נחתם סופית הסכם הפסקת האש בדרום סוריה: האיראנים יורחקו מהגבול

נציגי ארה"ב, רוסיה וירדן חתמו על ההסכם שכולל התחייבות להקמת אזורי חיץ בין סוריה לישראל, שבהם לא תהיה נוכחות של כוח זר. הרחקת חיזבאללה ואיראן מהגבול הייתה דרישה של ישראל, כעת לא ברור מהו המרחק שעליו הוסכם ומה לוח הזמנים שנקבע. פקיד אמריקני בכיר: "כל המיליציות הזרות והטרוריסטים הזרים יהיו חייבים לעזוב את סוריה כולה בסופו של דבר"

  • פורסם ב:
  • 12/11/2017 11:21
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/11/2017 11:21
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ארה"ב, רוסיה וירדן חתמו אתמול (שבת) על הנוסח הסופי של הסכם הפסקת האש בדרום סוריה, במסגרתו יוקמו אזורי חיץ בגבול בין סוריה לישראל ברמת הגולן ובגבול בין ירדן לסוריה.

 

פקיד אמריקני בכיר ציין כי במסגרת ההסכם שלוש המדינות מתחייבות להרחיק מאזורים אלה את "כל הכוחות הזרים שאינם סורים", כולל חיזבאללה ומיליציות שנתמכות על ידי איראן. הרחקת הכוחות האיראנים מהגבול ברמת הגולן היתה אחת הדרישות המרכזיות של ישראל בחודשים האחרונים, מאז הודיעו המדינות לראשונה על הגעה להסכם באזור, בחודש יולי.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

"במעורבות ישראלית": רוסיה וארה"ב סיכמו על הפסקת אש בסוריה

נתניהו נגד ההסכם בין ארה"ב לרוסיה: "מנציח את נוכחות איראן בסוריה"

לברוב: "ארה"ב ורוסיה ייקחו בחשבון את האינטרסים הישראליים בסוריה"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התנגד בזמנו להסכם, משום שלא כלל התייחסות ברורה לסוגיית הנוכחות האיראנית בסוריה. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי בחודשים האחרונים קיימה ישראל שיחות עם שלוש המדינות בנסיון להבטיח כי ההסכם יגדיר אזור חיץ כמה שיותר רחוק מהגבול. על אף הצהרתו של הבכיר האמריקני כי ההסכם כולל התחייבות כזו, הוא לא פירט מהו המרחק שעליו סוכם ומה לוח הזמנים להוצאת האיראנים מאזור החיץ.

 

הלחימה בסוריה, על גבול רמת הגולן (ארכיון)
 

הלחימה בסוריה, על גבול רמת הגולן (ארכיון)(גלעד שושן)

"המיליציות הללו שנתמכות ע"י כוחות זרים השתמשו בסכסוך בסוריה כדי להגביר את נוכחותן בחלק הזה של סוריה בצורה שמהווה איום לירדן ולישראל", אמר הפקיד האמריקני הבכיר לחדשות עשר. הוא הוסיף כי "סוריה צריכה להיות נקיה מאיראן, מחיזבאללה ומכל המיליציות שהאיראנים ייבאו לתוך המדינה".

 

"הרוסים לקחו על עצמם התחייבות לעשות זאת באזור מוגדר", אמר הפקיד האמריקני, "אנחנו הסכמנו לעבוד עם ירדן ועם האופוזיציה כדי לחסל את הנוכחות של פעילי ג'יהאד עולמי זרים מהשטחים שמוחזקים ע"י האופוזיציה הסורית. השורה התחתונה העקרונית היא שכל המיליציות הזרות והטרוריסטים הזרים יהיו חייבים לעזוב את אזורי החיץ בדרום סוריה, ובסופו של דבר את סוריה כולה".

 

בסיס איראני בסוריה
 

בסיס איראני בסוריה(digital globe, mckenzie intelligence services)

ביום שישי אמר גורם מודיעין מערבי לרשת BBC כי איראן בונה בסיס קבע כ-50 ק"מ מהגבול עם רמת הגולן. על פי הדיווח, הבסיס שנמצא כ-14 ק"מ דרומית לדמשק, בעיר אל-כיסווה, התרחב החל מחודש ינואר ונועד ככל הנראה ליצור רציפות טריטוריאלית משטחה של איראן ועד לשטחי חיזבאללה בלבנון.

 

בתמונות הלווין ניתן לראות מבנים ששימשו ככל הנראה מגורים לחיילים. בחודשים האחרונים תועדה התווספות של מבנים, אך אין ודאות לגבי השימוש שנעשה באתר המצולם. ייתכן כי מדובר בבסיס יישן של הצבא הסורי, שעובר הסבה על מנת לשמש את האיראנים.


אתמול מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר שיגר טיל פטריוט לעבר כלי טיס בלתי מאויש בשמי רמת הגולן, ויירט אותו בהצלחה. בצה"ל העריכו שהמל"ט חדר בכוונה לשטח המפורז בין המדינות ולכן הוחלט להפילו. כלי הטיס תוצרת רוסיה, שככל הנראה שייך למשטרו של אסד, יועד לצרכי איסוף מידע וצילום. בצה"ל בודקים אם משימתו היילה לתעד את כוחות צה"ל או את כוחות המורדים.

 

התקרית אתמול מגיעה לאחר תקופה מתוחה בגבול שברמת הגולן, שכלל בין השאר תקיפות של צה"ל בשטחי סוריה, ירי נ"מ לעבר מטוסי צה"ל, זליגות ממלחמת האזרחים בשטח הרמה והצהרות תקיפות של מנהיגי הצדדים. בסוף החודש שעבר נאם שר הביטחון אביגדור ליברמן בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1 ואמר: "איראן מנסה לבנות טבעת חנק סביבנו, לא נהסס למנוע זאת".