10tv, 10tv

"איני מוכן שיסיתו נגדנו": נתניהו המריא לביקור באירופה

ראש הממשלה ייפגש עם נשיא צרפת, ולאחר מכן עם שרי האיחוד האירופי – על רקע הביקורת הקשה בנושא ההכרה האמריקנית בירושלים בפרט, ומדיניות ישראל בכלל. בטרם המראתו אמר נתניהו כי "הוא מכבד את אירופה, אך לא מוכן למוסר כפול"

בדרכו לזירה המדינית הקשה ביותר: ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה (ראשון) לפריז, לפגישה עם נשיא צרפת עימנואל מקרון, ועם שרי החוץ של האיחוד האירופי. מדובר בביקור משמעותי מאוד לנתניהו, לאור הקושי בזירה האירופאית מול ההחלטות נגד מדיניות ישראל בשטחים.


"אני מכבד את אירופה, אבל אינני מוכן לקבל מוסר כפול ממנה", אמר בטרם המראתו, "אני שומע משם קולות גינוי להצהרה ההיסטורית של הנשיא טראמפ, אבל לא על ירי הרקטות לעבר ישראל שבעקבותיה, ולהסתה נגדנו".

 

>> הכרזת ירושלים - כתבות נוספות בנושא:

חוטובלי: "השמאל הבין שצדקנו - ומחקה את הליכוד"

הפלסטינים מנסים לקדם צעדים נגד ישראל באירופה

ארדואן ומקרון יעבדו במשותף כדי לשנות עמדת ארה"ב


נתניהו צפוי לשוחח עם מקרון בין השאר על האיומים על ישראל מצפון, מסוריה ולבנון, הן מצד חיזבאללה והן מצדה של איראן. זאת, בהמשך לשיחה בין השניים לפני כשלושה שבועות שנחשפה בחדשות עשר, שבה אמר נתניהו למקרון: "רואים בפעילות האיראנית בסוריה מטרה".

 

לאחר הביקור עם הנשיא הצרפתי בארמון האליזה, ימריא ראש הממשלה מחר לבריסל לפגישה עם שרי האיחוד. בישיבה ישתתפו כל 28 המדינות, ויהיה זה הביקור הראשון של ראש ממשלה ישראלי במוסדות האיחוד האירופי מזה 22 שנים. בנוסף תהיה זו הפעם הראשונה שבה ראש ממשלה ישראלי ייפגש עם כל שרי החוץ של המדינות השותפות באיחוד.

 

 

צפויים לשוחח על האיום מסוריה ולבנון. נתניהו ומקרון (ארכיון)
 

צפויים לשוחח על האיום מסוריה ולבנון. נתניהו ומקרון (ארכיון)(רויטרס)

הזמנתו של נתניהו הגיעה משר החוץ הליטאי, בעוד ששרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, לא הייתה מעורבת בעניין. לאחר שדבר הפגישה הצפויה התגלה, גיבשה מוגריני "עסקה דיפלומטית" במהלכה הסירו מדינות את התנגדותן, בתמורה להזמנת אבו מאזן לפגישה זהה, וכן הבהרה כי בראש סדר היום תעמוד הסוגיה הפלסטינית.

 

מאז נכנס נתניהו ללשכת ראש הממשלה ב-2009 היו היחסים בין ישראל לאיחוד האירופי מתוחים ביותר, ועברו שורת משברים. במהלך שנים אלה הקפיא האיחוד האירופי את שדרוג היחסים עם ישראל, קיבל החלטה שקבעה כי ירושלים צריכה להיות בירתן של ישראל והמדינה הפלסטינית, פרסם הנחיות שיצרו אבחנה בין ישראל לבין ההתנחלויות בכל הנוגע להעברה של מימון אירופי וקבע כי כל הסכם עם ישראל לא יחול מעבר לקווי 1967.

 

אחת ההחלטות המשמעותיות ביותר של האיחוד האירופי נגד מדיניות ישראל ביהודה ושומרון היתה בנובמבר 2015 אז פורסמו הנחיות לסימון מוצרים מההתנחלויות ברשתות שיווק ברחבי היבשת. ביולי 2017 במהלך פגישה בבודפשט עם ראשי הממשלה של הונגריה, פולין, צ'כיה וסלובקיה תקף נתניהו בחריפות את האיחוד האירופי והגדיר את התנהגותו כלפי ישראל כ"מטורפת". דברי נתניהו נאמרו בפגישה סגורה עם ארבעת המנהיגים אך שודרו בטעות אל האוזניות שחולקו לעיתונאים.

 

 

"האיחוד האירופי הוא הארגון הבינלאומי היחיד שמתנה את היחסים עם ישראל, שנותנת לו טכנולוגיה, בשיקולים פוליטיים", אמר נתניהו. "אף אחד לא עושה זאת. יש לנו יחסים מיוחדים עם סין ולא אכפת לה מהנושאים הפוליטיים. מודי אמר לי: 'אני צריך לדאוג לאינטרסים של הודו, איפה אקבל את זה? ברמאללה?'. רוסיה לא מציבה תנאים פוליטיים ואפריקה גם לא. רק האיחוד האירופי מתנה את זה. זה מטורף. זה מנוגד לאינטרסים של אירופה".

 

נתניהו ביקש אז מארבעת ראשי הממשלה עמם נפגש לסייע לישראל בתוך מוסדות האיחוד האירופי, כדי להסיר את התניית קידום היחסים עם ישראל בהתקדמות בתהליך השלום עם הפלסטינים. "אני מציע שאתם תעבירו מסר לעמיתיכם באירופה לגבי איך לעזור לאירופה", אמר נתניהו. "אל תחתרו תחת המדינה היחידה באזור שדואגת לאינטרסים של אירופה. תפסיקו לתקוף את ישראל, תתמכו בישראל. אירופה מנתקת עצמה ממרכז החדשנות הגדול בעולם. אין כאן היגיון. אירופה חותרת תחת ביטחונה בכך שהיא חותרת תחת ישראל, בגלל ניסיון מטורף להציב תנאים פוליטיים".