האבחנה הגיעה: הפרעות האישיות של טראמפ מפחידות את הפסיכיאטרים

עשרות פסיכיאטרים שצופים בהופעותיו ובציוציו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, זונחים את כללי האתיקה המסורתיים ומאבדים את הפחד להתריע: הנשיא הולך ומאבד את זה

קבוצה בת 22 פסיכיאטרים בעלי שם החליטה לקבץ את מחשבותיה על אישיותו של נשיא ארה"ב, ולהוציא עליו משפט. בספר שהם כתבו, לא פחות מעניין ממה שהם כותבים על הנשיא, זה מעניין לראות מה הם כותבים על עצמם ועל השאלה האם בכלל מותר להם לעשות זאת על סמך הופעותיו הטלוויזיוניות.


ד"ר אילן קוץ, פסיכיאטר ופסיכותרפיסט, מספר כי מאז הכינוס הראשון של הפסיכיאטרים בעניין, באביב האחרון באוניברסיטת ייל, מספרם של אנשי המקצוע שהפסיקו לפחד רק הולך וגדל.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

"10 מיליון דולר למוסרי מידע שיביא להדחת טראמפ"

טילרסון: "המאמץ מול קוריאה הצפונית יימשך - עד לפצצה הראשונה"

אחרי נאום טראמפ: מה יעלה בגורל הסכם הגרעין?

 

"כיום מתקיימות כ-13 עצרות בנוסח כיכר העיר, של אנשי התנועה הזו שקוראים לעצמם 'החובה להתריע'. הם אומרים שנכון שאסור לדבר על מועמד שהם לא מכירים - 'כלל גולדווטר', אבל עשו משהו מאוד חכם: שאלו את עצמם מה הם חושבים על המסוכנות של טראמפ, ועל הזכות שלהם להביע את דעתם. בחלק השני של הספר, הם תוהים איך הנשיאות של טראמפ משפיעה על החברה האמריקנית.

 

"יש מעט מאוד אבחנות שטראמפ לא זוכה להן", על פי קוץ, "ייקח דקה רק לפרט את כל הפרעות האישיות. אבל זה לא העניין, מכיוון שכחצי מהמדינאים לוקים בפסיכופתולוגיה - הוא חריג גם בהשוואה אליהם. אסף את כל הפרעות האישיות, למה שהם קוראים נרקסיזם ממאיר, שכולל לא רק אי התחשבות בזולת, אלא גם סוציופתיה, פראנויה, אלימות ודברים מפחידים. האיש הזה יושב על הכפתור שעשוי להדליק את העולם, ולאחרונה גם סנאטור שהיה ידידו של טראמפ (בוב קורקר) יצא נגדו".

 

נשיא ארה
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "נרקסיזם ממאיר, סוציופתיה, פראנויה, אלימות"(רויטרס)

מאז חוקק 'חוק גולדווטר', התווספו אמצעי התקשורת. "כתוצאה מהופעותיו הטלוויזיונית והטוויטר שלו אנחנו עדים בכל פינה להתנהגות של אדם בריון, מעליב, שפעמים רבות לא יודע על מה הוא מדבר, שככל שהוא יותר מסתבך באי-אמת שלו, הוא לא יכול לשלוט יותר בבדיות שהוא מספר. השאלה היא האם הוא מאבד שליטה, הולך ונפרם, הולך ומאבד את זה, כשהוא נתקל במעצורים שהוא לא מכיר? האיש הזה מסוכן, לדבריהם, והטיעון העיקרי שלהם הוא שמה צריך לעשות אדם שרואה מולו דברים מסוג זה? האם הוא חייב לשתוק, או חייב לדבר?".

 

הפסיכיאטרים מתכוונים לתמוך בסנאטורים רפובליקנים שיתמכו בהדחת טראמפ, ועשויים אפילו לסייע בהקמת ועדה מקצועית שתוכל להדיח את הנשיא תחת התיקון ה-25 לחוקה, שמתחיל להתפרסם לאחרונה - והדן באפשרות להדיח נשיא על רקע בעיות בריאות, פיזית או מנטלית".