יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, חדשות עשר

הפיטורים בטבע: ניסקורן הודיע על שביתה כללית במשק בראשון

יו"ר ההסתדרות הכריז כי בעקבות תוכנית הפיטורים ההמוניים בחברה יושבת כלל המשק - נתב"ג, קופות החולים, הנמלים ושאר השירותים. במקביל ישבתו עובדי טבע לזמן בלתי מוגבל

יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן הכריז הערב (רביעי) על שביתה כללית בכלכלה הישראלית כבר ביום ראשון הקרוב, זאת על רקע תוכנית הפיטורים ההמוניים בחברת טבע. מדובר על 6-4 שעות שבמהלכן כלל המשק יושבת – כולל נתב"ג, רכבת ישראל, נמלי הים, קופות החולים, משרדי הממשלה ועוד.

מחר ב-14:00 בצהריים תציג החברה את הפיטורים, שצפויים למנות יותר מ-2,000 עובדים, וניסנקורן מתח ביקורת על ההנהלה, שאחראית לטענתו על כשלונות בהיקף מצטבר של עשרות מיליוני דולרים. כמו כן הוא טוען  כי בכירי החברה שילשלו לכיסם בשנים האחרונות עשרות מיליוני שקלים. "מייסדי טבע מתהפכים היום בקברם כאשר הם רואים כיצד נוהגת ההנהלת טבע", אמר.

 יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן
 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן( חדשות עשר)

 

"טבע, ספינת הדגל של התעשייה, הופכת מול העיניים שלנו לסמל של חורבן התעשייה הישראלית. טבע, שקמה על הראש הישראלי, על המצאה של מכון ויצמן, שקמה כתעשייה ישראלית שקידשה את הכחול לבן, זונחת היום את העקרונות שלה כחברה ישראלית, נוטשת את החזון מייסדיה", הוסיף ניסנקורן. 

לדבריו, "7,000 משפחות ועוד עשרות אלפי משפחות תלויות בטבע. הם לא ישנים היום בלילה. מה הם יגידו לילדים שלהם, איך הם יפרנסו את עצמם ואת המשפחות שלהן? איפה הכבוד האנושי?". הצעד הראשון שהמנכ"ל עושה זה פיטורים המוניים. זה פשוט בושה. טבע נהנתה מהטבות מס בסך 22 מיליארד שקל משנת 2006. ממשלת ישראל לא יכולה לעמוד מנגד ומלא פיה מים. לא ראיתי התייחסות של הממשלה. היא צריכה לדרוש פתרון אמיתי". 

העובדים יכולים להיות מחוזקים מהעובדה שההסתרות מתייצבת לצידם בצורה תקיפה כל כך, אבל המסרים שצפויים לצאת מחר מחברת טבע כאשר היא תדווח על תוכנית ההתייעלות הזו, הם מסרים חדים וברורים מאוד. אליס, שעובדת במפעל טבע בקריית שמונה אמרה כי העובדים חשים הרגשה מאוד קשה, "קשה לעבוד. אתה בחששות". גם חגית זיו, עובדת יצור וחברת ועד בטבע, אמרה כי הם "עוד לא יודעים באופן ודאי מה קורה. הכל כל מיני ספקולציות שאנחנו ניזונים מהתקשורת לצערי".

 מפעלי חברת התרופות טבע
 

מפעלי חברת התרופות טבע( רויטרס)

 

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים התייחס לפיטורים הצפויים ואמר כי "אין ספק שכל עובד מפוטר הוא עולם ומלואו והלוואי והיה ניתן למנוע פיטורים. ואולם, צריך לזכור כי טבע היא חברה רב לאומית ענקית, המעסיקה כחמישים אלף עובדים ברחבי העולם ואשר חווה בימים אלו משבר ענק. היא נמצאת בחובות עצומים של עשרות מיליארדי דולרים, וחייבת לבצע תהליכי התייעלות קשים וכואבים הכוללים חיתוך בבשר החי, וכל זאת על מנת למנוע התרסקות מוחלטת של החברה. מנהלי טבע מחויבים לעשות כל שביכולתם על מנת להחזיר את טבע למסלול הנכון לפני שיהיה מאוחר מדי. טוב יהיה אם כל הגופים המעורבים יעשו כל אשר ביכולתם על מנת לדאוג למפוטרים לקליטתם במקומות עבודה אלטרנטיביים במהירות האפשרית״.

הבוקר פורסם כי מנכ"ל חברת התרופות צפוי להודיע מחר לבורסה על תוכנית ההתייעלות האגרסיבית, במסגרתה יפוטרו 30%-20% מעובדי החברה. קאר שולץ צפוי להודיע על שורת מהלכים נוספים שנועדו להוציא את החברה מהמשבר שאליו נקלעה. לצורך כך מתוכננים מהלכים נוספים, בהם מכירת פעילות וסגירת מפעלים.

בסוף החודש שעבר דווח כי ענקית התרופות צפויה לפטר 1,700 עובדים, הנהלת החברה לא אישרה את הדיווח. בחברה מאוכזבים מהתוצאה ברבעון האחרון, ועל כן צפויים לבצע את המהלך. בין העובדים שצפויים לעזוב ככל הנראה גם כאלו שהיו אמורים להיות מפוטרים במסגרת הסדרים שכבר סוכמו בעבר עם ההסתדרות.

באוקטובר האחרון פורסמה התחזית לרבעון, ולפיה צנחה מניית חברת התרופות ב-13.66%. הרקע לירידה הקיצונית הוא האישור שקיבלה חברת "מיילן" מה-FDA, שמאפשר לה לשווק גרסה גנרית של התרופה לטיפול בטרשת נפוצה, קופקסון. בארבעה באוקטובר הודיעה חברת מיילן כי קיבלה אישור ממנהל התרופות האמריקני לשווק גרסה גנרית של קופקסון.