הטבעה בנהר ודקירות בגוף: תעשיית ציד המכשפות עדיין כאן

גם מאות שנים לאחר שתם עידן "ציד המכשפות", עדיין נרצחות יותר מ-100 נשים כל שנה בשל האשמות בכישוף. אז איך מזהים אותן, ומאיפה התפיסה לפיה רק נשים הן מכשפות?

ידיעות שמגיעות מהודו בימים האחרונים מראות שציד המכשפות המפורסם הוא לאו דווקא תופעה שאבד עליה הכלח.

 

במדינות מסוימות באפריקה, אבל גם בהודו, נרדפות גם כיום אלפי נשים על ידי הכפרים והישובים שלהן בטענה שהן מכשפות. בממוצע בשנה, כ-150 נשים מועלות על המוקד, ונרצחות על ידי קרוביהן, באשמת כישוף, מסביר ד"ר שי פררו, היסטוריון וחוקר דתות.


>> לפינות נוספות בתוכנית

לראשונה: תועדה התנגשות שני כוכבים בחלל

הפרעות האישיות של טראמפ מפחידות את הפסיכיאטרים

האם אפשר להגביל את כוחה של פייסבוק?

 

"הרומאים הפגאנים, לפני הנצרות, הוציאו להורג יותר נשים מאשר בכל תקופת 'ציד המכשפות' של המאות ה-15-17 לספירה", אומר פררו, ומסביר איך מזהים מכשפה. "במאה ה-17, מתיו הופקינס תיאר את עצמו כמומחה לאיתור מכשפות, ועוד כ-100-150 שנים קודם היה ספר שנקרא 'פטיש המכשפות', איך למצוא מכשפות.

 

"אחת הדרכים לאתר מכשפה היתה לקשור אותה לכסא ולהטביע אותה עם הכסא בנהר - אם היא צפה זה אומר שהיא מכשפה וצריך להוציא אותה להורג בשריפה. אם היא טבעה היא היתה חפה מפשע.

 

מדריך ללכידת מכשפות של מתיו הופקינס מהמאה ה-17
 

מדריך ללכידת מכשפות של מתיו הופקינס מהמאה ה-17(צילום מסך)

"אמונה נוספת היתה שבגלל שמכשפות הן עובדות השטן - זה משהו שהתפתח בתפיסה הנוצרית - אז השטן, כביכול, מותיר את חותמו כנקודת חן על גופן, או סימן לידה. זה מעין פטמה שלישית, ומה שהופקינס היה עושה - דקירת הסימן בדוקרן כזה. אם האשה מרגישה כאב, מדובר בסימן לידה רגיל. אם לא, מדובר במכשפה".

 

אותם ציידי מכשפות היו מקבלים עמלה על עבודתם, מסביר פררו, ומספר למה מדובר רק בנשים ולא בגברים. "בעוד שאנחנו הגברים יכולים ללמוד כישוף ומאגיה מספרים, הנשים, בגלל שהן נתפסות תמיד כחברות המסורתיות כמחוברות לטבע בשל הווסת, הלידה וכו', הן מושכות את המאגיה הזו אליהן".