לאחר שהמתלוננת לא הגיעה למסור עדות: נסגר התיק נגד סלומינסקי

חצי שנה לאחר שהחליט היועץ המשפטי על פתיחה בחקירה נגד הח"כ מהבית היהודי בגין עבירות מין, הוחלט בפרקליטות לגנוז את התיק מחוסר ראיות. זאת, מאחר שהאישה שטענה כי סלומינסקי ניסה לנשקה וחיבק אותה ממשוכות, לא הגיעה למסור עדות במשטרה – דבר שהקשה על החקירה ועל גיבוש ראיות מספיקות

בווידאו: גורמי אכיפה הסבורים כי התיק נגד סלומינסקי חלש, מאי האחרון


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט היום (ראשון) לאמץ את המלצת פרקליט המדינה לגנוז את התיק נגד ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שנחשד בהטרדה מינית ובמעשה מגונה. זאת, מאחר שהמתלוננת היחידה שתלונותיה נבדקו בתיק לא הגיעה למסור עדות במשטרה - דבר שפגע ביכולת לגבש ראיות. ח"כ סלומינסקי התייחס לסגירת התיק ואמר: "אני מברך על החלטת היועמ״ש ומכבד את תהליך הבדיקה שנעשה על ידי גורמי האכיפה".

 

הפרשה החלה בסוף שנת 2016, כאשר פורסמו ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת דיווחים על אודות עבירות מין כלפי נשים שיוחסו לסלומינסקי. המשטרה פתחה בבדיקה, ושתי נשים, מתוך כלל הנשים שאותרו, הביעו את נכונותן למסור עדות ונגבתה מהן תלונה. המתלוננות הראשונה תיארה אירועים שהתרחשו לכאורה במהלך 2016-2015, וטענה כי הח"כ אמר לה בכמה הזדמנויות כי אם ברצונה לקיים עמו דיונים בנושא מסוים, עליה להיפגש עמו ב"ארבע עיניים", מחוץ למשרדו. כן תיארה אירוע מסוים שבמסגרתו סלומינסקי לחץ את ידה ממושכות ואמר לה שאם לא היו במקום מצלמות, הוא היה מנשק אותה.


>> עוד כתבות בנושא:

חקירת סלומינסקי: רק עדות אחת מבססת חשד; "התיק חלש"

הסתיימה חקירתו של ח"כ ניסן סלומינסקי, שנחקר בחשד לביצוע עבירות מין

רבנים טוענים: קיבלנו עדויות לפיהן ח"כ מהבית היהודי הטריד נשים

 

המתלוננת השנייה התייחסה לאירועים שהתרחשו לכאורה במהלך 2015-2014. היא טענה כי בכמה הזדמנויות, פגש בה סלונימסקי במסדרונות או במעלית הכנסת, חיבק אותה חיבוק ארוך וצמוד, ניסה לנשק אותה ולבסוף נתן לה נשיקה על לחיה, רק משום שהיא הסיטה פניה כדי שלא ינשק אותה בפיה, כפי שלתחושתה רצה לעשות. בנוסף, היא תיארה אירוע מסוים בלשכת חבר הכנסת, שבמהלכו לטענתה  חיבק אותה, נשק על לחיה והחמיא לה על הופעתה הנאה.

 

המתלוננת נגדו לא הגיעה למסור עדות. סלומינסקי
 

המתלוננת נגדו לא הגיעה למסור עדות. סלומינסקי(יעל אהרוני)

לאחר הבדיקה, המליץ פרקליט המדינה לפתוח בחקירה רק ביחס לטענות של המתלוננת השנייה, ובמאי האחרון החליט היועמ"ש לאמץ את ההמלצה. סלומינסקי נחקר והכחיש כל טענה למעשה שיש בו כוונה מינית, ובפרט הכחיש כי ניסה לנשק את המתלוננת בפיה והצמידה ממושכות אליו בחיבוק. הוא טען כי הוא ממעט לחבק נשים, והסביר שחיבוקים ידידותיים הם בגדר הנהוג והמקובל בכנסת ושהוא עצמו אדם חם ולבבי, כך שככל שחיבק את אותן נשים, מדובר היה בחיבוק תמים.


במסגרת החקירה, נדרשו כמה השלמות עובדתיות מהמתלוננת. עם זאת, לטענת הפרקליטות, היא לא התייצבה במשטרה במועדים שתואמו עמה מראש, ואף לעתים כלל לא ענתה לפניות החוקרים. "לאחרונה, משכשלו כל הניסיונות לגבות את העדות הנוספת ולערוך עימות, הודיע ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה כי לטעמו, נוכח התנהלותה האמורה של המתלוננת, צפוי קושי בניהול הליך משפטי", נמסר בהודעת הפרקליטות.


"אין די בתשתית הראייתית להוכחת המעשים, ויקשה להעדיף - ברמה הנדרשת להגשת כתב אישום - את גרסת המתלוננת על פני גרסת החשוד, וזאת, בפרט, בהתחשב בחסרים עובדתיים ביחס לאירוע ולאור כך שהמתלוננת לא הגיעה לחקירה נוספת", הובהר בהחלטת הפרקליטות על סגירת התיק. "השלמת החקירה של המתלוננת דרושה להבנת נקודות מרכזיות באירועים הנטענים, ואף נראה כי לאור הפער העובדתי יש מקום לערוך עימות עם החשוד. פעולות אלה היו יכולות לספק תמונה ראייתית שלמה יותר, לצורך קבלת החלטה מושכלת בשאלה האם יש מקום להעמדה לדין".