הבית הלבן נגד אבו מאזן: התבטאויותיו – מה שמונע את השלום

בכירים בממשל האמריקני מתחו ביקורת על נאומו של יו"ר הרש"פ באיסנטבול: "מצפים שאנשים יתעלמו מניסיונות לעוות את דברי טראמפ". נתניהו: "מוטב לפלסטינים להכיר במציאות"

  • פורסם ב:
  • 13/12/2017 19:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/12/2017 20:23
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בכירים בבית הלבן מתחו הערב (רביעי) ביקורת על נאומו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בפסגת המדינות המוסלמיות באיסטנבול. "התבטאויות מהסוג הזה, שהן בדיוק מה שמנע את השלום במשך שנים ארוכות, לא מפתיעות אותנו ואנחנו צפינו שזו תהיה התגובה להכרזת הנשיא על ירושלים", אמרו.

עוד הוסיפו בבית הלבן כי "הנשיא טראמפ מחויב להשגת השלום כפי שהיה ביומו הראשון לתפקיד. אנחנו מצפים שאנשים יתעלמו מנסיונות לעוות את דבריו  ויראו מה הוא אמר - הגבולות והריבונות בירושלים צריכים להיקבע במו"מ בין ישראל לפלסטינים. אנחנו ממשיכים לעבוד על תכנית השלום שלנו - שתועיל לשני הצדדים - ונציג אותה כשהיא תהיה מוכנה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב גם הוא לנאומו של אבו מאזן באירוע מצטייני המוסד בבית הנשיא ואמר כי "מוטב לפלסטינים להכיר במציאות ולפעול למען שלום ולא למען הקצנה". עוד לדבריו על הפלסטינים להכיר בעובדה נוספת ביחס לירושלים: "לא רק שהיא בירת ישראל, אנחנו גם שומרים בירושלים על חופש הפולחן לכל הדתות ואנחנו אלה שמבטיחים במזרח התיכון את ההבטחה הזאת כפי שאף אחד לא מבטיח אותה ולעיתים קרובות גם נכשלים בכך באופן מחפיר.  לכן כל ההצהרות הללו אינן מרשימות אותנו", אמר. כמו כן, לדבריו, "סופה של האמת לנצח ויכירו גם יכירו מדינות רבות בירושלים כבירת ישראל וגם יעבירו את השגרירויות".

מוקדם יותר היום נשא אבו מאזן נאום בפסגת ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי והודיע כי הפלסטינים יפנו למועצת הביטחון וידרשו חברות מלאה באו"ם. אבו מאזן גינה את הכרתו של טראמפ בירושלים בירת ישראל, ואמר כי בעקבות כך ארה"ב הפכה לסובייקטיבית ועל כן הפלסטינים לא יקבלו אותה כמתווכת בהסכם שלום עתידי בינם לבין ישראל. 

"אנחנו רואים בעולם את הגלים האלימיים מקצה לקצה ואנחנו לא יכולים להתעלם מהם. בנוסף, יצאו גינויים מכל העולם. 14 נציגים מתוך 15 החברות במועצת הביטחון של האו"ם גינו את ההחלטה של טראמפ. ארה"ב איננה אובייקטיבית עוד".

כמו כן הוסיף אבו מאזן כי ארגון שיתוף הפעולה האסלמאי יפנה למועצת הביטחון לביטול ההחלטה הזו "התוקפנות הישראלית מפרה את כל האמנות של האו"ם" ,אמר וחזר, "אנחנו לא מקבלים פתרון של חלוקת ירושלים. אם אנחנו רוצים לשמור על ירושלים זה בעזרת החלטות אסלאמיות ובמצב שבו היא שלמה ולא מחולקת. העולם האסלאמי והנוצרי צריך לשמור על האנשים הנמצאים בירושלים, לתמוך בהם ולחזק את כוחם. אני מתכבד לומר שכולם עמדו איתנו – האפיפיור ואנשי הרוח הנוצריים".

 אבו מאזן בפסגת ארגון שיתוף הפעולה האיסלאמי
 

אבו מאזן בפסגת ארגון שיתוף הפעולה האיסלאמי( רויטרס)

 

מוקדם יותר היום יו"ר הרשות הפלסטינית התבטא באופן חריג, ושיבח את המהומות בהר הבית בעקבות הצבת גלאי המתכות בכניסה למתחם. "עלינו לציין (לשבח) את העמידה האיתנה של הפלסטינים לפני כמה חודשים נגד החלטת נתניהו, שהצליחו לנצח", אמר אבו מאזן. כזכור הגלאים הוצבו לאחר הפיגוע שבו נפלו שני שוטרי מג"ב, שבוצע ע"י שני תושבי אום אל-פחם, והוסרו בעקבות המהומות.

 

בנוסף אמר אבו מאזן כי "הצהרת טראמפ לא תעבור כמו הצהרת בלפור". הוא טען כי הכרת הנשיא האמריקני בירושלים בירת ישראל היא בפועל ויתור על תפקידה של ארצות הברית בתהליך השלום. "לא נסכים שיהיה לה תפקיד כלשהו כי היא מוטה לטובת ישראל", אמר, "טראמפ נותן לתנועה הציונית את ירושלים במתנה כאילו זו איזו עיר בארה״ב". בנוסף הבהיר: "אם ארה"ב מפרה הסכמים ביננו לבינם, אז גם אנחנו נפר הסכמים", וסיפר כי הורה שלא לקיים כל מגעים עם הקונסול האמריקני במזרח ירושלים.

יו"ר הרש"פ הודיע כי פעולות ישראל משחררות את הפלסטינים מחלק מההסכמים ואיים כי "אם ישראל תמשיך בהתנהלותה, במיוחד בירושלים, נתנער מכל הסכם איתה כולל אוסלו״. הוא ביקש לנקוט בצעדים נגד ישראל, גם כלכליים, להחרים מוצרים מההתנחלויות ולפנות למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לביטול הכרזת טראמפ: "חייבים לגבות מחיר מישראל ולאלץ אותה לנהוג לפי החוק הבינלאומי". בהמשך אמר כי זכותם של הפלסטינים על ישראל נובעת מכך שהכנענים היו בארץ עוד לפני אברהם, כפי שמופיע בתורה.