חשד: הצתה גרמה לפיצוץ בלוני הגז ביפו; 5 חשודים עוכבו

פרסום ראשון: גורמי חקירה חושדים שהצתה מכוונת גרמה לפיצוץ בחנות לכלי בניין ברחוב יפת שבעיר, שבו נהרגו שלושה בני אדם. המשטרה עיכבה לחקירה חמישה בני אדם בחשד לגרימת מוות ברשלנות, ולא במסגרת חקירת ההצתה • בידיעה: שיחת הטלפון הראשונה שהתקבלה במוקד מד"א לאחר הפיצוץ

פרסום ראשון: רשות הכבאות והמשטרה מסרו היום (שלישי) כי הם חושדים שהצתה מכוונת גרמה לפיצוץ אמש בחנות לכלי הבניין ברחוב יפת 70 שביפו, בו נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו נוספים. המשטרה עיכבה לחקירה חמישה בני אדם בחשד לגרימת מוות ברשלנות, ולא במסגרת חקירת ההצתה.

 

בין היתר, עוכב לחקירה בעלי החנות, יתכן בשל העובדה שהעסק פעל ללא רשיון עסק - נושא שגם הוא נבדק במשטרה. חשודים נוספים עוכבו לחקירה בשאלת הימצאותו בישראל של השוהה הבלתי חוקי שנהרג בפיצוץ.

 

>> הפיצוץ ביפו - כתבות נוספות בנושא

הפיצוץ ביפו - בין ההרוגים: חבר של עובד החנות ותושב טייבה

הפיצוץ ביפו: לפי שירותי הכבאות החנות פעלה ללא רישיון עסק

שלושה הרוגים בפיצוץ בחנות ביפו; הנסיבות בבדיקה

 

עדיין לא ברור מדוע גורמי החקירה חושדים שהצתה מכוונת גרמה לפיצוץ. יש לציין, שעדיין לא נפסלו אפשרויות נוספות לפיצוץ, כמו דליפה של גז. עבודות הפינוי הופסקו היום, וצפויות להתחדש מחר.

 

מוקדם יותר היום, שירותי הכבאות מסרו כי מקור הפיצוץ ככל הנראה היה במיכלי גז בישול שהיו בחנות או בסמוך לה, אך כיוון שהמבנה קרס לחלוטין בפיצוץ - נבחנה אפשרות של חבלה מכוונת.

 

בווידיאו: השיחה הראשונה לקו החירום של מד"א בליל הפיצוץ


בתוך כך, שיחת הטלפון הראשונה שהתקבלה בקו החירום של מגן דוד אדום התפרמסה כעת, ובה נשמע עד ראייה מדווח על האירוע: "ביפת, דחוף, יפו, תל אביב-יפו - יש בניין שנהרס מולי, עם מלא פצועים", הוא מדווח למוקדן של ארגון ההצלה. "בניין נפל על הכביש, 2 מכוניות הרוסות, יש מלא אש באזור, נשמעים פיצוצים, החשמל נפל". המוקדן מורה לעד להתרחק מהמקום ולהרחיק אחרים, ואומר שנשלחו כוחות גדולים של מד"א לאזור. בשתובה לשאלת המוקדן האם יש ריח של גז, משיב העד ראייה בשלילה.

 

סמואל ערביד, תושב יפו המתגורר סמוך לחנות כלי הבניין, ושביתו ניזוק באופן קשה מהפיצוץ אמש, סיפר ב"חמש עם רפי רשף" על רגעי האימה: "המשקופים והקירות הועפו, הבית כולו רעד", העיד ערביד. "פיניתי את כל המשפחה, 7 נפשות, מהבית לחצר". הוא הוסיף שייקח "כמה חודשים לשקם את הנזק".

 

ביתו של סמואל ערביד שניזוק כתוצאה מהפיצוץ בחנות לכלי בניין ביפו
 

ביתו של סמואל ערביד שניזוק כתוצאה מהפיצוץ בחנות לכלי בניין ביפו(חדשות עשר)

רימון חורי בן 20 מיפו, חבר של עובד החנות, עלי אבו ג'אמע, בן 22 מטייבה ומוחמד יאסין מטול כרם, הם השלושה שנהרגו בפיצוץ ביפו. אבו ג'אמע, שעבד במסעדה בעיר, נהרג מקריסת דירה הסמוכה לחנות. מותו של יאסין נקבע בבית החולים, לאחר שחולץ מההריסות במצב אנוש עם כוויות בכל חלקי גופו וחבלת ראש. ארבעה בני אדם נפצעו קל באירוע.

 

טפסר דורון נתנאל, מפקד תחנת כיבוי אזורית ת"א-יפו, אמר לאחר הפיצוץ: "בשלב הראשוני ניסינו להשתלט על הלהבות. היו להבות עזות כי הפיצוץ הצית את הצבעים והחומרים הדליקים שהיו בחנות. החילוץ הסתיים בסביבות 7:00. השריפה כמעט מאחורינו. אנחנו עובדים בשיתוף עם ציוד של פיקוד העורף. יקח עוד מספר שעות עד שהמקום יחזור לשגרה".

 

בעקבות האירוע דרש יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, ממשרד האנרגיה דוח על הפיקוח והאכיפה נגד החאפרים בענף הגז, וכן רשימת מועדי הבדיקות האחרונות שנעשו באזור יפו והממצאים שהעלו.

יו"ר שדולת הבטיחות בכנסת, איציק שמולי, אמר כי "ענף הגז הביתי בישראל משול לפצצת זמן מתקתקת שבכל פעם מופעלת במקום אחר בארץ וגובה חיי אדם. מדי שנה יש אלפי אירועי בטיחות בגז ביתי, חלקים נרחבים מהתחום הם בכלל פירטיים וכולל גם ספקים לא מורשים וחיבורי גז מסוכנים שמולם עומד רגולטור נרפה. במקרה הזה לא ניתן לומר שהכתובת לא הייתה על הקיר כשאפילו מבקר המדינה הצביע על הליקויים שרק חלקם תוקן מאז".

 

מקום השריפה וקריסת הבניין ברחוב יפת שביפו
 

מקום השריפה וקריסת הבניין ברחוב יפת שביפו(ללא קרדיט)