54 שנים אחרי ההתנקשות: פורסמו מסמכי רצח קנדי

הממשל האמריקני פרסם אלפי מסמכים הקשורים להתנקשות בנשיא ג'ון קנדי, בתום פרק הזמן שהוקצב לכך בחוק מ-1992. בין היתר, נחשף שארה"ב תכננה לחסל את פידל קסטרו בשנת 1959 או 1960, וכי כתב עיתון בריטי קיבל שיחה אנונימית שמפצירה בו להתקשר לשגרירות בלונדון "עבור חדשות גדולות". לא כל המסמכים שוחררו לציבור

הארכיון הלאומי האמריקני פרסם הלילה (שישי) למעלה מ-2,800 מסמכים הקשורים לרצח ג'ון קנדי, הנשיא ה-36 של ארצות הברית.


הנשיא טראמפ עיכב בששה חודשים נוספים פרסום מאות מסמכים נוספים לאחר בקשות מה-CIA וה-FBI על רקע "נזק בלתי הפיך פוטנציאלי" לביטחון הלאומי. ההערכות הן כי שאר המסמכים יפורסמו בתום תקופה זו, למעט מקרים חריגים. "ככל שהממשל ימשיך להסתיר מסמכים, כך יגבר החשד שישנו 'אקדח מעשן' בפרשה", אמר פטריק מיינדי, היסטוריון מבוסטון.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

האחיות שדורשות להסגיר את המנהלת החשודה בהתעללות נחשפות
רחובות: רוכב אופניים בן 16 נפצע אנוש מפגיעת רכב
השופט אמר לקורבן הטרדה מינית: את שמנה, המעשים החמיאו לך


ב-CIA התייחסו ל-87 אלף מסמכי הארגון שעוסקים ברצח ומסרו כי "18 אלף המסמכים שלא נחשפו לא יישארו חסויים לגמרי" וכי החלקים שנותרו חסויים מהווים פחות מאחוז אחד מכל המידע שבו החזיק הארגון אודות ההתנקשות בנשיא.

 

ג'ון קנדי
 

ג'ון קנדי(רויטרס)

מסמכי רצח קנדי פורסמו כעת תודות לחוק שנחתם בשנת 1992 על ידי הנשיא ג'ורג' בוש, לפיו כל המסמכים הקשורים לאירוע יפורסמו בתוך 25 שנים אלא אם כן נשיא ארה"ב יכריז שפרסומם פוגע באכיפת החוק, במודיעין, במבצעים צבאיים או בקשרי חוץ. החוק נולד, בין היתר, בעקבות סרטו של הבמאי אוליבר סטון "JFK".

 

חלק נוסף בשורת המסמכים כולל קובץ סודי ביותר, שמגלה כי ארצות הברית תכננה להתנקש בחייו של פידל קסטרו בשנת 1959 או 1960. האמצעים שבהם תכננו הכוחות האמריקנים להשתמש במטרה להתנקש בחייו של קסטרו היו, בין היתר, רעל או כדורים מתאימים.

 

העיתון הבריטי "קיימברידג' ניוז" קיבל שיחת טלפון אנונימית 25 דקות לפני הרצח, בה ייעצו למערכת להתקשר לשגרירות ארה"ב עבור "משהו גדול". על פי העיתון, השיחה הוקלטה בידי רשויות הביון האמריקניות. כתב העיתון הבריטי אמר כי הוא קיבל את השיחה הזו בשעה 18:05 (שעון בריטניה), שהפצירה בו "להתקשר לשגרירות בלונדון עבור חדשות גדולות".

 מומחים לחקירה סבורים כי המסמכים ישפכו אור על עבודת רשויות החוק במקרה אך הבהירו בתוך כך, כי ייאלצו להקדיש שבועות רבים מיון המסמכים ולמידתם. מוקדם יותר העריכו חוקרים כי המסמכים עוסקים במאמצי ה-CIA וה-FBI לקבוע אם לרוצח לי הארווי אוסוולד היה קשר כלשהו עם מרגלים מקובה ומברית המועצות במהלך ביקורו במקסיקו סיטי בספטמבר 1963 - חודשיים לפני הרצח. אוסוולד אף הצהיר כי בכוונתו לרצוח את קנדי ועשה זאת בסופו של דבר ב-22 בנובמבר 1963 בזמן שקנדי ואשתו נסעו במכונית בטקסס.

 


 

החוקרים מאמינים כי המסמכים החדשים לא ישקיטו את חובבי תאוריות הקונספירציה לפיהן רצח קנדי אורגן על ידי המאפיה או על ידי קובה.