טראמפ צפוי להכריז לראשונה: מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות

בכירים בבית הלבן אמרו בתדרוך לכתבים כי הנשיא האמריקני יביע נכונות לאימוץ המדיניות של שלושת הנשיאים שקדמו לו. בנוסף אמרו הבכירים כי תהליך העברת השגרירות לי-ם צפוי לארוך לכל הפחות 4-3 שנים. ראש ממשלת טורקיה: "ההכרזה תהפוך את הבעיות באזור לבלתי פתירות"

  • פורסם ב:
  • 06/12/2017 02:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/12/2017 04:00
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי להכריז בנאום שיישא הערב (רביעי), כי הוא יהיה מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות, כך אמרו הלילה בכירים בבית הלבן בתדרוך לכתבים בוושינגטון.

 

מדובר בפעם הראשונה שבה יביע טראמפ נכונות לאמץ את המדיניות של שלושת הנשיאים שכיהנו לפניו - ברק אובמה, ג'ורג' בוש וביל קלינטון, ולתמוך בהקמת מדינה פלסטינית. כשנשאל על הנושא לאחר כניסתו לתפקיד ענה: "מדינה אחת או שתי מדינות? אני אוהב את הפתרון ששתי המדינות הללו יבחרו. אני יכול לחיות עם שניהם".

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

ארדואן: "סוגיית ירושלים עשויה להוביל לניתוק היחסים עם ישראל"
נתניהו לח"כים: נערכים גם להסלמה בעקבות הודעת טראמפ על י-ם

אבו מאזן: "טראמפ יודיע בקרוב על תמיכה בפתרון שתי המדינות"

 

במהלך נאומו צפוי טראמפ להודיע גם כי ארה"ב מכירה בכך שירושלים היא בירתה של ישראל וכי יעביר הנחיה למשרד החוץ האמריקני להתחיל בתהליך העברת השגרירות לעיר. בכירים בממשל האמריקני אמרו כי תהליך העברת השגרירות צפוי לקחת 4-3 שנים לפחות. במשך התקופה הזו טראמפ צפוי להמשיך ולחתום אחת לחצי שנה על הצו הנשיאותי שמעכב את המעבר.

 

דונלד טראמפ (ארכיון)
 

דונלד טראמפ (ארכיון)(רויטרס)

צוותים של חיילי מארינס אמריקניים נפרסו במספר שגרירויות ברחבי המזרח התיכון, זאת כהכנה להצהרה. הצבא האמריקני נערך לאפשרות שאלימות תפרוץ במקומות שונים, כך על פי גורמים בממשל. בתוך כך, הצהיר ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, כי ההצהרה תהפוך את הבעיות באזור ל"בלתי פתירות". לדבריו, זה חיוני עבור המזרח התיכון כי טראמפ לא יכריז על ירושלים כבירת ישראל. שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, אמר כי הדיווחים על העברת השגרירות "מדאיגים".

 

טראמפ צפוי לנאום בשעה שמונה בערב, לפי שעון ישראל, במכללה לביטחון לאומי בוושינגטון. בכירים במשל האמריקני אמרו כי נאומו של טראמפ יכלול כמה חלקים מרכזיים:

 

תהליך השלום - הבכירים ציינו כי טראמפ יאמר בנאומו כי הוא "יהיה מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות אם שני הצדדים יסכימו לכך". הם הוסיפו כי טראמפ יבהיר בנאומו כי הוא עדיין מחויב לנסות ולהשיג הסכם שלום היסטורי בין ישראל לפלסטינים וכי הוא מאמין שהדבר אפשרי. לדבריהם טראמפ הדגיש את הדברים הללו בשיחת הטלפון שקיים עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, אתמול.

 

הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל - הבכירים אמרו כי ארה"ב רואה זאת כהכרה בעובדות ההיסטוריות בעיר, שהייתה בירת העם היהודי, וכן במציאות ב-70 השנים האחרונות שבה כל מוסדות הממשל הישראלים נמצאים בירושלים.

העברת השגרירות מתל אביב לירושלים - הבכירים ציינו כי העברת השגרירות לירושלים "לא תתרחש מחר בבוקר". לדבריהם אין כיום מתקן מתאים בירושלים שיכול להכיל את אלף העובדים של השגרירות הפועלת מתל אביב. "ייקח זמן למצוא אתר מתאים, לתכנן מבנה לשגרירות החדשה ולהקצות תקציב", אמר בכיר בממשל טראמפ. "אין לנו לוח זמנים להעברת השגרירות. זה תהליך שייקח שנים, לא חודשים. בדרך כלל תהליך הקמת שגרירות חדשה נמשך בין שלוש לארבע שנים. עד אז הנשיא ימשיך לחתום על הצו הנשיאותי שמעכב את העברת השגרירות".

 

טראמפ בכותל המערבי (ארכיון)
 

טראמפ בכותל המערבי (ארכיון)(רויטרס)

גבולות ירושלים - טראמפ לא צפוי להתייחס בנאומו למערב ירושלים או למזרח העיר אלא להשתמש במונח הכללי ירושלים. בכירים בממשל טראמפ הדגישו כי החלטתו להכיר בירושלים בירת ישראל לא תשנה את היחס והמדיניות של ארה"ב לגבי גבולותיה, הריבונות על חלקי העיר השונים או הבנייה בהתנחלויות במזרח העיר. "כל אלה ייקבעו אך ורק במו"מ", אמרו הבכירים.

 

המקומות הקדושים - הבכירים ציינו כי חרף החלטתו של טראמפ הוא יבהיר שארה"ב מחויבת לשמירה על הסטטוס קוו בהר הבית ובשאר המקומות הקדושים בירושלים.

 

עוד ציינו כי בשיחות הטלפון שקיים הנשיא אתמול עם מלך סעודיה, מלך ירדן ונשיא מצרים הוא ביקש מהם להפעיל את השפעתם כדי להרגיע את המצב בשטח ולמנוע הסלמה וכן ביקש את תמיכתם בקידום תהליך השלום. "כל המנהיגים עמם הנשיא דיבר אתמול הבהירו כי הם מחויבים להמשיך ולקדם את תהליך השלום", אמרו הבכירים בממשל האמריקני.

 

"אנחנו לא רואים שום תועלת שיכולה לצמוח למישהו מנטישה. מי שרוצה שלום צריך להמשיך להיות מעורב. הנשיא מבין את השאיפות הפלסטיניות. הוא יודע מה הפלסטינים רוצים והוא מנסה לעזור להם להשיג זאת", הוסיפו הבכירים.