מנכ"ל "שוברים שתיקה" על החלטת הפרקליטות: "מסריח מהחלטה פוליטית"

אבנר גבריהו הגיב באולפן "לונדון את קירשנבאום" להחלטה לסגירת התיק נגד הדובר, בטענה כי עדותו על הכאת פלסטיני שגויה. הוא טען שהפרקליטות פוחדת להתמודד עם ההשתקה של המערכת הפוליטית, ושחייל נוסף שתומך בגירסתו של יששכרוף לא נחקר. נתניהו: "העובדה ששוברים שתיקה משקרים קיבלה היום הוכחה נוספת"

אבנר גבריהו, מנכ"ל ארגון "שוברים שתיקה" טען בריאיון לתוכנית "לונדון את קירשנבאום" כי ההחלטה לסגור את התיק נגד דובר הארגון דין יששכרוף מושפעת מהאווירה הפוליטית במדינה.

 

"זה מריח נורא מסריח מהחלטה פוליטית", אמר גבריהו, "הבעיה יותר מהותית - יש פה פחד עמוק של הפרקליטות מלהתמודד ישירות עם ההשתקה של המערכת הפוליטית". הוא הוסיף כי ההודעה על פתיחת החקירה הבהירה שמדובר ברדיפה פוליטית, "יותר מפחיד מזה זה ההתיישרות של הפרקליטות".

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

תחקיר "המקור": כיצד מצליח ארגון "שוברים שתיקה" להסעיר מדינה שלמה?

נסגר התיק נגד דובר "שוברים שתיקה": "הדברים שתיאר לא אירעו כלל"

"שקד רוצה לפגוע בשוברים שתיקה": דובר הארגון נחקר במשטרה

 

גבריהו טען כי הארגון עומד מאחורי העדות של יששכרוף, והטיל ספק בחקירה של המשטרה והפרקליטות. "אני יודע בוודאות שהיה עוד אדם באירוע שלא נחקר, חייל, שעומד מאחורי הדברים של דין", אמר גבריהו, "החקירה נעשתה בהבזק, כל אדם שמתעסק בדברים אלה מבין שנעשה משהו חמור ביותר".

 

 

"עומדים מאחורי העדות". דין יששכרוף, דובר שוברים שתיקה(YouTube)

מוקדם יותר הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד יששכרוף, שסיפר בפומבי כי הכה פלסטיני אזוק במהלך שירותו הצבאי, בעילה של חוסר אשמה. "מהראיות שנאספו, הדברים אשר תוארו על ידו לא אירעו כלל ועיקר", כך בהודעת הפרקליטות. במהלך כנס של הארגון תיאר יששכרוף כיצד היכה פלסטיני עד שדימם והתעלף, ללא כל הצדקה מבצעית.


בחקירה התברר כי העצור באירוע המדובר הוא חסן ג'ולאני, שהכחיש כי מעצרו לווה באלימות כלשהי מצד החיילים, מלבד שימוש בכוח לצורך איזוקו. "ג'ולאני טען כי לא הוכה, לא נחבל, לא דימם, לא הסתחרר ולא התעלף", נמסר מהפרקליטות. מפקדו של החשוד וחומרי חקירה נוספים המצויים בתיק מאשרים את טענתו של ג'ולאני, כך על פי הפרקליטות.

 

גבריהו טען כי הכחשתו של ג'ולאני את עדותו של יששכרוף נבעה מלחץ של החוקרים. "בתור פלסטיני שפתאום מגיעים אליו שוטרים, הוא אמר שהיה אירוע, הוא רצה לרצות את החוקרים", אמר, "האירוע הזה קרה לפני שלוש שנים. לא נופתע אם פתאום נראה חוקים להשתקה של שוברים שתיקה".

 

 

"מסתבר שהוא שקרן". שקד (ארכיון)(חן גלילי, מרכז הסייבר אוני' תל אביב)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להודעצת הפרקליטות בחשבון הטוויור שלו: "שוברים שתיקה משקרים ומוציאים את דיבתם של חיילינו רעה בעולם. היום עובדה זו קיבלה הוכחה נוספת, אם למישהו היה ספק. האמת מנצחת".

 

שרת המשפטים אילת שקד (הבית היהודי), שפנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיפתח חקירה נגד יששכרוף, מסרה בתגובה: "‏מסתבר שדובר שוברים שתיקה הוא שקרן שמכפיש את מדינת ישראל בעולם. כל הכבוד לחבריו לפלוגה שלא נשארו אדישים ולא היו מוכנים להבליג על השקרים שלו. טוב שיצאה האמת לאור על הארגון הזה שעושה קופה על חשבון לוחמי צה"ל ואזרחי ישראל".

 

עו"ד גבי לסקי, הסנגורית של יששכרוף, אמרה: "בכל ההיסטוריה של הכיבוש הישראלי מעולם לא נפתח תיק כל כך מהר, לא נמצא הקורבן הפלסטיני כל כך מהר ולא התקבלה החלטה כל כך מהירה. מה שמעלה את החשד שמדובר במהלך פוליטי ולא בשיקולים עניינים. ניכר כי שרת המשפטים עשתה הכול כדי לפגוע בש"ש , להשתיק כל ביקורת על המדיניות של הממשלה שטחים על מנת לא להביא את הכיבוש לבית המשפט"

מנכ"ל "שוברים שתיקה", אבנר גבריהו, מסר לאחר הודעת הפרקליטות: "אנחנו לא מופתעים - מה שהתחיל בהוראה פוליטית של שרת המשפטים והפך לחקירה פוליטית נגמר במסקנה הפוליטית. כששוטרים מחברון חוקרים פלסטיני על אירוע מלפני שלוש שנים יש להניח שהוא יעשה הכל כדי לספק אותם. לא מקרי שהתיק הזה לא מגיע להכרעת בית משפט. מי שחושב שאפשר לעשות כיבוש בלי אלימות חי בסרט".