ח"כ עודה על אום אל-חיראן: "עמדו מולי בנשק שלוף ולא התנגדתי"

בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום" התייחס יו"ר הרשימה המשותפת לתקרית באום אל-חיראן שבה רוסס לכאורה בגז פלפל וטען כי לא התגרה בשוטרים. על שביעות הרצון של הציבור הערבי מנציגיו אמר "אנחנו המפלגה הכי יציבה". על אבי גבאי: "לא נשתף איתו פעולה"

בראיון ל"לונדון את קירשנבאום" התייחס יו"ר הרשימה המשותפת חבר הכנסת איימן עודה לתקרית ביישוב הבדואי אום אל-חיראן, יחס המשטרה לציבור הערבי, שביעות הרצון של הציבור הערבי מנציגיו בכנסת ושיתוף פעולה פוטנציאלית עם אבי גבאי והמחנה הציוני.


כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, הפרקליטות הורתה להחזיר את תיק החקירה של אום אל-חיראן למח"ש. עודה התייחס לכך ואמר כי התנהלות המשטרה הייתה לא ראויה. "אני מפגין סידרתי מאז גיל 10, אני מכיר את חוקי ההפגנות, ניגשתי כחבר כנסת, הצגתי את עצמי, מולי היו אנשי ביטחןן עם נשק שלוף ולא הבעתי כל התנגדות. רוססתי בגז מדמיע וירו בי במצח באמצעות כדור ספוג. אני לא חושב שהם באו במטרה להרוג אבל השאירו את אבו אל-קיעאן חצי שעה ברכב - וזה רצח".

 

>> עוד כתבות בנושא:

כפי שפורסם בחדשות 10: במח"ש ממליצים - לא לחקור את השוטרים מאירוע אום אל-חיראן

בעקבות מידע חדש: תיק אום אל-חיראן חוזר למח"ש

תיעוד: שוטר מרסס בגז פלפל את ח"כ עודה בפינוי אום אל-חיראן

 

הסרטון המלא בו רוסס ח"כ עודה בגז מדמיע

 

עודה התייחס לטענות לפיהן הרשימה המשותפת נוקטת בקו קיצוני ולא מעודד דו קיום כפי שצופה ממנו כשנכנס לכנסת. "אני בן העם הפלסטיני בכל רמ"ח איברי ודמוקרט בכל נימי נפשי. רק לפני שלושה ימים החליטו לחבר את הכפרים המוכרים למים. אולי בשנת 2030 יחברו אותם לחשמל ובשנת 2040 יצרפו אותם למערכת החינוך. זה לא יכול להיות. אני נאבק למען האיום הכי חשוב - חוסר שוויון".


כשנשאל לגבי ניסיונות הממשלה לשפר את מצב המגזר הערבי, כמו למשל הקמת תחנת המשטרה ביישוב ג'יסר א-זרקא, אמר עודה כי עצם הקמת התחנה היא לא הסוגיה. "אני לא מתנגד לזה עקרונית, אך לא אגיד שזה מעשה מבורך כי בשנת 2003 פתחו 53 תחנות משטרה ומאז נהרגו מדי שנה 70 ערבים. אנחנו לא רואים שיפור. העניין העקרוני הוא לא הסיפור אלא האם המשטרה אכן מטפלת במגזר הערבי או לא. בשנת 2000 ועדת אור קבעה כי המשטרה מתייחסת אלינו כאל אויבים ולא כאל אזרחים - זו הבעיה".

 

סקר לגבי היחס בציבור הערבי לנציגיו בכנסת
 

סקר לגבי היחס בציבור הערבי לנציגיו בכנסת(חדשות 10)

לטענה שהציבור הערבי לא מרוצה מנציגו בכנסת השיב עודה כי הוא לא מסכים. "זו תפיסה מתנשאת, בכל בחירות אומרים לנו את זה ואז מתייצב הציבור ומצביע לנו. בפעם הראשונה מאז קום המדינה קיבלנו 13 מנדטים, ולפי סקר לאחרונה קיבלנו 12 מנדטים. אנחנו יציבים יותר בסקרים ממפלגות רבות בכנסת".


לגבי האפשרות להוות גוש חוסם ולשתף פעולה עם אבי גבאי ומפלגת העבודה, אמר עודה כי זה לא עומד על הפרק. "גבאי אמר משפט מכונן שעזר לימין הישראלי - שאין פרטנר בצד הפלסטיני. אפילו אין לנו שום דבר במשותף עם אמירותיו של גבאי בתקופה האחרונה. תקופת רבין הייתה הטובה ביותר עבורנו, במידה ויהיה נציג שירצה לקיים מו"מ אמיתי לסיום הכיבוש ויצור שיח דמוקרטי והזרמת תקציבים - אנחנו מוכנים, אבל עם אבי גבאי אנחנו רואים שאין אופק".