בעקבות תחקיר מזרני ההחתלה בחדשות עשר: קריאה לדיון דחוף בכנסת

חברי כנסת פנו אל היו"ר אדלשטיין בדרישה להעלות לסדר יומו של בית המחוקקים את תחקיר "ברקוד" על החומרים הרעילים שבמזרני ההחתלה המשווקים בישראל. "חוסר הפיקוח של משרד הבריאות – מחדל"

תחקיר החומרים הרעילים במשטחי ההחתלה: בעקבות הכתבה של "ברקוד" ששודרה אמש (ראשון) במהדורה המרכזית של חדשות עשר, פנו היום מספר חברי כנסת אל יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין, בדרישה שבית המחוקקים יקיים דיון דחוף בנושא.


חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד), לשעבר יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, כתבה לאדלשטיין בבקשה לכנס את הדיון הדחוף בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. "נמצא כי מוצרים אלה מכילים 25-20 אחוזים פתלאטים - חומר רעיל אשר פוגע במערכות ההורמונליות, ביתר שאת בגיל ההתפתחות", כתבה אלהרר והוסיפה כי "שימוש תכוף במוצרים בהם נמצאו אחוזים גבוהים של החומר הרעיל, מעלים את הסיכויים לחלות במחלת הסרטן ומחלות קשות נוספות".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

נחקק בלב: מחוקק אוסטרלי הציע נישואים לבן זוגו - במהלך דיון

תיעוד - מעצרים וכסף במזוודה: המשטרה לכדה תחנת סמים בירושלים

בשל תקלה בטיל המטרה: הופסק ניסוי "חץ 3" ברגע האחרון

 

לאלהרר ביקורת קשה על משרד הבריאות: "המחדל הינו בחוסר הפיקוח של המשרד, אשר לא הציב תו תקן לחומרים אסורים במוצרים הללו. ללא קביעת תו תקן, ואכיפה משמעותית של משרד הבריאות, אין להורים דרך לדעת באילו מוצרים מותר להם להשתמש, בבטחה".

 

 

"המחדל הינו בחוסר הפיקוח של משרד הבריאות" - ח"כ קארין אלהרר(יחצ)

גם חבר הכנסת ד"ר אכרם חסון (כולנו) פנה במכתב ליו"ר הכנסת בנוגע לתחקיר חדשות עשר, וביקש אף הוא קיום דחוף במשכן. "נחשפנו לעובדה מדאיגה ומזעזעת בה תינוקות חשופים לחומרים מסוכנים בהיקף מדאיג" כתב חסון לאדלשטיין.


תחקיר "ברקוד" הראה כי במשטחי ההחתלה מסתתרים חומרים רעילים בהיקף גדול. באופן מפתיע, התקן שחל על צעצועים מפלסטיק - לא קיים במוצרים ההחתלה. לישראל כיום אי אפשר להכניס בובת פלסטיק, בקבוק או מוצץ שיש בהם עשירית האחוז פתלאטים, אבל במזרני ההחתלה יש 20 או 25 אחוזים של החומר הזה, פי 200 מהמותר בתקן של צעצועים.

 

מכתבו של ח
 

מכתבו של ח"כ אכרם חסון ליו"ר הכנסת על תחקיר "ברקוד"(ללא קרדיט)

תגובת משרד הכלכלה, האחראים לתו התקן: "בעקבות מידע שהתקבל ממשרד הבריאות על הימצאות מתכות כבדות ופטאלטים במשטחי החתלה מסוג זה, יזם משרד הכלכלה רביזיה בתקן כך שיחול גם עליהם והם ייבדקו וייאכפו בהתאם. התקן נמצא בהליכי עדכון מתקדמים".