‏הכרזת טראמפ על ירושלים: בצה"ל הכינו תגובה למקרה של הסלמה

בצל המתיחות סביב נאומו הצפוי של נשיא ארצות הברית, שבו הוא אמור להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהודיע על תחילת תהליך המעבר של השגרירות האמריקנית אליה, קיימו בצה"ל הערכת מצב נוספת. דובר חמאס: "השלב הזה בסכסוך לא יסתיים, אלא בחרטה והפסדים עבור ישראל"

  • פורסם ב:
  • 06/12/2017 08:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/12/2017 08:12
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

שאלת ירושלים: הערכת מצב בוצעה הבוקר (רביעי) בצה"ל לקראת נאומו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שבמסגרתו הוא אמור להכיר בי-ם כבירת ישראל ולהודיע על תחילת תהליך המעבר של השגרירות האמריקנית אליה.

 

בשלב זה, לא הוחלט על תגבור כוחות, אבל הוכנו מדרגות של תגבור למקרה ‏שתתפתח אלימות בשטח. בצה"ל צופים מספר גדול יותר של הפגנות בימים הקרובים אך מעריכים כי הרשות הפלסטינית לא תיזום עימות וכי לא תתפרץ אינתיפאדה חדשה בעקבות המתיחות. דובר חמאס סאמי אבו-זהרי איים בטוויטר: "לישראל אין כל שטח בפלסטין כדי שתהיה לה עיר בירה והשלב הזה בסכסוך לא יסתיים, אלא בחרטה והפסדים עבור ישראל". עלי חמינאי, המנהיג העליון באיראן, אמר הבוקר כי "פלסטין תשוחרר והעם הפלסטיני ינצח". עוד הוסיף כי כוונתה של ארה"ב להעביר את שגרירותה לירושלים מעידה על חולשתה ועל כישלונה. האפיפיור, בשיחה עם פלסטינים, אמר כי הכרה בזכויות כל בני האדם בארץ הקודש היא תנאי חיוני לדיאלוג.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

טראמפ צפוי להכריז לראשונה: מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות
נתניהו לח"כים: נערכים גם להסלמה בעקבות הודעת טראמפ על י-ם

מדינות ערב מזהירות מהסלמה, אך ברחוב הפלסטיני לא ששים לאלימות

 

בתוך כך, אמרו הלילה בכירים בבית הלבן במהלך תדרוך לכתבים בוושינגטון כי נשיא ארה"ב יהיה מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות. מדובר בפעם הראשונה שבה יביע טראמפ נכונות לאמץ את המדיניות של שלושת הנשיאים שכיהנו לפניו - ברק אובמה, ג'ורג' בוש וביל קלינטון, ולתמוך בהקמת מדינה פלסטינית. כשנשאל על הנושא לאחר כניסתו לתפקיד ענה: "מדינה אחת או שתי מדינות? אני אוהב את הפתרון ששתי המדינות הללו יבחרו. אני יכול לחיות עם שניהם".

 

יו
 

יו"ר הרש"פ אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ(רויטרס)

במהלך נאומו צפוי טראמפ להודיע גם כי ארה"ב מכירה בכך שירושלים היא בירתה של ישראל וכי יעביר הנחיה למשרד החוץ האמריקני להתחיל בתהליך העברת השגרירות לעיר. בכירים בממשל האמריקני אמרו כי תהליך העברת השגרירות צפוי לקחת 4-3 שנים לפחות. במשך התקופה הזו טראמפ צפוי להמשיך ולחתום אחת לחצי שנה על הצו הנשיאותי שמעכב את המעבר.

 

בעקבות ההודעה על תוכן נאומו של טראמפ, בפתח פנו לאבו מאזן וקראו לו לחבור לחמאס ולפתוח באינתיפאדה. עם זאת, לא בטוח שהציבור הפלסטיני יצטרף לקריאה וייפתח גל אלימות שלא נראה בשנים האחרונות שכן ברחוב הפלסטיני אין אנרגיה לצאת לעוד התפרצות אלימה והנושא לא מעניין את רוב הפלסטינים.

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, התייחס לנושא ואמר כי "הכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל היא חצייה של כל הקווים האדומים". הפלגים הפלסטיניים מאיימים בימי זעם שיפרצו לאחר ההחלטה: חמאס קראה לפלסטינים להצטרף ליום זעם לאחר תפילת יום השישי הקרוב. הקונסוליה האמריקנית בירושלים ובגדה המערבית הזהירה את העובדים והמשפחות מהפגנות הצפויות מחר, ואסרו עליהם להסתובב בעיר העתיקה ובגדה. שיח' אלאזהר, דמות דתית בולטת במצרים הגיב להעברת השגרירות בצורה חריפה ואמר: "הכרזה של וושינגטון על ירושלים בירת ישראל והעברת השגרירות תאיים על השלום העולמי ותפתח את שערי הגיהנום על המערב".

 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הזהיר את טראמפ כי הכרה בירושלים כבירתה של ישראל עשויה להוביל ל"ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם ישראל". עוד הוסיף ארדואן כי הוא "עצוב" מהדיווחים על הצעד הקרוב של נשיא ארה"ב. לדבריו, החלטה שכזו היא בגדר "קו אדום" למדינתו ולמוסלמים בכלל, ואמר כי "ארה"ב לא יכולה לעשות ככל העולה על רוחה. היא צריכה לקחת בחשבון את ההשלכות של מעשיה על האזור". בפנייה לטראמפ הוא אמר: "מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי להחליט החלטה שתומכת בישראל, בעוד פצעי החברה הפלסטינית עדיין מדממים". דברי ארדואן גררו תגובות זועמות מרחבי הקשת הפוליטית בישראל.

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, מסר בעקבות ההתפתחויות: "טראמפ הוא פירומן ומסוגל להבעיר את כל האזור בטירופו. אם יש משהו אחד שהימים האחרונים מוכיחים זה שאסור שארצות הברית תישאר כנותנת החסות לשיחות בין ישראל והפלסטינים. אם ממשלת ישראל רוצה שהעולם יכיר במערב ירושלים כבירת ישראל כל מה שהיא צריכה לעשות זה להכיר בירושלים המזרחית כבירת פלסטין". ח״כ אחמד טיבי מסר: "מדובר בהחלטה שכולה נוגדת את החוק הבינלאומי. לא יעלה על הדעת שהבטחת בחירות של הנשיא טראמפ תהפוך ל'פיגוע מדיני' שיביא לפגיעה אנושה בחזון שתי המדינות. הממשל האמריקני מוכיח הפעם כי הם חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון".