הקיצוצים ב"טבע": צפויה להכריז מחר על פיטורי 30%-20% מהעובדים

המנכ"ל החדש יודיע מחר על תכנית התייעלות אגרסיבית, שתכלול על פי הערכות קיצוצים נוספים. בין השאר מתוכננים מכירת פעילות של החברה וסגירת מפעלים

  • פורסם ב:
  • 13/12/2017 10:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/12/2017 23:44
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

בווידאו: דיווח קודם על הכוונה לפטר עובדים ב"טבע"

מנכ"ל חברת התרופות "טבע" צפוי להודיע מחר לבורסה על תוכנית התייעלות אגרסיבית במסגרתה יפוטרו 30%-20% מעובדי החברה.

קאר שולץ צפוי להודיע על שורת מהלכים נוספים שנועדו להוציא את החברה מהמשבר שאליו נקלעה. לצורך כך מתוכננים מהלכים נוספים, בהם מכירת פעילות וסגירת מפעלים.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ההסלמה בדרום: אותרה רקטה במושב נתיב העשרה

צפו: הקשת שמראה יכולות ירי מיוחדות

דיווח: חשד לשחיתות בהענקת אירוח אולימפיאדת 2016 לברזיל

בסוף החודש שעבר דווח כי ענקית התרופות צפויה לפטר 1,700 עובדים, הנהלת החברה לא אישרה את הדיווח. בחברה מאוכזבים מהתוצאה ברבעון האחרון, ועל כן צפויים לבצע את המהלך. בין העובדים שצפויים לעזוב ככל הנראה גם כאלו שהיו אמורים להיות מפוטרים במסגרת הסדרים שכבר סוכמו בעבר עם ההסתדרות.

באוקטובר האחרון פורסמה התחזית לרבעון, ולפיה צנחה מניית חברת התרופות ב-13.66%. הרקע לירידה הקיצונית הוא האישור שקיבלה חברת "מיילן" מה-FDA, שמאפשר לה לשווק גרסה גנרית של התרופה לטיפול בטרשת נפוצה, קופקסון. בארבעה באוקטובר הודיעה חברת מיילן כי קיבלה אישור ממנהל התרופות האמריקני לשווק גרסה גנרית של קופקסון.

 עובד במפעל "טבע"
 

עובד במפעל "טבע"( רויטרס)

 

נתונים שהגיעו לידי חדשות עשר חושפים פערים גדולים בין עלויות הייצור של החברה בישראל מול המפעלים בשאר העולם - שיכולים להסביר מדוע תוכנית הקיצוצים הנוכחית מתמקדת דווקא בארץ. לפי נתוני החברה, עלויות הייצור בישראל גבוהות בהרבה מהמפעלים בחו"ל. ייצור 1,000 טבליות בהודו יעלה 7 דולר, באירופה 10-6 דולר ובישראל בין 20-16 דולר. רק בארה"ב עלות הייצור גבוהה יותר ועומדת על 30-20 דולר לאותה כמות.

גם עלויות השכר של עובדי "טבע" בישראל גבוהות ביחס לעולם. בהודו מרוויח פועל ייצור של החברה 88% פחות מהממוצע שמשלמת החברה בכל סניפיה. בסין מרוויח פועל 61% פחות מהממוצע ובפולין 42% פחות. עובדי הייצור בירושלים, לעומת זאת, מרוויחים 37% יותר מהממוצע שמשלמת החברה, בכפר סבא מרוויחים העובדים 39% מעל הממוצע של "טבע" ובנאות חובב 46% יותר.

יחד עם זאת חשוב לציין שלצד ייצור תרופות פשוטות יחסית, יש לחברה גם מוצרים מורכבים יותר המצריכים ידע ועובדים מוכשרים יותר - אלה נמצאים בישראל בשפע.

 מפעלי חברת התרופות טבע
 

מפעלי חברת התרופות טבע( רויטרס)

 

חבר ועדת העבודה של הכנסת, ח"כ איציק שמולי התייחס לפיטורים הצפויים: "חברת טבע מלמדת את החברה הישראלית שיעור בחזירות: איך מקבלים הטבות מס מהמדינה בגובה 6 מיליארדי שקלים ובתמורה מפטרים מאות עובדים. משבר בסדר גודל כזה מצריך שותפות והסכמות עם העובדים ולא מהלכים כוחניים וחד צדדיים".

מההסתדרות נמסר בתגובה לדיווח על כוונת הפיטורים: "ההסתדרות לא תקבל בשום פנים ואופן צעדים חד-צדדיים של הנהלת טבע בישראל. כל צעד של התייעלות, אם וכאשר יעלה על הפרק, ייעשה אך ורק בהידברות ובהסכמה אל מול ההסתדרות וועדי העובדים. עובדי טבע הם ההון האנושי של החברה והמשאב הכי חשוב שלה. פיטורי עובדים הם המוצא האחרון".