עץ חג המולד המסורתי בכיכר העיר בנצרת, רויטרס

ראש העיר נצרת: חגיגות חג המולד יבוטלו במחאה על הצהרת טראמפ

במחאה על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, תבטל נצרת את אירועי חג המולד בעיר, הכוללים פסטיבל גדול ואת שוק חג המולד. "ההכרזה נטלה את שמחת החג", אמר ראש העיר

ראש העיר נצרת, עלי סלאם, הודיע היום (חמישי) על ביטול חגיגות חג המולד שמארגנת העירייה. הביטול מגיע במחאה על הכרזת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לפיה ירושלים תוכר כבירת ישראל והשגרירות האמריקנית תעבור לבירה.

באירועי חג המולד הייתה אמורה העיר להציע מגוון פעילויות כמו שוק חג המולד, הכולל דוכנים הפזורים במרכז העיר ועץ חג מולד מפואר. כמו כן, יבוטל פסטיבל חגיגי שתוכנן להתקיים. האירועים השנתיים המתקיימים מדי שנה בנצרת מהווים חלק משמעותי מתיירות העיר וביטולם יהיה ללא ספק מכה קשה לכלכלת העיר, שבתקופה זו של השנה בתי המלון שלה מלאים עד אפס מקום. "על זהותנו ואמונתנו לא ניתן להתמקח, ההחלטה נטלה מאיתנו את שמחת החג וולכן נבטל את החגיגות השנה", אמר ראש העיר.

 ראש העיר נצרת, עלי סלאם
 

ראש העיר נצרת, עלי סלאם

 

נוסף על כך, מועצת העדה הערבית האורתודוקסית בנצרת הכריזה על ביטול טקס הארת עץ האשוח של חג המולד במחאה על ה"החלטה שתומכת בכיבוש ומונעת שלום".

הנשיא טראמפ, הודיע לפני שבוע בנאום מהבית הלבן כי החליט להכיר בירושלים באופן רשמי בירת ישראל: "היום אנחנו סוף סוף מכירים במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל", אמר. "זוהי הכרה במציאות, זה הדבר הנכון לעשות, זה משהו שהיה חייב להיעשות", הוסיף טראמפ.

 

בנוסף, טראמפ אמר כי השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים. "הנחיתי את משרד החוץ להתחיל בהכנות להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים", אמר. עם זאת, טראמפ חתם על הצו הנשיאותי שדוחה את העברת השגרירות לירושלים, עד לסיום ההכנות.

עץ חג המולד המסורתי בכיכר העיר בנצרת
 

עץ חג המולד המסורתי בכיכר העיר בנצרת( רויטרס)

 

נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נשא נאום בתגובה לנאומו של טראמפ. הוא אמר כי מדובר ב"נסיגה אמריקנית מתיווך בתהליך השלום", והוסיף כי "בהחלטה זו, ארה"ב הפרה את כל ההסכמות הבינלאומיות". לדבריו, הכרזת טראמפ "משרתת את הקבוצות הקיצוניות שמנסות להפוך את הסכסוך לסכסוך דתי". במקביל, בכיר חמאס, אסמאעיל רדואן, איים במהלך עצרת בעזה: "ההחלטה תפתח את שערי הגיהינום על האינטרסים האמריקנים באזור ותצית הר געש". מהג'יהאד האסלאמי נמסר: "החלטת טראמפ מהווה הכרזת מלחמה".

כמו כן, בסוף השבוע האחרון התקיימו הפרות סדר ועימותים בעשרות מוקדים בשטחי עזה והגדה בעקבות הפגנות מחאה על הכרזת טראמפ. מאות פלסטינים נפצעו בעימותים עם כוחות צה"ל.

sdfsd
 

"נטל מאיתנו את שמחת החג", ראש העיר נצרת על דונלד טראמפ