האם אפשר להגביל את כוחה של פייסבוק?

בתוך התסבוכות המשפטיות שעולות לכותרות לאחרונה, מתברר כי פייסבוק מהווה הרבה יותר מאכסניה - ולמעשה קובעת את הכללים בשוק. האם יש אלטרנטיבה או דרך מילוט?

פרשת גיא לרר והצינור עולה לכותרות בימים האחרונים, ובשלב מסוים החליטו בערוץ 10 ולרר לפצל את דף הפייסבוק שלו לשניים - אבל פייסבוק השיבה את פני כולם ריקם, מה שמעלה את השאלה, איך מתמודדים בעולם עם המדיניות הנוקשה של המדיה החברתית.

 

עידו קינן, בלוגר ומרצה לתרבות דיגיטלית, מנסה לעשות סדר. "זה כאילו אתה גר בבית בשכירות, השוכר החדש הגיע, ואתה רוצה לחלק את הדירה איתו - אבל זה לא שלכם, אלא של בעל הבית, אתם רק שוכרים פה. בפייסבוק זה מורכב יותר מכיוון שאנחנו לא משלמים כסף, אבל אנחנו מניעים את הפלטפורמה הזו על ידי אספקת תוכן. אנחנו בונים את הבית וממלאים אותו, גם היצרנים והפועלים וגם הצרכנים מכיוון שהפרסומות מוצגות לנו - מעגל סגור שבו יש בוס אחד".


>> לכתבות נוספות בנושא

המאבק נגד פייסבוק ישראל: הפעילים העבירו את המחאה ללובי

חקירת הקשר בין טראמפ לרוסיה: פייסבוק תעביר מודעות לקונגרס

הצצה ראשונה לממשק ה"טלוויזיה" החדש של פייסבוק

 

האם המצב הזה מזכיר איזשהו מודל כלכלי היסטורי? "בימי הפיאודלים אולי עבדת אבל קיבלת איזושהי תמורה, כאן אתה חושב שאתה מקבל מקום למה שאתה רוצה אבל למעשה משרת כסף שנועדה ליצור כסף, כוח והשפעה עולמית", אומר קינן.

 

מארק צוקרברג, מנכ
 

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק. יודע עלינו הכל(אונליין)

איך אפשר בכלל להגביל כיום את כוחם של פייסבוק, גוגל וחברות הענק? "התשובה הקלאסית היא שאם אתה לא מרוצה, אל תהיה בפייסבוק. אבל למעשה, היכולות שלך יהיו הרבה פחות גדולות בלי פייסבוק - זה כמו להיות בלי רכב או חשמל. וגם אם אתה לא שם, הם אוספים עליך מידע - למעשה הם אפילו נקנסו על זה בצרפת לאחרונה.

 

"גם אם אתה בפייסבוק וגם אם אתה לא, הרשת מכירה את פניך, את מה שאתה אומר, על מה אתה עושה לייקים, באיזו קבוצת כדורגל אתה מתעניין, בנק, קופת חולים, מה אתה מרגיש - ניסוי ההשפעה על מצב הרוח, האם אתה חולה או בריא, האם לא באת לעבודה ולא עדכנת בפייסבוק, ההתכתבויות הפרטיות שלך. הם יכולים להגביל שיתוף של תכנים מהאתר שלך. דמיין שהייתי מספר לך על שאול אלוביץ, והופ, הקו היה מתנתק - ככה זה".

 

קינן ממשיך ומסביר כי נסיון לעצור את המצב האבסורדי הזה מתבצע על ידי טים ברנרס לי, שרוצה להשתמש ברשתות החברתיות כספק שירות ולשלוט במידע הנצבר עלינו. "מה שהוא מבקש זה להחזיר את המידע לאנשים שהוא שייך להם, גם אם החברות יוכלו להתפרנס מהמידע הזה. מקס שרם, סטודנט אוסטרי שנלחם כמה שנים בפייסבוק, ביקש את כל המידע עליו וקיבל דיסק שהכיל 1,200 עמודים, כולל מידע שכבר היה אמור לא להיות שם - חברים שהסיר, הודעות שמחק, תמונות שהוריד. יש דברים שהם יכולים לגלות עליך בעזרת המידע, גם אם לא סיפקת בעצמך; שינוי בהתנהגות, התכתבות מוגברת עם אדם מסוים, יכול לגלות עליך את המידע הזה".