לראשונה: מדענים תיעדו התנגשות בין שני כוכבים בחלל

גלי כבידה שקיומם נחזה על ידי אלברט איינשטיין לפני 100 שנה, נצפו מהתמזגות שני כוכבי נויטרונים שלוותה בפיצוץ אדיר. מדענים מאוניברסיטת תל אביב היו שותפים לתגלית

  • פורסם ב:
  • 16/10/2017 20:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/10/2017 20:26
  • |
  • כתבים:
  • טל שורר

מדענים מאוניברסיטת תל אביב שותפים לתגלית מרעישה המתפרסמת היום (שני) ברחבי העולם: גלי כבידה שקיומם נחזה על ידי אלברט איינשטיין לפני 100 שנה, נצפו מהתמזגות שני כוכבי נויטרונים שלוותה בפיצוץ אדיר.

 

האירוע התרחש בגלקסיה בשם NGC4993, שמרוחקת כ-120 מיליון שנות אור מכדור הארץ, ד"ר יאיר הרכבי שעתיד להצטרף בקרוב לחוג לאסטרונומיה של אוניברסיטת תל אביב, הוביל את אחת מקבוצות המדענים שאיתרו את מיקום האירוע. למחקר זה שותפים גם פרופ' דובי פוזננסקי פרופ' דן מעוז מאוניברסיטת תל אביב ותלמידיהם.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>
הסופה הטרופית אופליה פגעה באירלנד, אישה אחת נהרגה
צאלים: חיילת נמחצה על ידי האמר; מצבה קל-בינוני
תיעוד: שודדים פרצו לתחנת הדלק בקיבוץ יד מרדכי, אלפי שקלים נשדדו

 

שני הגלאים של פרויקט אמריקאי המכונה LIGO וגלאי אירופי בשם Virgo קלטו גלי כבידה מאירוע של התמזגות שני כוכבי נויטרונים אי-שם ביקום, ובמקביל נצפה הפיצוץ האדיר בעזרת מגוון גדול של טלסקופים על כדור הארץ ובחלל. התגלית איששה תגלית קודמת, מספטמבר 2016, שבה נקלטו לראשונה בהיסטוריה גלי כבידה מהתמזגות שני חורים שחורים, אך שם ללא פיצוץ נראה.

 

אילוסטרציה: אנימציה של התמזגות שני כוכבי נויטרונים
 

אילוסטרציה: אנימציה של התמזגות שני כוכבי נויטרונים(vimeo.com)

הקהילה האסטרונומית התכוננה ליום זה כבר כמה שנים, ומיד עם היוודע דבר גילוים של גלי כבידה מאירוע של התמזגות כוכבי נויטרונים, הופנו מרבית הטלסקופים, על פני כדור הארץ ובחלל, אל האזור הכללי ממנו הגיעו הגלים, במטרה למצוא את הפיצוץ הנלווה על ידי מדידות של הקרינה אלקטרומגנטית - מקרינת גאמה, דרך אור נראה, ועד גלי רדיו.


"קיומם של גלי כבידה נחזה על ידי אלברט איינשטיין לפני כמאה שנה, במסגרת תורת היחסות הכללית", מסביר פרופ' אהוד נקר מהחוג לאסטרופיזיקה בבית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה של אוניברסיטת תל אביב. "מדובר בגלים הנוצרים ומתפשטים ביקום בעקבות אירוע אלים במיוחד: התמזגות של שני גופים בעלי מאסה וצפיפות עצומות, בעיקר חורים שחורים וכוכבי נויטרונים, שנעים זה סביב זה במהירות המתקרבת למהירות האור. מאז שנות ה-70 עמלים מדענים על תכנון ובניית גלאים שיהיו רגישים דיים כדי לקלוט את הגלים, שעוצמתם חלשה ביותר. בשנה האחרונה סוף סוף עלה הדבר בידי צוות בארה"ב, שזכו השנה בפרס נובל על תגליתם".

 

אילוסטרציה: אנימציה של התמזגות שני כוכבי נויטרונים
 

אילוסטרציה: אנימציה של התמזגות שני כוכבי נויטרונים(vimeo.com)

"מזה מספר שנים אנחנו מפתחים תחזיות תאורטיות כיצד יראה הפיצוץ ממיזוג כוכבי נויטרונים בכל אורכי הגל", אומר פרופ' נקר. "כפי שקורה לא פעם, הטבע יצירתי מאתנו, ולצד תחזיות שלנו שהתממשו יפה, למשל בתחום הרדיו, ישנם בפיצוץ מאפיינים מפתיעים ונדרשת עוד עבודה על מנת להבינם", אומר פרופ׳ נקר. "אחת התוצאות המעניינות שעולות מניתוח התצפיות היא היסודות מהם מורכב החומר שהועף בפיצוץ. עד לגילוי הזה, לא ידענו מתי והיכן ביקום נוצרים כחצי מהיסודות שכבדים מברזל, על אף חשיבותם בחיינו. היום, לאור התצפיות, אנחנו יכולים כמעט בוודאות לומר שעיקר הזהב ביקום, כולל טבעת הנישואין שלי, מקורו במיזוגים של כוכבי נויטרונים. כך גם לגבי אורניום למשל, ומתכות רבות אחרות". למחקרו של נקר, שמוביל ניתוח תאורטי בנושא, שותף תלמיד המחקר אור גוטליב.

 

בווידאו: אילוסטרציית ההתנגשות

 

פרופ' פוזננסקי מוסיף: "קשה להפריז בחשיבות גילויים של גלי הכבידה ושל קרינה בו זמנית. זו תגלית שפותחת עידן חדש בחקר היקום. עד לאחרונה היה באפשרותנו להתבונן ביקום כמעט אך ורק באמצעות גלי האור המגיעים אלינו - חוש הראיה. היכולת לקלוט גם גלי כבידה היא אנאלוגית לחוש המישוש. היום יש לנו את היכולת לחקור את היקום באמצעות שילובם של שני החושים. לראות ולמשש בו זמנית".