הטכנולוגיה שתאפשר לנו לדמיין שאנחנו מלך, או גמד

מה קורה לנו כשאנחנו יוצאים מעורנו, ונכנסים לגופו של מישהו אחר? השאלות הללו, שכבר עברו מזמן מתחום הטכנולוגיה להכרה ולפילוסופיה, מקבלות ביטוי מוחשי במתחם מציאות מדומה בפסטיבל הקולנוע בחיפה

במסגרת פסטיבל הקולנוע בחיפה, נערך בימים אלה כנס על מציאות מדומה, משקפיים שמאפשרים לנו לחוש עולם אחר. זהו כבר מזמן לא רק בידור, אלא גם טכנולוגיה שמעוררת שאלות מתורת ההכרה: מי אנחנו כשאנחנו לא אנחנו? כשאנחנו יוצאים מעורנו?

 

דניאל לנדאו, עמית מחקר במעבדה למציאות מתקדמת במרכז הבינתחומי בהרצליה, השתתף במחקר וירצה בכנס מחר (שני). הערב הוא התארח באולפן לונדון את קירשנבאום, והסביר כי הטכנולוגיה הנוכחית מוסיפה גם מגע למימד הראייה.


לפגוש את האויב ולשרוד: מיזם מציאות מדומה מגיע לארץ

בלעדי: הטכנולוגיה הצה"לית שתעצב את שדה הקרב העתידי

פיתוח ישראלי חדשני: בדיקת שמיעה במציאות מדומה

זה לא אמיתי! המשקפיים המיוחדים שמדמים טיול בחו"ל

 

"זה לא רק להיות במקום אחר אלא גם בגוף אחר, פיזית", אמר לנדאו, "וזה יוצר שאלות מעניינות לגבי הזהות שלנו, הגופנית, בהקשר של החלפת זהות. יש כבר עשור שעוסק במחקר של גילוי גוף, בתחומי ההכרה וההתנהגות, ועכשיו הוא מספיק נגיש כך שנוכל להרחיב את הדיון גם למקומות יותר פילוסופיים".

 

מציאות מדומה
 

מציאות מדומה(fotolia)

תוך כניסה לגוף אחר, יכול המשתמש לחוש כאילו הוא בסביבה אחרת. "אנחנו מנסים לבדוק את ההשפעה על עמדות, התנהגויות וקוגניציה", אומר לנדאו, "אנחנו יכולים לחשוב מה יקרה אם תיכנס לגופו של המלך פרדיננד. השאלה היא מה המטרה שלנו, האם תפיסת הגודל משתנה בגלל שהגודל שלך משתנה? המחקרים הראו שכן, שמציאות אחרת יכולה לשנות את תפיסת הגודל. אם ניקח סדרה של חושים - אתה נמצא בגוף הזה, חש מגע, רואה את העולם מגובה מסוים, בסופו של דבר החושים מתאגדים לכדי חוויה מלאה".

 

החוקר/נסיין מוסיף, לגבי האפשרות להתנסות בחוויות אחרות: "אם את הזהות הגופנית שלנו אנחנו יכולים להחליף כמו בגד, איך זה ישפיע על ה'אני'? זו שאלה גדולה שאין עליה קונצנזוס, ובאיזשהו מקום זה ייצור פסיפס של קומפוננטות קטנות יותר".