לאחר לילה של דיונים: חוק המרכולים עבר בקריאה ראשונה

ברוב של 59 מול 54 מתנגדים עבר החוק המחייב אישור של שר הפנים לפתיחת עסקים בשבת. לאחר שנתניהו שב מאירופה הוא נאלץ להתמודד עם איום להתפטרות מצד דרעי ועם מרד בליכוד

לילה לבן בכנסת: "חוק המרכולים" עבר הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, ברוב של 59 תומכים ו-54 מתנגדים, ולאחר דיונים ארוכים שהגיעו עד לפנות בוקר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שחזר מביקור בן שלושה ימים באירופה, ויו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, הצליחו להתמודד עם אתגרים רבים לקראת ההצבעה. כאשר שר הפנים, אריה דרעי, הודיע כי יתפטר אם לא יעבור החוק המאפשר לו לחסום חוקי עזר עירוניים הנוגעים לפתיחת עסקים בשבת.

ח"כ אורן חזן, ח"כ שרן השכל וח"כ יהודה גליק (הליכוד), הודיעו כי לא יצביעו עם הקואליציה ונקראו לשיחת נזיפה בלשכת ראש הממשלה, שבה ויתרו על המרד. בקואליציה אף ניסו לייצר ציר עוקף על ידי פנייה לחברי כנסת מהרשימה המשותפת וביקשו מהם להיעדר מההצבעה. נוסף על כך, בקואליציה לחצו על ח"כ אורלי לוי-אבקסיס להצביע עמם ובכך לנקום בשר הביטחון אביגדור ליברמן.

 אריה דרעי
 

אריה דרעי(חיים צח, לע"מ )

 

חוק המרכולים קובע כי חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בשבת לא ייכנסו לתוקף ללא הסכמתו של שר הפנים. לפי החוק שאושר, שר הפנים יוכל לאשר חוקי עזר כאלה רק אם פתיחת העסקים נדרשת כדי לספק "צרכים חיוניים", לפי שיקול דעתו של השר.

שר הביטחון ליברמן אמר אתמול  בישיבת סיעת "ישראל ביתנו": "לא נשמח אם יהיו בחירות מוקדמות. אני חושב שמדינת ישראל ממש לא זקוקה לבחירות מוקדמות באווירה הציבורית וגם בעיקר נוכח האתגרים הביטחוניים. לכן מי שמביא חוק כזה להצבעה הוא גם יישא באחריות. אני חוזר ואומר, את החוק הזה מעלים בניגוד להסכם הקואליציוני עם 'ישראל ביתנו'. הצעתי לחבריי בסיעות החרדיות להוריד את הנושא מסדר היום, זה הדבר ההגיוני. אבל אם החוק יועלה אנחנו בכל מקרה 4 חברי כנסת נצביע נגד והשרה סופה לנדבר תצא מהמליאה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי
 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי (רויטרס)

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס מוקדם יותר לחוק ההמלצות בטקס השבעת שופטים שהתקיים בבית הנשיא. ריבלין אמר כי הדיון בחוק "חשוב, ואינו פוגע בדמוקרטיה - אלא מחזק אותה. חובה לנהל אותו תוך שמירה על עקרונות של שלטון החוק והשוויון בפני החוק". שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה אף היא בטקס לחוק ההמלצות: "הביקורת - נחוצה; ההשתלחות - מגונה. אל לנו לחשוש מביקורת או ממגוון דעות, המעשירות ומפרות את השיח ומועילות לבירור ולחקר האמת".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון, האשים את ח"כ אילן גילאון בהפסד לאופוזיציה. "ח"כ גילאון שהתקזז עם הקואליציה, עשה זאת על דעת עצמו ובניגוד להחלטת האופוזיציה ליצור חזית משותפת נגד חוק המרכולים שמשנה את הסטטוס קוו", אמר, "בהחלטתו סייע גילאון לקואליציה להעביר את החוק שכל כולו נועד להישרדותה הפוליטית, ולמעשה הציל לנתניהו את הקואליציה".

יו"ר המחנ"צ אבי גבאי אמר בתגובה לאישור החוק. "נתניהו מכר את המדינה ואת המצביעים שלו, בשביל שהשותפות לקואליציה ימשיכו לשתוק אל מול ניסיונותיו לשתק את מערכות החוק והמשטרה", אמר גבאי.

כמו כן עבר בלילה בקריאה ראשונה חוק הפריימריס, שאוסר מימון מועמדים על ידי גורמים חיצוניים.  חוק המסתננים, שמורה על סגירת מתקן חולות בתוך שלושה חודשים, עבר בקריאה שניה וּשלישית.

בווידאו: נתניהו משוחח עם עיתונאים בזמן הפיליבסטר