הקונפליקט החרדי בין הרצון לנהל מדינה - והמגבלות ההלכתיות

משבר השבת מדגיש את הפער העצום שבין הרצון של החרדים להיות משפיעים, ובין העובדה שההלכה היהודית מגבילה את היכולת לנהל מדינה מודרנית. גם בש"ס, שמקצינה לאור היחלשותה, צפויים לרצות להשיג הישגים על מנת להצדיק ישיבה בממשלה • פרשנות

התפטרותו של שר הבריאות יעקב ליצמן היא חלק מהסחרור שאליה נכנסה החברה החרדית, על שאלת מעורבותה על הקביעה כיצד תיראה הפרהסיה הציבורית בישראל. ישנם פערים עצומים בין השאיפה של החרדים לנהל את המדינה, ובין העובדה שההלכה היהודית, בוודאי ובוודאי בפרשנותה החרדית, לא יודעת לנהל מדינה מודרנית.


לאור זאת אנחנו לא ניצבים בסופו של המשבר, אלא רק בתחילתו - והוא הולך ומתעצם. סביר להניח שלאחר התפטרותו של ליצמן, גם גפני ודרעי ירצו להביא הישגים כדי להצדיק את ישיבתם בממשלה. אם עד עכשיו המדיניות של החרדים ביחס לנעשה במרחב הציבורי היתה של "משקיפים מהצד", הרי שהעידן הזה נגמר.

 

>> משבר השבת - כתבות נוספות:

פורום ראשי הסיעות בוטל, דרעי החרים ישיבת הממשלה

השר ליצמן התפטר: "מאוכזב מעצמי שלא מנעתי חילול שבת"

החרדים זקוקים להישגים על מנת להישאר בקואליציה


לא מדובר בשינוי השקפתי מסודר, אבל הוא קיים. ניתן לראות אותו אפילו בש"ס שנחשבת מתונה יותר, שנסחפת כתוצאה מההיחלשות שלה ונהיית יותר קיצונית. העידן בו משנתו של הרב עובדיה יוסף לפיו "כוח דהיתרא עדיף", כלומר עדיף להקל ולא להחמיר, הפך לנחלת העבר.

 

היחלשות ש
 

היחלשות ש"ס תוביל להקצנה. דרעי(חדשות 10)

מי שמכריע בסוגיית השבת הוא האדמו"ר מגור, יעקב אלתר. חסידות גור מונה כעשרת אלפים משפחות, מספר יחסית גבוה לחסידות. ביחס לקונפליקט בין הרצון לנהל למגבלות ההלכה, בחסידות גור זה מורכב יותר בשל השמירה האדוקה על ריחוק מהציבור החילוני.


בשלב מסוים בדיונים הועלתה הצעה להפגיש בין ראש הממשלה נתניהו והאדמו"ר מגור על מנת להגיע לעמק השווה. בחסידות אמרו שזה בלתי אפשרי, כיוון ש"האדמו"ר לא מביט בפניהם של מחללי שבת". יש אומרים אפילו שהוא מעולם לא הביט בפני אדם כזה.


כתוצאה מהתפרקותה של החברה החרדית, נטלה חסידות גור את הובלתה על כל המורכבות שבכך, מה שהביא ל"דרך ללא מוצא" במשבר עבודות הרכבת. חסידות גור אינה "חסידות" במובן הקלאסי של "עבודת השם בשמחה", אלא זוהי חסידות "קפואה", עם הלכות צניעות קיצוניות אפילו במונחים חרדיים.