אבו מאזן, רויטרס

אבו מאזן שיבח את המהומות בהר הבית: "הצהרת טראמפ לא תעבור"

יו"ר הרשות הפלסטינית הביע תמיכה בתגובה האלימה להצבת גלאי המתכות באל-אקצה, וביקר את ההכרה האמריקנית בירושלים בירת ישראל: "ארה"ב ויתרה על תפקידה בתהליך השלום"

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בהתבטאות חריגה היום (רביעי) בוועידת המדינות באסלאמיות באיסטנבול, שיבח את המהומות בהר הבית בעקבות הצבת גלאי המתכות בכניסה למתחם.

"עלינו לציין (לשבח) את העמידה האיתנה של הפלסטינים לפני כמה חודשים נגד החלטת נתניהו, שהצליחו לנצח", אמר אבו מאזן. כזכור הגלאים הוצבו לאחר הפיגוע שבו נפלו שני שוטרי מג"ב, שבוצע ע"י שני תושבי אום אל-פחם, והוסרו בעקבות המהומות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

ההסלמה בדרום: בתגובה לירי מעזה - חיל האוויר תקף ברצועה

תכנית שר התחבורה: מוניות שירות יקבלו כרטיסי רב-קו

הותר לפירסום: סוכלה תוכנית חמאס לחטיפת ישראלים במהלך חנוכה

בנוסף אמר אבו מאזן כי "הצהרת טראמפ לא תעבור כמו הצהרת בלפור". הוא טען כי הכרת הנשיא האמריקני בירושלים בירת ישראל היא בפועל ויתור על תפקידה של ארצות הברית בתהליך השלום. "לא נסכים שיהיה לה תפקיד כלשהו כי היא מוטה לטובת ישראל", אמר, "טראמפ נותן לתנועה הציונית את ירושלים במתנה כאילו זו איזו עיר בארה״ב". בנוסף הבהיר: "אם ארה"ב מפרה הסכמים ביננו לבינם, אז גם אנחנו נפר הסכמים", וסיפר כי הורה שלא לקיים כל מגעים עם הקונסול האמריקני במזרח ירושלים.

יו"ר הרש"פ הודיע כי פעולות ישראל משחררות את הפלסטינים מחלק מההסכמים ואיים כי "אם ישראל תמשיך בהתנהלותה, במיוחד בירושלים, נתנער מכל הסכם איתה כולל אוסלו״. הוא ביקש לנקוט בצעדים נגד ישראל, גם כלכליים, להחרים מוצרים מההתנחלויות ולפנות למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לביטול הכרזת טראמפ: "חייבים לגבות מחיר מישראל ולאלץ אותה לנהוג לפי החוק הבינלאומי". בהמשך אמר כי זכותם של הפלסטינים על ישראל נובעת מכך שהכנענים היו בארץ עוד לפני אברהם, כפי שמופיע בתורה. 

 נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן
 

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן( רויטרס)

 

מלך ירדן עבדאללה הוסיף: "האלימות שמתרחשת בעולם הערבי והאסלאמי הוא כתוצאה של אי פתרון לסוגייה הפלסטינית. הקיצונים ניצלו זאת להצדיק טרור המאיים על הביטחון והשלום בכל העולם. לא יהיה שלום באזור אלא אם תוקם מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. הכרזתו של הנשיא טראמפ - מסוכנת. הניסיונות לייהד את ירושלים ולשנות את זהותה יולידו עוד אלימות וקיצוניות".

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, התייחס גם הוא להכרזת טראמפ והטיח ביקורת בישראל. "ירושלים היא קו אדום עבורנו, היא תישאר ברשות המוסלמים ולא נתיר לעולם התקפות גזעניות עליהם", אמר, "החלטת טראמפ  תביא להשלכות מסוכנות בעיקר לפלסטינים החיים בעיר". הוא טען גם כי ארה"ב היתה אמורה להביא שלום לאזור, אך היא נוקטת בצעדים שיביאו להשלכות מסוכנות.

ארדואן טען בהמשך כי מדובר במדינת כיבוש וטרור, זאת בשל התנהלותה בשטחים. "אני רואה את הילדים הנעצרים על ידי ישראל ומובאים לכלא, אנו רואים גם 20 ישראלים עוצרים ילד בן 14", אמר ארדואן, "ילדה קטנה מחבקת את אמא ואנו רואים בתמונה כי הילדה נחטפת ממנה".

נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי "כולם יודעים שהסכנה הגדולה על היהודים הם לא המוסלמים, אלא הפרויקט הציוני. המוסלמים, הנוצרים והיהודים הם בעלי הבית בשעה שהציונים הזרים כפו עצמם על האזור בטרור וכוח מתחילת המאה הקודמת. ארה"ב מעולם לא הייתה מתווך הוגן ולא תהיה גם בעתיד. היא חושבת רק על האינטרס של הציונים. לאחר הבסת דאע"ש, צריך להפוך את הסוגיה הפלסטינית למרכזית. אל לנו להתעלם מהסכנה הציונית ומהארסנל הגרעיני של ישראל".

בתום הוועידה יצאה הצהרה מסכמת בה קראו הנוכחים לקהילה הבינלאומית "להכיר במזרח י-ם - בירת פלסטין" וכי על ארה"ב "לפרוש מתפקידה בתהליך השלום".