ילדות ברחוב והשפעה מהביטלס: חייו ומותו של הרוצח צ'ארלס מנסון

מנהיג הכת שהיה אחראי על הרצח של תשעה בני אדם, מת בכלא בגיל 83. האמא שלא רצתה בו, האונס שעבר לטענתו כילד ומערכת היחסים המורכבת עם תעשיית המוזיקה. סיפורו של הרוצח שזעזע את ארה"ב

  • פורסם ב:
  • 20/11/2017 16:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/11/2017 01:59
  • |
  • כתבים:
  • יואב כהן

השחקנית שרון טייט הייתה אמורה לחגוג עוד כחודשיים יום הולדת 75. בנה היה צריך לחגוג השנה יום הולדת 48. אבל, בתשעה באוגוסט 1969 התרחש אחד מאירועי הרצח המזעזעים שידעה ארה"ב וחייהם הגיעו לסיום טראגי.

 

חברי הכת של צ'ארלס מנסון רצחו תשעה בני אדם בלוס אנג'לס, בהם אשתו של רומן פולנסקי, השחקנית שרון טייט, שהייתה אז בהריון. אחת מחברי הכת, סוזן אטקינס, דקרה את טייט למוות ולאחר מכן השתמשה בדמה על מנת לכתוב על דלת ביתה "חזירה".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

נשיא לבנון מגן על חיזבאללה: "יש לנו זכות להגן על עצמנו מפני ישראל"

נתניהו על המתקפה נגד ריבלין: "לא כל ביקורת היא הסתה - אבל בלי כאפיות"

מחאת החרדים: ההפגנות התחדשו, רחוב נחסם בבני ברק


מנסון לא היה בזירת הרצח, אבל הורשע ברצח מכיוון שהוכח כי השפיע על חברי הכת שלו לבצע את הרציחות. הוא נידון למוות ב-1971. רגע לפני ההוצאה להורג, עונש מוות הוצא מחוץ לחוק בקליפורניה ועונש שונה לתשעה מאסרי עולם. אחרי יותר מ-40 שנים בכלא הוא מת מסיבות טבעיות בגיל 83.


בתמונה: שרון טייט, שלושה ימים לפני שנרצחה

 


"אמו מכרה אותו תמורת בירה"

אמו של מנסון, קתלין מדוקס, הייתה מכורה לאלכוהול ועסקה בזנות. היא ילדה את מנסון כאשר הייתה בגיל 16. בתחילה היא אפילו לא טרחה לתת לו שם ובתעודת הלידה שלו היה רשום "אין שם מדוקס". כאשר היה פעוט, אמו ניסתה למכור אותו תמורת כוס בירה. בזמן שישבה במסעדה, שוחחה קתלין עם אחת המלצריות, שרצתה להיות אמא בעצמה.

 

המלצרית החמיאה למנסון הקטן ואמרה שהוא חמוד. קתלין ענתה בתגובה שהיא מוכנה לתת לה את הילד תמורת בירה. המלצרית חשבה שהיא צוחקת, אבל הביאה לה משקה על חשבון המסעדה. קתלין סיימה את הבירה וברחה מהמסעדה בזמן שהיא משאירה את בנה מאחור. דודו של מנסון גילה על המקרה ודאג להחזיר אותו הביתה.


מדוקס נישאה בהמשך לוויליאם מנסון ואז הילד הקטן קיבל את שמו, כפי שאנו מכירים אותו כיום, צ'ארלס מנסון. הנישואים לא המשיכו זמן ומנסון הקטן לא זכה לדמות אב אמיתית לאחר שוויליאם ברח מהבית. גם אמו של מנסון לא רצתה לשמור איתו על קשר ומהר מאוד הוא מצא את עצמו ברחוב והדרדר לפשע.


"כאשר היה ילד הוא נהג לשקר הרבה לגבי כל נושא והייתה לו אובססיה להיות במרכז העניינים. העניין שלו בבני אדם נבע ממה שהם יכולים לעשות עבורו", סיפרו קרוביו בספר על חייו של מנסון שנכתב על ידי ג'ף גווין.

 

בגיל 12 הוא נתפס גונב ונשלח לבית ספר מיוחד לבנים באינדיאנה, שם לטענתו עבר אונס והטרדות מיניות במשך שלוש שנים. הוא הועבר לבית ספר אחר ובהמשך נכנס ויצא משיקום ובתי כלא מספר פעמים. למרות האונס, מנסון סיפר מאוחר יותר כי התקופות שבילה בבתי ספר לבנים היו הטובות בחייו. "החלק הטוב ביותר בחיים שלי היה הזמן שביליתי בבתי ספר לבנים, בתי כלא ושיקום כי בחוץ לא היה לי אף אחד", סיפר ב-1987 בראיון לרשת CNN.

 

 

בגיל 12 נתפס גונב. צ'ארלס מנסון
 

בגיל 12 נתפס גונב. צ'ארלס מנסון(רויטרס)

הדחיה של הביץ' בויס וההשפעה של הביטלס

בשנות ה-60 המאוחרות הוא הצליח לקבץ סביבו מאמינים, שחשבו שהוא יהפוך למנהיג הסדר החדש. "הוא הצליח להפנט אותי", סיפרה בעבר חברה בכת של מנסון, לסלי ואן הוטן. "חברי הכת העריצו אותו כאילו הוא היה אלוהים", סיפרה ל-CNN חברה לשעבר בכת של מנסון, ברברה הוויט.

 

המשמעות של להיות חלק מ"המשפחה", כפי שהכת קראה לעצמה החל מ-1968, הייתה לתת לצ'ארלי את כל הכסף שיש ברשותך ולקיים יחסי מין בהתאם להוראותיו. "היא תפקד בתור שליט יחיד וחברי הכת צייתו לו מבלי לשאול שאלות, עד לרמה שבה הם היו מוכנים לרצוח עבורו", סיפר ב-2015 התובע לשעבר ויקטור בוגליאוסי לרשת CNN. "בשלב מסוים, אנחנו היינו כמו גורי חתולים שלא הייתה להם שליטה על השפיות שלהם", סיפרה בעבר פט קרנווינקל, אחת מהמאמינות ההדוקות של מנסון.

 

מנסון הושפע בחייו מסמים קשים, כגון LSD, אבל לא רק, כאשר אומנות, בעיקר מוזיקה, גרמו לו להתעניין בכתות ולהאמין שסוף העולם, שהולך ומתקרב, יביא סדר עולמי חדש. בזמן שישב בכלא, הוא היה מקשיב הרבה לרדיו והושפע רבות מהביטלס. הוא החל בכתיבת שירים והופיע בפני אסירים אחרים.

 


 

מנסון האמין שהביטלס העבירו אליו מסרים דרך ה"אלבום הלבן", שיצא לאור ב-1968. לשיטתו, האלבום חזה מלחמת גזעים, שבסיומה "הממסד הלבן יפסיק לשלוט בעולם". לאחר שעבר לקליפורניה, פגש מנסון מורה למוזיקה שהכירה לו את דניס וילסון, אחד ממייסדי להקת "הביץ בויז".

 

האמונה של מנסון הייתה שבעזרת מוזיקה הוא יצליח להעביר את המסרים שלו לשאר העולם. הוא קיווה שבעזרת הקשרים שיצר עם בכירים בעולם המוזיקה הוא יצליח להשתלב בתעשיה, אבל מערכת היחסים שלו עם וילסון עלתה על שרטון.

 

הנקמה שלו על כך שלא התקבל לתעשיית המוזיקה הגיעה ב-1969, כאשר חברים בכת שלו פרצו לבית של מפיק בכיר ורצחו את מי שהיה בבית. על פי הערכות, שרון טייט הייתה שם במקרה. מאז שניתן גזר הדין הסופי שלו ב-1971, הוא ביקש שחרור מוקדם 12 פעמים, אבל עד יום מותו לא הביע חרטה על מעשיו. "אם היו מכינים טבלה שבה רשימה של רשעים, הוא היה אחד המובילים", אומרת פרופסור לורי לוונסון, שחקרה לעומק את חייו של מנסון.