פנייה ימינה או חישוב פוליטי: מה עומד מאחורי האסטרטגיה הגבאית?

הסכם שלום עם הפלסטינים לא כרוך בהכרח בפינוי ישובים והרשימה המשותפת לא תהיה חלק מקואליציה בהובלתו - אלה המסרים שהשמיע בימים האחרונים יו"ר מפלגת העבודה. מה עומד מאחוריהם? • פרשנות

התבטאויותיו האחרונות של אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, בנושאים המדיניים גרמו לכמה הרמות גבה - הן במחנה הציוני והן במפלגות אחרות במערכת הפוליטית.

 

בין היתר, גבאי הצהיר כי אינו בטוח שישנו פרטנר פלסטיני למשא ומתן, אמר כי הסכם שלום אפשרי לא כרוך בהכרח בפינוי ישובים והודיע כי לא יישב בקואליציה עם הרשימה המשותפת. בעקבות הצהרותיו של גבאי, ח"כ ציפי לבני ניהלה עמו שיחה קשה ויו"ר מפלגת העבודה נאלץ להבהיר את עמדותיו. בד בבד, בכירי המפלגה לא תקפו אותו כפי שעשו בעבר ליו"רים קודמים וניסו להעניק לו גיבוי.


לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

פירוק חמאס מנשקו והשבת השבויים: הקבינט הציג את התנאים לחידוש המו"מ

בתים הרוסים וכיכר ההוצאות להורג הנטושה: תיעוד מא-רקה המשוחררת

"כמו קצבה שלמה": ניקול ראידמן נתנה 2,000 שקל למפגינה במחאת הנכים בי-ם


מדובר בטעות קשה של גבאי שכן הדבר מריח מהתחפשות, מאילוץ אסטרטגי ומחוסר אותנטיות. אם יש דבר שיכול לפגוע בגבאי זו שחיקה בקלף המרכזי שהציג לפיו הוא פוליטיקאי חדש, אחר ושונה. גבאי לא לבד. יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, גרם לעצמו נזק אסטרטגי בכך שהתקרב לכאורה ליהדות. הובלתו של גבאי על לפיד בסקרים נובעת מהאמונה בציבור כי הוא מביא למערכת הפוליטית משהו רענן ולא עוד מאותו הדבר. אחת ההערכות היא שהצהרותיו של גבאי נובעות מרצונו לשכנע את בוגי יעלון להצטרף למפלגה ושבירה ימינה תוכל לאפשר הצטרפות שכזו.

 

שלטי תמיכה בבחירות לראשות מפלגת העבודה
 

שלטי תמיכה בבחירות לראשות מפלגת העבודה(ללא קרדיט)

מנגד, יו"ר מפלגת העבודה אומר כי אלה היו עמדותיו כל הזמן ולא מדובר בשינוי אסטרטגיה. ישנן שתי אפשרויות: או שהגרסה של גבאי לא נכונה או שזה ניהול פוליטי מאוד רשלני שכן אלו צבר של התבטאויות שעומדות בניגוד להרבה מאוד אמירות בקמפיין. כלומר, קיים זגזוג מסוים. כמובן, יש לציין כי הכל עוד פתוח ועד שגבאי לא יעמוד בראשות המדינה לא ניתן לדעת האם מדובר בדיבורים בלבד או שמא במדיניות שתצא לפועל.