמי עומד מאחוריהם, אך מידע זה עדיין נבדק.

במערכת הביטחון אומרים כי ההסלמה בימים האחרונים מהרצועה נבעה משני גורמים עיקריים: הכרזת טראמפ על הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל וחגיגות ה-30 לייסוד חמאס שגורמים לסוררים ברצועה לאתגר את ראשי הארגון.