הרב אהרן שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, בעריש פילמר, באדיבות כיכר השבת

הרב אהרן שטיינמן הלך לעולמו בגיל 104

מנהיג הציבור החרדי-ליטאי שימש כנשיא מועצת גדולי התורה של תנועת "דגל התורה" וכסמכות הרוחנית של המפלגה. הלוויתו תתקיים ב-12:00 בבני ברק

הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, נפטר היום (שלישי) בגיל 104.

בחודש ינואר האחרון הוא אושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק בעקבות מצוקה נשימתית שנבעה מזיהום בגופו, ומאז הוא נכנס ויוצא לבתי חולים בשל בעיות בריאות שונות.

במהלך הבוקר הדרדר מצבו ולאחר ניסיונות החייאה, נאלצו במרכז הרפואי מעיני הישועה שבבני ברק לקבוע את מותו. הלוויתו תתקיים ב-12:00 בבית העלמין בבני ברק. את מקומו בהנהגת הפלג הליטאי המרכזי, המיוצג בכנסת על ידי דגל התורה, מיועד למלא הרב גרשון אדלשטיין, ראש ישיבת פוניבז בן ה-94. 

הרב שטיינמן שימש כנשיא מועצת גדולי התורה של תנועת "דגל התורה" והנהיג למעשה את הציבור הליטאי. הוא שימש כסמכות הרוחנית של מפלגת "דגל התורה", של עיתון "יתד נאמן" הפועל כביטאונה ושל מוסדות החינוך והישיבות הקשורות אליה.

הרב חי כל חייו בצניעות ושימש מודל מופתי לערכים אליהם חינך: לימוד תורה מתוך עוני ו"חדש אסור מן התורה". ההצלחה המנהיגותית הגדולה של הרב שטיינמן הייתה מניעת גיוס החרדים, תוך יצירת רושם אצל הציבור הישראלי הרחב כאילו מתקיים באמת תהליך של שוויון בנטל.

שטיינמן נולד בשנת 1913, בעיירה קמניץ שבבלארוס (אז ברוסיה הקיסרית), למשפחת שטימן. אביו שימש כ"מלמד", שמש בית הכנסת ואחראי על "העירוב" בעיר. הוא למד בתלמוד תורה מקומי בעיר הוריו, בריסק, והתקבל ללימודים בישיבה בגיל 11 או 12, גיל מוקדם מהמקובל, על כן נחשב כ"עילוי".

 הרב אהרן שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי
 

הרב אהרן שטיינמן (בעריש פילמר, באדיבות כיכר השבת)

 

על מנת להשיג פטור מגיוס לצבא פולין (שבריסק הייתה תחת שליטתה בין מלחמות העולם), שינה את שם משפחתו לשטיינמן. משום שלא השיג את הפטור, החליט לעבור לשוויץ, שם כיהן כרב מלמד בישיבה. בשנת 1943 נשא לאישה את תמר קורנפלד, בחתונה בציריך שבה השתתפו כ-15 אנשים בלבד ע"מ לחסוך בהוצאות.

בשנת 1945 עלה שטיינמן לישראל והתגורר בתחילה בפתח תקווה ולאחר מכן מונה לראש ישיבת "חפץ חיים" בכפר סבא. כתביו נשלחו לארץ, אך אבדו בדרך. בשנת 1955 מונה לראש ישיבת פוניבז' בבני ברק ומאז הוא התגורר בדירה צנועה בעיר.

לאחר הקמת מפלגת "דגל התורה", בשנת 1988, הוזמן הרב שטיינמן לכהן במועצת גדולי התורה של המפלגה. מאז פטירתו של הרב שך בשנת 2001, שנחשב ל"גדול הדור", נחשב שטיינמן למנהיג בציבור החרדי-ליטאי, לצידו של הרב יוסף שלום אלישיב, שהיה מנהיג המחנה הליטאי בתקופה זו.

מאז שנפטר הרב יוסף אלישיב, הוא ניצב בראש מחנה הרוב בזרם הליטאי והיה האיש ששולט בסדר היום הפוליטי החרדי. בעקבות עמדותיו הנחשבות למתונות, התפתח בזרם הליטאי גם מיעוט בהנהגתו של הרב אוירבך הירושלמי שסירב לקבל את מרותו של שטיינמן.

 אלי ישי ורעייתו אצל הרב שטיינמן בבני ברק
 

הרב שטיינמן מארח את אלי ישי ורעייתו בביתו בבני ברק (נדב פרי)