1.8 מיליון נפשות מתחת לקו העוני, יותר משפחות עובדות עניות

הביטוח הלאומי פירסם את דוח העוני לשנת 2016, לפיו נרשמה עליה של 0.3% במספר העניים. מספר הילדים העניים: 842 אלף. עם זאת, עומק העוני וחומרתו, כמו גם מדד אי השוויון (ג'יני) ירדו. לראשונה נדגמה האוכלוסייה הבדואית בנגב, 19.3% מהילדים שם מתחת לקו העוני

  • פורסם ב:
  • 06/12/2017 06:37
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/12/2017 11:20
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

קרוב לשני מיליון עניים בישראל. דוח העוני לשנת 2016 פורסם הבוקר (רביעי), לפיו 1,809,200 נפשות בישראל מתחת לקו העוני, עליה של 0.3% מהשנה שלפניה. 842,300 מתוך העניים בישראל הם ילדים, עלייה של 1.2%.

 

חלקן של המשפחות העובדות עלה בקרב האוכלוסייה הענייה. עם זאת, 14,100 משפחות עלו מעל קו העוני בשנת 2016, מה שמביא לירידה של 0.5% בכמות המשפחות העניות.


>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

‏הכרזת טראמפ על ירושלים: בצה"ל הכינו תגובה למקרה של הסלמה

מפציצים בשמי קוריאה: התרגיל האמריקני והדרום-קוריאני בשיאו

החורף חזר: שלג בחרמון, רוחות וגשם ברחבי הארץ

 

תחולת האוכלוסייה החרדית בקרב העניים בישראל מגיעה ל-15%, שיעור גדול בהרבה מחלקם היחסי. בשנת 2016 תחולת העוני של החרדים עלתה במעט מ־44.6% ל־45.1%. כלומר, אחוז החרדים העניים בקרב האוכלוסיה החרדית עלה. עם זאת, תחולת העוני של הילדים במשפחות חרדיות ירדה ב־2016 מ־60.3% ל־58.7%.

 

בתוך כך, שיעורי העוני אצל משפחות ערביות ירד במידה גדולה יותר מבכלל האוכלוסייה מ־53.3% בשנת 2015 ל־49.4% בשנת 2016.

 

 

"היקפי העוני בישראל עדיין גבוהים". שר הרווחה חיים כץ (חדשות 10)

בדוח נמצאו גם כמה מדדים חיוביים. בקרב אזרחים ותיקים שיעור הנפשות העניות ירד מ־18.2% ל־16.9%, השיעור הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות. אי השוויון בהכנסה הפנויה (מדד ג'יני) ירד ב־1.8% בשנת 2016, זאת בהמשך לירידה מתמשכת בשנים האחרונות.

 

לראשונה נדגמה בשנת 2016 האוכלוסייה הבדואית בדרום הארץ. 17,200 משפחות בדואיות חיות בעוני, בסך הכל 121,800 נפשות, מתוכן 69,300 ילדים. 19.3% מהילדים במגזר נמצאים במשפחות חד הוריות. "למרות השינויים החיוביים במצב החברתי וצמצום רמת אי השוויון בהשוואה לשנים קודמות, היקפי העוני בישראל עדיין גבוהים משמעותית מבין מדינות ה־OECD", אמר שר העבודה והרווחה חיים כץ.

 

עוד הוסיף כץ כי "אם לא נפעל כעת לחיזוק חוסנו של האזרח הוותיק ולהעלאת קצבאות הנכות בצורה שוויונית, נמשיך לפגר במדדי העוני והפערים בחברה הישראלית ילכו ויעמיקו". בהמשך התייחס גם להצעה שהגיש להעלאת קצבאות הנכים. "בימים אלה אני מקדם הצעת חוק להעלאת קצבאות הנכות שתביא לתמורה משמעותית ברווחת הנכים", אמר, "אבל באוצר מעדיפים פתרון חלקי שזונח אוכלוסיות שלמות".

 

כ-1.8 מיליון איש מוגדרים כעניים (ארכיון)
 

כ-1.8 מיליון איש מוגדרים כעניים (ארכיון)(חדשות 10)

"הגיע הזמן שהממשלה תפתח את כיסה ותטפל בעוני"

תגובת איגוד העובדים הסוציאליים לדוח העוני: הממשלה קמצנית בטיפול בעוני. דוח העוני מוכיח שוב, שנה אחרי שנה, כי הממשלה זוכה לציון נכשל בטיפול בעוני. "ממשלת ישראל מעבירה את האחריות לטיפול בעוני על העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות, מבלי לקחת על עצמה אחריות וזאת כשהיא לא נותנת בידם כלים ומשאבים לטיפול באוכלוסיות השונות החיות בעוני", אמרה צפרא דוויק, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.


"כדי לחלץ משפחות מהעוני דרושים תקציבים והממשלה סוגרת ידיה במקום לפתוח אותן למען אותן מדפחות החיות בעוני", הוסיפה דוויק. לדבריה, הגיע הזמן שהממשלה תפתח אחת ולתמיד את כיסה ותטפל בעוני, תוך יישום מלא של דוח ועדת אלאלוף למיגור העוני, כל דרך אחרת רק תנציח את העוני ואחת לשנה יחזרו על עצמם מימדי העוני בדוח השנתי של הביטוח הלאומי, בשינויים קלים לכאן או לכאן.

 

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון "לתת": "האם איבדנו את הבושה שהיינו צריכים לחוש נוכח שיעורי העוני הגבוהים עקב ירידה מינורית בחצי אחוז? העובדה שישראל עדיין עומדת בראש סולם העוני, אי השוויון מבין מדינות ה-OECD ושהיקף הבעיה מפושט בחברה הישראלית ומשפיע על חלקים נרחבים באוכלוסייה, לא מצדיקים את האופטימיות המשתקפת בדברי שר הרווחה חיים כץ. העלייה בשיעור הנפשות העניות והילדים העניים, לצד העלייה הדרמטית בשיעור המשפחות העניות החד-הוריות, כמו גם העובדה ששכר המינימום עדיין לא מצליח לחלץ מעוני משפחות עובדות, שגם שיעורן עלה באופן משמעותי, ממחישים שהצעדים החלקיים שנעשו על ידי הממשלה בתחומי התעסוקה, הקצבאות והשלמת ההכנסה, גם אם הם בכיוון הנכון, עדיין אינם מחלחלים לאוכלוסיות העניות ביותר. שינוי מגמה יוכל להתרחש רק אם ממשלת ישראל תאמץ ותיישם את מלוא המלצות הוועדה למלחמה בעוני, תקצה את המשאבים המתאימים, תקבע יעד לצמצום העוני ותמנה גורם שיטפל בנושא".

 

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין: "הירידה המסוימת בהיקפי העוני היא מבורכת אך קטנה מדי. ישראל עדיין סובלת מהיקפי עוני בלתי נסבלים בעיקר בקרב ילדים, דור העתיד של החברה הישראלית. הדוח הנוכחי הוא הוכחה חד משמעית שהשקעה ממשלתית באוכלוסיות המוחלשות היא הגורם האפקטיבי ביותר בצמצום העוני. נכון להיום נעשו צעדים מעטים מדי לצמצום העוני אך פוזרו הבטחות רבות לשיפור מצבם של הנכים, הקשישים והמשפחות העובדות בישראל. תפקודה הלקוי של הממשלה, התרכזותה בסכסוכים פנימיים והסקטוריאליות הבלתי נסבלת מאיימות להוריד את כל המאמצים הללו לטמיון. הממשלה והכנסת צריכות לחתור יחד לעבר המטרה החשובה ביותר לישראל שהיא הבטחת קיומם בכבוד של כלל אזרחיה ושמירה על הונה האנושי שיבטיח את קיומה וחוסנה בעתיד".

 

ניסים ציוני, מייסד "פתחון לב": "העובדה שבכל שנה עם פרסום דוח העוני דנים בכמה משפחות נוספו למעגל העוני או יצאו ממנו, היא צינית במיוחד או אטומה במיוחד, כי זה לא הסיפור החשוב. סיפור העוני האמיתי מחבר בשטח מספר עובדות כואבות:


37% מהישראלים משתכרים פחות מ-5,000 ש"ח בחודש. (לפי דוח מרכז אדוה לשנת 2016), לפי דו"ח העוני של שנת 2016, משפחה בת 4 נפשות נחשבת ענייה אם היא משתכרת פחות מ-8,345 ש"ח בחודש, הוצאה ריאלית מינימלית למשפחה שכזו עומדת על 12,256 ש"ח (לפי הערכות הארגון).


הכול חוזר לאותה נקודה, אף אחד לא מתעסק בלהוציא משפחות מהעוני ולשבור את מעגל העוני הבין-דורי. מתעסקים בסטטיסטיקות ולא בטיפול אמיתי בבעיה ובמניעתה. כי עוני זה לא רק מספרים, עוני זה בני אדם, עיניים עצובות של אמא דואגת, בטן ריקה של ילדים רעבים ועליבות של קשישים. פשוט אוזלת יד מתמשכת של כל ממשלות ישראל זה האיום הממשי על חוסנה של המדינה".

 

ח״כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת): "הדוח חושף נתונים קשים ביותר על היקפי העוני בקרב האוכלוסייה הערבית בנגב. תחולת העוני של אוכלוסייה זו מגיעה לכ-58%, ותחולת העוני של ילדים בקרבה נושקת ל-70%. כ-17 אלף משפחות בדואיות חיות בעוני ובסך הכל יותר מ-121 אלף נפשות, בהן כ-69 אלף ילדים. נתונים קשים אלה הם בבחינת כתב אישום חמור נגד ממשלות ישראל בגין אפלייה והדרה לאורך עשרות שנים נגד האוכלוסייה הערבית בנגב. אנו דורשים הכרה מיידית בעשרות הכפרים הערבים הלא מוכרים בנגב כדי שיהיה ניתן לספק להם תשתיות ושירותים חברתיים ובריאותיים בסיסיים שיובילו לצמצום היקפי העוני, לפני שיהיה מאוחר מדי".