לאחר ביקור נתניהו: יוזמת מנהיגי אירופה נגד הכרזת ירושלים

פרסום ראשון: נשיא צרפת ור"מ בלגיה מקדמים הצעה שתקבע כי העיר צריכה לשמש כבירה משותפת של ישראל ושל המדינה הפלסטינית העתידית. גורמים: אופטימיות לגבי ריכוך המהלך

  • פורסם ב:
  • 13/12/2017 22:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/12/2017 22:05
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פרסום ראשון: שלושה ימים בלבד אחרי ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפריז ובבריסל, מקדמים נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וראש ממשלת בלגיה, שארל מישל, יוזמה נגד הכרזת ירושלים בירת ישראל על ידי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. 

ההצעה, שתעלה בפסגת מנהיגי האיחוד האירופי ביום שישי, תקבע כי העיר צריכה לשמש כבירה משותפת של ישראל ושל המדינה הפלסטינית העתידית.

שלושה גורמים ישראלים בכירים, שביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, ציינו כי משרד החוץ שלח הערב (רביעי) לשגרירויות ישראל באירופה עידכון בהול על היוזמה הצרפתית-בלגית. בעידכון נמסר כי עדיין לא גובשה טיוטה להחלטה, אולם ההערכה היא כי הנוסח צפוי להיות חריף וביקורתי וייתכן אף יכלול קריאה לישראל לבצע מחוות לפלסטינים כדי לקדם את תהליך השלום. לצד זאת, יש אופטימיות בישראל לאפשרות שניתן יהיה לבלום את המהלך, או לרכך אותו.

בנימין נתניהו ועמנואל מקרון
 

בנימין נתניהו ועמנואל מקרון(רויטרס )

 

הגורמים הבכירים ציינו כי משרד החוץ הנחה את השגרירויות לפעול מול הדרגים הבכירים ביותר במדינות בהן הם נמצאים כדי לנסות ולבלום את המהלך. כדי שהחלטה כזו תתקבל בפסגת מנהיגי האיחוד האירופי ביום שישי היא תצטרך לזכות לתמיכה של מנהיגי כל 28 המדינות החברות בארגון. לכל אחת מהמדינות יש זכות וטו על ההחלטה וללא קונצנזוס היא לא תאושר.

בשבוע שעבר, אחרי הכרזת ירושלים של טראמפ, ניסתה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני להעביר החלטה של כל 28 שרי החוץ של האיחוד האירופי שתגנה את הצהרת הנשיא האמריקאי. שר החוץ ההונגרי התנגד למהלך והטיל עליו וטו. כתוצאה מכך נאלצה מוגריני לפרסם הודעה בשמה בלבד.

בתחילת השבוע נתניהו נפגש עם מקרון בפריז. במסיבת עיתונאים שהתקיימה לאחר הפגישה הצהיר מקרון כי הוא ומדינתו רואים בהכרה של טראמפ בירושלים בירת ישראל והעברת השגרירות כסכנה על השלום וכי הם מתנגדים לעניינים אלה.

 שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, וראש הממשלה בנינמין נתניהו
 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, וראש הממשלה בנינמין נתניהו( רויטרס)

 

תשובתו של ראש הממשלה הייתה ש"פריז היא בירת צרפת כמו שירושלים היא בירת ישראל". נתניהו אמר ש"שההכרזה של טראמפ היסטורית וחשובה לשלום". עוד הוא אמר כי "יש מאמץ נמשך באונסק"ו ובמקומות אחרים כדי להכחיש את הקשר של ישראל לירושלים", אך לטענתו ככל שהפלסטינים יקדימו להכיר במציאות של ירושלים כבירת ישראל, כך "נתקדם מהר יותר לעבר השלום".

בתוך כך, רה"מ אמר לנשיא צרפת עמנואל מקרון כי יהיה מוכן לבצע ויתורים במסגרת תכנית שלום שנשיא ארה"ב יציג, כך לפי שני דיפלומטים אירופים שמעורים בתכנית הפגישה. הדיפלומטים האירופים, שביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, ציינו כי מקרון אמר לנתניהו שדיבר עם טראמפ כמה פעמים בשבוע האחרון. "טראמפ אמר לי שיציג תוך כמה חודשים תכנית שלום שתהיה שונה מהיוזמות הקודמות. זה יהיה מהלך שיטלטל את הסטטוס-קוו", אמר מקרון.

עוד במהלך ביקורו באירופה, נתניהו התייחס להכרזת נשיא ארה"ב במהלך פגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, ואמר כי "ירושלים הייתה בירת ישראל 70 שנים. טראמפ שם את העובדות על השולחן. שלום צריך להיות מבוסס על מציאות ואף אחד לא יכול להכחיש שירושלים היא בירת ישראל".