ינון ראובני - הצית את כנסיית הלחם והדגים, ללא קרדיט

ארבע שנות מאסר למצית כנסיית "הלחם והדגים"

בית המשפט גזר עונש מאסר בפועל על ינון ראובני שהורשע בהצתה בנסיבות מחמירות. ראובני הצית את הכנסייה ביוני 2015

  • פורסם ב:
  • 12/12/2017 15:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/12/2017 17:32
  • |
  • כתבים:
  • גלעד שושן

בווידאו: כך הוצתה כנסיית "הלחם והדגים"

הצית וייכנס לכלא: בית המשפט גזר ארבע שנות מאסר בפועל לינון ראובני, שהורשע בהצתת כנסיית "הלחם והדגים". מוקדם יותר השנה זוכה יהודה אסרף, שהואשם כי היה מעורב בהצתה. אסרף זוכה בתואנה כי לא ידע על כך שהרכב ישמש להצתה.

פרקליטו של ראובני, עו"ד איתמר בן גביר, אמר בתגובה לגזר הדין כי: "בניגוד למה שחושבים לא מדובר כלל בעונש קל, אמנם הפרקליטות ביקשה עונש חסר תקדים של תשע שנות מאסר וטוב עשה בית המשפט שדחה העמדה המופרכת של הפרקליטות אך יחד עם זאת ברור כי גם העונש הנוכחי הוא מוגזם. ערבים שהציתו ישיבה קיבלו שנתיים וחצי מאסר וערבים שהציתו בית כנסת קיבלו שנתיים מאסר. מדובר בעונש לא סביר במיוחד כאשר מדובר בבחור צעיר ללא עבר פלילי שרק לאחרונה התחתן וסבל מהתנכלות מתמשכת של השב"ס והשב"כ במהלך תקופת מעצרו. בכל מקרה אנו סבורים כי עצם ההרשעה לא נכונה, השופט התעלם משורה ארוכה של סימני שאלה, תהיות ומחדלי חקירה רבים שהצגנו ואנו נערער כמובן לבית המשפט העליון הן על הכרעת הדין והן על גזר הדין".

 ינון ראובני - הצית את כנסיית הלחם והדגים
 

ינון ראובני - הצית את כנסיית הלחם והדגים( ללא קרדיט)

 

ב-18 ביוני 2015 התגלתה על קיר הכנסייה בכינרת הכתובת "האלילים כרות יכרתון", הלקוחה מהתפילה היהודית "עלינו לשבח", המכילה בין היתר שבחים על כך שהיהודים זוכים להתפלל לפני אלוהים, בניגוד לגויים המתפללים לאל שווא. בתוך כך, הוזעקו לזירה צוותי כיבוי אש במטרה להשתלט על דליקה שפרצה במקום בעקבות הצתת הכנסייה.

 כנסיית הלחם והדגים שהוצתה
 

כנסיית הלחם והדגים שהוצתה רויטרס

 

ב-29 ביולי 2015 הוגש בבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד ראובני ואסרף בגין הצתת הכנסייה. השניים נעצרו כמה שבועות לפני כן. ראובני הואשם בהצתה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, ובריסוס הכתובת "והאלים כרות יכרתון" ממניע של עוינות כלפי הדת הנוצרית. הוא צולם בתחנת דלק בלטרון, ממלא דלק בבקבוקי חלב - שמאוחר יותר נמצאו בזירה עם חומר דליק. על כפפות שנמצאו במרחק של כחמישה קילומטרים מהזירה נמצא ה-DNA של ראובני.

בחודש ספטמבר, בעקבות פרסום בחדשות עשר, הודיע היועץ המשפטי לממשלה לרשות המסים כי יאפשר פיצוי לפי חוק מס רכוש לכנסיית הלחם והדגים בכפר נחום, אשר חלק ממנה הוצת לפני שבועות אחדים.

"ב-6 בספטמבר דחתה הרשות את בקשת הכנסייה בטענה כי אין מדובר בנזק שבגינו ניתן פיצוי על פי חוק מס רכוש", כתב המשנה ליועץ אבי ליכט, "בעקבות פניות נוספות מהכנסייה פנתה אליי רשות המסים כדי שאכריע בסוגייה. עיינתי בכתב האישום ובחוות דעת של השב"כ המנתחת את הרקע האידיאולוגי והתשתיתי להצתה, ועמדתי היא כי יש לפצות את הכנסיה. חוק מס רכוש מיועד לפצות על נזקים שנגרמו בין היתר אגב פעולות איבה, או כתוצאה ממעשה האלימות שמטרתו העיקרית פגיעה 'בשל השתייכות למצוא לאומי-אתני, ובלבד שהוא נובע מהסכסוך הישראלי-ערבי'".

על פי ליכט, "מהחומר האמור עולה כי פעילות ההצתה מבוססת על תשתית אידיאולוגית שמקורה בעיקר בסכסוך הישראלי ערבי. פעילות זו, במובנה הרחב, אף מכוונת נגד מדינת ישראל והמערכת השלטונית במדינה".