ליברמן על ההסלמה: "יכולים להיות רגועים – מוכנים לכל תרחיש"

שר הביטחון ביקר במפעל ביטחוני בשדרות, לאחר שבלילה יורטה רקטה שנורתה לעברה. דובר צה"ל התייחס לשיגורים מעזה ולתגובת הצבא: "כל דבר שאינו שקט מוחלט הוא לא מקובל"

  • פורסם ב:
  • 14/12/2017 10:57
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/12/2017 17:47
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום (חמישי) להסלמה בדרום הארץ, במהלך ביקור במפעל ביטחוני בשדרות, לאחר שאמש נורתה רקטה לעבר העיר ויורתה על ידי מערכת כיפת ברזל.

"עצם העובדה שאנחנו כאן זה אומר שכולנו יכולים להיות רגועים", אמר ליברמן, "הנחתי את צה"ל להיות מוכן לכל תרחיש אפשרי". בנוסף הוא טען כי הירי מרצועת עזה בימים האחרונים אינו קשור להרתעה הישראלית, אלא נובע ממאבקים פנים פלסטיניים בין ארגונים ברצועה. "אני מקווה שתושבי רצועת עזה יכריחו את ההנהגה שלהם להשקיע את כל המאמצים והכספים בשיפור הכלכלה ולא בחפירת מנהרות, יצור רקטות וירי כנגד ישראל", הוסיף. 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בשל מעצר הבית הלילי: קצב עתר לבית המשפט נגד ועדת השחרורים

הודו: נער בן 15 התאבד לאחר שאולץ להתחתן עם אלמנת אחיו

חשד: ישראלי המתגורר בטקסס רצח את בתו והתאבד

 שר הביטחון ליברמן בביקור במפעל ביטחוני בשדרות
 

שר הביטחון ליברמן בביקור במפעל ביטחוני בשדרות (אריאל חרמוני - משרד הביטחון)

 

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, התבטא הבוקר גם הוא ביחס למתיחות בדרום הארץ, בתוכנית של אילה חסון ברדיו 103FM.

"כל דבר שהוא לא שקט מוחלט הוא לא מקובל", אמר על תגובת צה"ל לרקטות שנורות מהרצועה, 16 שיגורים בוצעו מאז יום חמישי. "חמאס משחק באש", הוסיף, "הוא קורא לאינתיפאדה ומנסה להביא המונים לגדר, נעשה מאמצים לעצור את זה אבל מצד שני לא נשלים עם זה". עם זאת הוא טען כי ישנן אפשרויות להתנהלות שלא תוביל להסלמה, " נעשה מאמצים לעצור את זה אבל מצד שני לא נשלים עם זה".

דו"צ חזר על הטלת האחריות לכל ירי שמבוצע מהרצועה על ארגון חמאס. "הוא האחראי הבלעדי, הוא הריבון והוא יודע למנוע את הירי", אמר, "הוא נדרש לאכוף את הרגיעה, כל פעולה אחרת תיענה בתגובה מצדנו". בנוסף טען לתמיכה כספית של איראן בחמאס בעזה, "הבעיה שהם משקיעים אותו בתשתיות טרור ולא בתושבים, הם צריכים להחליט אם להוביל את התושבים למציאות אומללה או לשפר את רווחת החיים ברצועה".

דבריו המלאים של דובר צה"ל:

 עצרת לציון 30 שנה להקמת חמאס ברצועת עזה
 

עצרת לציון 30 שנה להקמת חמאס ברצועת עזה (טוויטר)

 

בתוך כך הגיעו כבר אלפי תושבי עזה לכיכר הכתיבה בעיר לקראת העצרת המרכזית שתערך במקום לציון 30 שנים להיווסדות חמאס. מאות אלפי תומכי חמאס צפויים להשתתף באירועים שיערכו ברצועת עזה. שם ככל הנראה יחזרו בכירי חמאס על קריאתם לאינתיפאדה בשטחים בעקבות הכרת ארצות הברית בירושלים בירת ישראל, ולקריאה שלא להכיר במדינת ישראל לעולם.

מצעדים צבאיים ותהלוכות של הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי עז א-דין אל-קסאם, צפויים בכל רחבי רצועת עזה. דובר חמאס בעזה מסר כי השנה החגיגות הן בסימן "ההתנגדות היא החלטתנו והאחדות בחירתנו". עוד נמסר כי על הבימה המרכזית יהיה שלט ענק עם תמונה של ירושלים לצד איש הזרוע הצבאית ודגל פלסטין, תחת הכותרת "ירושלים בירת פלסטין".

כוחות צה"ל פשטו הלילה על האוניברסיטאות בכפרים אבו דיס וביר זית, והחרימו חומרי תעמולה של חמאס שהוכנו לצורך חגיגות ה-30. בנוסף פשטו הכוחות על בית דפוס בעיר חברון, שבו וצרו חומרים מסיתים לטרור. במסגרת הפעילות הוחרמו כרזות, דגלים, פוסטרים וחומרים המסיתים לטרור.

 חומרי תעמולה של חמאס שהוחרמו ע"י צה"ל

חומרי תעמולה של חמאס שהוחרמו ע"י צה"ל( דובר צה"ל)

 

המתיחות בדרום המשיכה הלילה ואתמול כאשר אזעקת צבע אדום הופעלה אמש בעיר שדרות, במועצה האזורית שער הנגב, במועצה האזורית שדות נגב ובמועצה האזורית חוף אשקלון. שתי רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל מעל שמי שדרות. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, מבלי שנשמעה אזעקה לפני כן.

בעקבות הירי נסגר מעבר ארז. פרמדיקים של מגן דוד אדום העניקו טיפול רפואי לגבר כבן 30 שנחבל ברגלו במהלך ריצה למרחב המוגן ולשני נפגעי חרדה.

בחשבון הפייסבוק בערבית של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, נכתב כי אחת מהרקטות ששוגרו פגעה בבית ספר של אונר"א ברצועה. "תושבי עזה, חשוב שתדעו: הרקטה פגעה בבית הספר הציבורי ע׳אזי אלשוא בבית חאנון והרסה כיתת לימוד שם! זוהי מתנת חמאס לתושבי עזה לרגל חגיגות ה-30 לחמאס", נכתב.

 יירוט רקטה מעל שמי שדרות
 

יירוט רקטה מעל שמי שדרות( דביר כהן)

 

בתגובה צה"ל תקף הלילה שלושה יעדים של חמאס ברצועת עזה. לפי דובר צה"ל, היעדים שימשו כאתרי אימון ולאיחסון אמצעי לחימה. בהודעת צה"ל נכתב: "מדינת ישראל לא תאפשר פגיעה או ניסיון פגיעה באזרחיה ותוסיף להגן עליהם ועל ריבונותה באופן חד ונחרץ. חמאס, השולט ברצועת עזה, מצעיד את תושבי עזה לחיי עוני, הרס וייאוש ועליו מוטלת האחריות למצב".

על פי דיווח פלסטיני, שלושה טילים ישראלים שוגרו לעבר מתקן השייך לזרוע הימית של חמאס בדרומית מערבית לעזה ותקיפה נוספת, בחמישה טילים, בוצעה נגד מתקן בתל אל-הווא, דרומית מערבית לעזה. תקיפה שלישית, כך על פי הדיווח, כוונה לעבר מתקן של הזרוע הימית של החמאס מערבית לדיר אל-בלאח, שבמרכז הרצועה. ממשרד הבריאות הפלסטיני נמסר כי לא ידוע על נפגעים כתוצאה מהתקיפות.