עצרת לציון 30 שנה להקמת חמאס ברצועת עזה, טוויטר

הערכה במערכת הביטחון: פני חמאס לא להסלמה - אך יש חשש לעימות

ארגון הטרור התכונן מבצעית למלחמה בימים האחרונים, מחשש שישראל תיזום מהלך צבאי. במע' הביטחון מזהים אווירת הסלמה, וקיים חשש שיפרוץ עימות בשל חוסר הבנה של הצד השני

במערכת הביטחון מעריכים עדיין כי פני חמאס אינם להסלמה רחבה, אולם ארגון הטרור ששולט ברצועת עזה ביצע בימים האחרונים קידום מוכנות מבצעית מבחינתו מחשש שלו שישראל תיזום מלחמה.

בישראל מזהים ברצועה אווירה של הסלמה הולכת ומתפתחת והחשש הוא שעימות יתפרץ בשל אי הבנה מול ישראל על רקע המתיחות. עוד מבחינים בישראל כי חמאס מנסה לרסן את הירי אך לא עושה מספיק כדי למנוע אותו וממקד את הציבור בקריאה להפגנות גדר וקריאה להסלמה בגדה. בכך חמאס מנסה ליישם מדיניות של מקלות וגזרים כלפי הציבור והארגונים הסוררים שיורים לעבר ישראל. במערכת הביטחון מעריכים כי גם אם יוחלט על רגיעה מוחלטת ברצועה, עדיין יהיה בימים הקרובים "מרחק בלימה" שיתבטא בשיגורים בודדים נוספים.

 מנהרה שנוטרלה ע"י צה"ל ברצועת עזה
 

מנהרה שנחשפה ע"י צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל)

 

את מרבית הרקטות בשבוע האחרון ירו ארגוני טרור סוררים, בהם "צבא פת"ח", פלג שהתפצל מהרשות ואינו סר ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן או לחמאס. לגבי חלק מהרקטות, בעיקר אלה שנורו לשדרות בערב שבת, החשד הוא שארגון הג'יהאד האיסלמי עומד מאחוריהם, אך מידע זה עדיין נבדק.

במערכת הביטחון אומרים כי ההסלמה בימים האחרונים מהרצועה נבעה משני גורמים עיקריים: הכרזת טראמפ על הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל וחגיגות ה-30 לייסוד חמאס שגורמים לארגונים הסוררים בעזה לאתגר את ראשי הארגון.

הסיבות להערכה במערכת הביטחון כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה הן הצלקות שנותרו מהפגיעות בו בצוק איתן, החורף שבפתח והשפעתו הרעה על תנאי האוכלוסייה, רצונו להמשיך בבניית כוחו למלחמה הבאה ותהליך הפיוס עם אש"ף.