המשבר בקטלוניה: מדוע ממשלת ישראל לא מביעה עמדתה - למרות לחץ ספרדי?

ישראל מהססת להצטרף ל-70 המדינות שהודיעו שלא יכירו בעצמאות חבל הארץ, זאת למרות מערכת הלחצים המופעלת. מהו האינטרס הישראלי להסתייגות מבקשותיו של רה"מ הספרדי, העומד בראש מפלגת ימין ומיודד עם נתניהו? היעדר העמדה יוצר בעיה לנשיא ריבלין שצפוי לבקר בספרד • פרשנות

למעלה מ-70 מדינות וביניהן ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה כבר הודיעו שאינן מכירות בהכרזת העצמאות של קטלוניה, אך בירושלים עד כה שומרים על שתיקה. לפני חמישה ימים פנתה ממשלת ספרד באופן רשמי לישראל וביקשה כי תפרסם הודעה בגנות המהלך, אך עד כה הדבר לא קרה.


פקידים בכירים בירושלים ציינו כי במשרד החוץ התקיימו דיונים רבים בנושא בשבוע האחרון, בהם גובשו המלצות שהועברו ללשכת ראש הממשלה. עם זאת נתניהו בשלב זה לא הכריע מה תהיה עמדת ישראל.

 

>> המשבר בקטלוניה - כתבות נוספות:

ספרד: ביהמ"ש ביטל את הכרזת העצמאות הקטלאנית

ספרד הגישה תביעה נגד נשיא קטלוניה וכל חברי הפרלמנט בגין מרד

ממשלת ספרד העבירה של השליטה על המחוז לסגנית ראש הממשלה

 

היעדרה של עמדה ישראלית יוצר בעיה בעיקר לנשיא המדינה ראובן ריבלין, שממריא לביקור ממלכתי בספרד בעוד שבוע. בבית הנשיא חוששים כי בהיעדר עמדה ישראלית רשמית, ריבלין ימצא עצמו במצב מביך כאשר יישאל בנושא על ידי ראש ממשלת ספרד שאיתו ייפגש או על ידי אמצעי התקשורת. ההמתנה להכרעת נתניהו בדבר עמדת ישראל אף גרמה לריבלין לבטל שני ראיונות לכלי תקשורת ספרדים אותם היה אמור לקיים עוד לפני יציאתו למדריד.

 

מיודד עם נתניהו. ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי
 

מיודד עם נתניהו. ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי(רויטרס)

השתיקה הישראלית תמוהה במיוחד לאור העובדה שבספרד שולטת מפלגת ימין שמרנית שמקיימת קשרים קרובים עם הליכוד. בנוסף, ראש הממשלה מריאנו ראחוי מיודד מאוד עם נתניהו.


פקידים בכירים בירושלים ציינו כי השתיקה הישראלית לא נובעת מכך שישראל תומכת בעצמאות קטלוניה, אלא יותר מהעובדה שרבים מאוהדי ישראל בספרד הם קטלונים והממשלה בירושלים אינה מעוניינת לקלקל עמם את היחסים. במקביל, בקטלוניה, יש קהילה יהודית, שחבריה חוששים כי התנגדות ישראלית לעצמאות חבל הארץ עלולה להפנות את כעס הרחוב נגדם.

 

יבקר בשבוע הבא בספרד. הנשיא ראובן ריבלין
 

יבקר בשבוע הבא בספרד. הנשיא ראובן ריבלין(חדשות 10)

סיבה אפשרית נוספת לשתיקה של הממשלה בירושלים היא התמיכה בעצמאות קטלוניה מצד כמה עמותות ימין ופעילי ימין ברשתות החברתיות, וזאת במחאה על מדיניות ממשלת ספרד כלפי ההתנחלויות ותמיכת ארגונים ספרדים בחרם על ישראל.

 

במשרד החוץ היו רוצים לפרסם הודעה בהקדם, אבל מעדיפים שהיא תהיה כללית ככל האפשר. ההערכה היא שבסופו של דבר תפורסם הודעה כזו עד יציאתו של ריבלין למדריד. הודעה זו תהיה ככל הנראה מעין "פשרה מפא"יניקית" ותדבר על כך שישראל מקווה שהמשבר ייפתר בדרכי שלום בלי לקבוע עמדה לגבי עצמאות קטלוניה.