התפתחות דרמטית: בג"ץ הוציא צו ביניים המשהה את "חוק הג'ובים"

השופט ניל הנדל הוציא צו האוסר על הממשלה למנות משנים למנכ"לי משרדיהם כמינוים פוליטיים, "משרות אמון". ההחלטה תעמוד על כנה עד להכרעה בעתירת התנועה לטוהר המידות: "שלב ראשון ומעודד בדרך לביטול ההחלטה ההרסנית, שמאיימת להרחיב את תופעת המינויים הפסולים בשלטון"

בווידאו: הממשלה אישרה את "חוק הג'ובים"

 

התפתחות דרמטית במאבק נגד "חוק הג'ובים": בג"ץ הוציא הערב (ראשון) צו ביניים האוסר על ממשלת ישראל למנות משנים למנכ"לי משרדי הממשלה כמינויים פוליטיים, "משרות אמון", וזאת עד להכרעה בעתירה של התנועה לטוהר המידות.

 

את הצו הוציא השופט ניל הנדל, במסגרת העתירה שהגישה התנועה למחרת החלטת הממשלה בנושא, לפני כחודש וחצי.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

לאחר שנדחה בעקבות ביקורת: הממשלה אישרה את "חוק הג'ובים"

החוק שירחיב את היקף המינויים הפוליטיים יעלה להצבעה בממשלה

בשל הביקורת הקשה: ההצבעה על "חוק הג'ובים" נדחתה

 

"זהו שלב ראשון ומעודד בדרך לביטול החלטת הממשלה ההרסנית, המאיימת להרחיב את תופעת המינויים הפוליטיים הפסולים ברשויות השלטון. אנו תקווה שבהמשך בג"ץ יורה לבטל לחלוטין את ההחלטה, ויסמן לממשלה את הדרך הראויה למינויים בשירות הציבורי - באמצעות מכרזים או ועדות איתור, באופן שוויוני ותוך שמירה על הממלכתיות של הדרג המקצועי", נמסר מהתנועה לטוהר המידות.

 

תקף את החוק. ח
 

תקף את החוק. ח"כ יאיר לפיד(חדשות 10)

בחודש שעבר הממשלה אישרה את הצעת "חוק הג'ובים" של השרים איילת שקד ויריב לוין, זאת לאחר שנדחתה בעקבות הביקורת שעלתה כלפיה.

על פי ההחלטה, כל מנכ"ל משרד שיש בו למעלה מ-150 עובדים יהיה רשאי למנות תחתיו משנה, שיהווה "משרת אמון" - ללא מכרז. "ההצעה מוכיחה שמשילות ומקצועיות לא סותרות. אפשר גם להביא לשירות הציבורי אנשים מקצועיים וגם לתת לדרג הנבחר להוביל את המדיניות עבורה נבחר. מה שעובד טוב בצבא, עם קיום תפקיד של סגן רמטכ"ל יעבוד טוב גם במשרדי הממשלה עם משנה למנכ"ל", אמרה שקד.

 

נכון להיום ישנם משרדים בהם קיים תקן למשנה למנכ"ל, חלק מהתקנים אינם מאויישים, וישנם משרדים אחרים בהם לא קיים התקן. על פי יוזמי החוק, ההחלטה שעלתה מתוך הצורך להגביר את יכולת השרים לבצע את המדיניות עבורה נבחרו, תייצר "יישור קו" ותחזק את המשילות. על פי שר התיירות לוין, "ההחלטות אותן העברנו היום באות לחזק את המשילות ולשים סוף למצב אבסורדי בו המדיניות שנקבעת על ידי השרים אינה מתבצעת במלואה".

 

בנוסף אישרה הממשלה לשנות את הרכב ועדות האיתור שיימנו שלושה חברים במקום חמישה: מנכ"ל המשרד הרלוונטי, נציב שירות המדינה, ואדם נוסף עליו יסכימו שני החברים הקיימים. על פי יוזמי החוק, ההחלטה התקבלה נוכח העובדה שמינויים רבים התעכבו בשל קושי לתאם מועד כינוס של חמישה חברי הוועדה. חברי הוועדה יבחרו כ-130 בעלי תפקידים בשירות הציבורי.

 

ההצעה עוררה ביקורת רבה באופוזיציה ובקואליציה. חבר הכנסת יאיר לפיד תקף בחריפות את החוק ואמר כי "הממשלה אישרה היום עוד חוק ג'ובים, עוד מינויים פוליטיים, עוד משרות שאף אחד לא צריך. כל משרה כזאת היא שני מיליון שקל, ביחד כל מה שהם אישרו היום לעצמם, למקורבים שלהם - 40 מיליון שקל. בכסף הזה היה אפשר לפתור את כל הבעיה של הצהרונים. זה מיועד רק למטרה אחת - שהשרים יוכלו לסדר ג'ובים למקורבים שלהם על חשבון אזרחי מדינת ישראל".