10tv, 10tv

לאחר המהומות: שר הביטחון קרא לחרם על תושבי ואדי ערה

ליברמן אמר בריאיון לרשת ב' כי לתושבי האזור אין חלק בישראל ועל אזרחי המדינה להחרימם. אתמול נזרקו אבנים על אוטובוס וניידות משטרה בצומת ערערה. טיבי: "ליברמן לא זוכר את ההיסטוריה של העם שלו באירופה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן קרא הבוקר (ראשון) לחרם על תושבי ואדי ערה, לאחר שאתמול נערכה הפגנה נגד הכרזת ארצות הברית שבה יודו אבנים לעבר אוטובוס "אגד".

 

"הערבים בוואדי ערה פועלים מתוכנו נגד המדינה, אין להם שום חלק מישראל והם חייבים להיות חלק מהרשות הפלסטינית", אמר ליברמן בריאיון לרשת ב', "אני קורא לאזרחי ישראל להחרים אותם, אין מה להיכנס לחנויות שם". בנוסף טען כי בשמאל הפוליטי הזדהו עם הפלסטינים בתגובה להכרה של נשיא ארה"ב, טראמפ, בירושלים.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

שקד: יש פחות הסתה ברשת כעת משהייתה במשבר המגנומטרים

חוטובלי על הכרזת י-ם: "השמאל הבין שצדקנו - ומחקה את הליכוד"

תיעוד: שוטר מג"ב מכה בקת הרובה מפגין בירושלים

 

יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, הגיב בחריפות לדבריו של ליברמן. "הקריאות לחרם על אזרחים רק משום מוצאם הלאומי והדתי מזכירות את המשטרים האפלים ביותר בהיסטוריה האנושית", אמר, "המחשבה שאדם כמו ליברמן מופקד על ביטחון המדינה צריכה להדאיג כל אזרח שפוי".

 

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), שהשתתף בהפגנה אמש בוואדי ערה, הוסיף: "ליברמן לא זוכר היטב את ההיסטוריה של העם שלו וקריאות החרם נגד יהודים באירופה של פעם. הבעיה היא שמקורות ההשראה שלו לא מתמצים רק בבריה"מ הבולשיביקית אלא גולשים גם לטכניקות שיישמו בחלקים אחרים באירופה של אותן שנים".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (ארכיון)
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (ארכיון)(חגי פריד)

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) קרא לחקור את ליברמן בהתאם לחוק החרם על מדינת ישראל. "אולי הדבר הטוב היחיד שיכול לצאת מחוקי החרם השונים שכעת מבקשים גם להטיל עונשי מאסר על קריאה לחרם, הוא שסוף סוף ניתן יהיה לכלוא את המושחת והגזען הסדרתי ליברמן. הגיע הזמן שאזרחי ישראל כולם יחרימו את ליברמן ויעיפו אותו לכל הרוחות", אמר.

 

ח״כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי האמירה של שר הביטחון "מתלהמת, מזיקה ובעיקר מיותרת". "המהומות שהתרחשו אתמול בוואדי ערה הן בלתי מתקבלות, אני מגבה את כוחות הביטחון ובטוחה שימצו את הדין עם מפרי הסדר", אמרה, "במקביל צריך לפעול להרגעת הרוחות, דווקא בימים כל כך רגישים נדרשת ממלכתיות וגם איפוק מצד כל מנהיג ציבור".

 

חבר הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר כי על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתנער מדבריו של ליברמן. "מנהיג צריך להרגיע את השטח ולא להתסיס אותו", אמר פרץ, "צריך לפעול בנחישות כנגד כל המתפרעים, אך אין מקום להכללה והפניית אצבע מאשימה נגד כלל ערביי ישראל".


מהמטה למאבק בגזענות נמסר: "הקריאה של ליברמן להחרים את ואדי ערה היא גזענית המתסיסה את השטח ומפלגת יותר ויותר. הנה עוד ריצה של פוליטיקאי שבונה ומתחזק את הקרירה שלו מאמירות והתנהגויות גזעניות ואנו קוראים לציבור הערבי והיהודי לקדם חיים משותפים ולא להיענות לקריאות גזעניות שמשרתות רק את הוגיהם

 

הפגנה בצומת ערערה (אתמול)
 

הפגנה בצומת ערערה (אתמול)(סמי עבד אל חמיד)

אתמול הפגינו עשרות אנשים בצומת ערערה שבוואדי ערה, יידו אבנים, חסמו את כביש 65 והניפו דגלי פלסטין ושלטים עם הסיסמאות: "אלקודס בירת פלסטין על אפם וחמתם של טראמפ ונתניהו" ו"ארצות הברית היא דבר". המשטרה עצרה שני מפגינים.

 

נהג אוטובוס "אגד" נפצע קל לאחר שהרכב נרגם והוא פונה על ידי חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום לבית החולים העמק. שתי נוסעות מהאוטובוס, שנפצעו באורח קל, טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי לבית חולים. בנוסף פגעו מספר מפגינים באופנוע של צלם "ידיעות אחרונות", גיל נחושתן.

 

אוטובוס שהושלכו עליו אבנים בוואדי ערה (אתמול)
 

אוטובוס שהושלכו עליו אבנים בוואדי ערה (אתמול)(ארז אלוש)

אתמול המשיכו פלסטינים רבים במחאה עם הכרזת טראמפ, הפגנות נערכו בכ-20 מוקדים ביהודה, שומרון ועזה. באזור גדר המערכת ברצועת עזה הפגינו כ-450 פלסטינים בשמונה מוקדים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות הביטחון.

 

ביהודה ושומרון הפגינו עוד 600 פלסטינים, כאשר המוקדים היו קבר רחל בבית לחם, טול כרם ובעוד כ-12 מוקדים. בכפר זיתא הובערו צמיגים וזאת על מנת להפיץ ריח חריף במספר ישובים במועצת מנשה. לא היו נפגעים בצד הישראלי. כמה עשרות מפגינים יידו אבנים והשליכו חפצים ברחוב סלאח א-דין שבמזרח ירושלים. 13 בני אדם נעצרו, ארבעה שוטרים נפצעו וטופלו במקום.


בסוכנות "מען" הפלסטינית דווח כי נפצעו במהלך היום כ-30 מתושבי הרצועה בעקבות העימותים עם כוחות צה"ל על הגדר. כנמו כן נורו אמש לפחות שלוש רקטות לעבר יישובי הדרום מרצועת עזה. הרקטה הראשונה יורטה על ידי כיפת ברזל, השניה נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב, ואילו השלישית התפוצצה בעיר שדרות, וגרמה לנזק קל למספר רכבים.

בתגובה תקף חיל האוויר שש מטרות חמאס בשתי גיחות, בהן הותקפו אתרים לייצור אמצעי לחימה ומחסנים, וכן מתקן צבאי. הפלסטינים מדווחים כי לפחות ארבעה נהרגו, אנשי הזרוע הצבאית של ארגון חמאס.