שר החוץ האמריקני: מו"מ מול קוריאה הצפונית ללא תנאים מוקדמים

טילרסון הציג עמדה הנסוגה מהדרישה האמריקנית כי פיונגיאנג תוותר מראש על ארסנל הנשק הגרעיני. הבית הלבן: עמדות טראמפ לא השתנו. לא ברור אם הנשיא נתן את אישורו לנאום

שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, הציע הלילה (רביעי) להתחיל בשיחות ישירות בין קוריאה הצפונית לארצות הברית, ללא תנאים מוקדמים.

בכך נסוג טילרסון מדרישת ארה"ב כי פיונגיאנג תקבל מראש את הדרישה, כי כל משא ומתן יוביל לוויתור מצד המדינה האסייתית על ארסנל הנשק הגרעיני שברשותה. "בוא ניפגש פשוט", אמר בנאום בוושינגטון, לאחר מתיחות ארוכה בין הצדדים בעקבות ניסויי הגרעין והטילים הבליסטיים מצד אחד, והצהרות חריפות מהצד השני.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

צפו: הקשת שמראה יכולות ירי מיוחדות

ההסלמה בדרום: אותרה רקטה במושב נתיב העשרה

דיווח: חשד לשחיתות בהענקת אירוח אולימפיאדת 2016 לברזיל

בהמשך הוציא הבית הלבן הודעה מעורפלת ממנה לא ברור אם הנשיא, דונלד טראמפ, נתן את אישורו לנאום של טילרסון. בעבר אמר טראמפ כי טילרסון מבזבז את זמנו ברדיפה אחר דיאלוג עם קוריאה הצפונית. "עמדות הנשיא לגבי קוריאה הצפונית לא השתנו", כך בהודעת הבית הלבן, "היא פועלת בדרך שאינה בטוחה. פעולותיה אינן בטוחות לאף אחד ובטח שלא לעצמה".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (רויטרס)

 

"מוכנים לדבר בכל זמן שהם מוכנים לשיחות", הבהיר טילרסון, אך הוסיף כי חייבת להיות תקופת שקט, ללא ניסויי גרעין וטילים על מנת שהמשא ומתן יהיה פרודקטיבי.  הוא הבהיר כי ארה"ב מעוניינת לפתור את המתיחות בדרכי שלום, ובתנאים הרבה יותר מרוככים מהאיומים האחרונים של טראמפ.

טילרסון גם חשף כי ארה"ב משוחחת עם סין לגבי האפשרויות שלאחר נפילת המשטר בקוריאה הצפונית. הצדדים דנו כיצד לאבטח את הנשק הגרעיני במדינה, ולטענת טילרסון ארה"ב הבטיחה לסינים שאם יאלצו להיכנס לקוראיה הצפונית, הם ייסוגו לאחר מכן בחזרה לדרום.

לפני שבועיים הודיעה פיונגיאנג שביצעה בהצלחה ניסוי בטיל בליסטי בין יבשתי, שמכניס לטווח הטילים את יבשת ארה"ב.